Alvin Gajadhur: jadąc na cmentarze, zachowajmy spokój

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 12:45
We Wszystkich Świętych, a w zasadzie przez cały przedłużony weekend, Polacy będą jeździli na cmentarze na groby bliskich. Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego, radzi, aby zachować spokój i nie denerwować się, stojąc np. w korku przy cmentarzu lub krążąc w poszukiwaniu miejsca do zaparkowania.
Wideorejestrator
WideorejestratorFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Akcja Znicz pap 1200.jpg
Wszystkich Świętych. Ruszyła policyjna akcja "Znicz"

Główna Inspekcja Transportu Drogowego i policja apelują, żeby zachować rozsądek, wzmożoną czujność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Od 29 października trwa akcja "Znicz", prowadzona wspólnie przez policję i GITD.


Posłuchaj
05:20 Jedynka-30-10-2021-wolna-sobota-z-jedynką-gajadhur.mp3 Alvin Gajadhur apeluje o zachowanie rozsądku na drodze (Wolna sobota z Jedynką)

 

Korek drogowy
Korytarz życia

Alvin Gajadhur uprzedza, że inspektorzy będą się poruszali po drogach nieoznakowanymi pojazdami, wyposażonymi w wideorejestratory. - Po to, żeby dyscyplinować kierowców, którzy mają zbyt ciężką nogę - mówi. W szczególnie niebezpiecznych miejscach stoją fotoradary, ale nie wszyscy kierowcy na ich widok zwalniają. System w tym roku zarejestrował już 1 300 tys. naruszeń. - Niechlubny rekordzista potrafił gnać na obszarze zabudowanym, gdzie obowiązywało ograniczenie do 70 km/h, z prędkością 190 km/h - opowiada.

Gość Programu 1 Polskiego Radia przypomina, że obecnie szybciej zapada zmrok, a w ciemnościach wydłuża się czas reakcji. Może też być śliska nawierzchnia, liście na drodze, a lokalnie nie są wykluczone mgły. - Pamiętajmy, że pogoda bywa zmienna i możemy być niemile zaskoczeni - uprzedza.

Bezpieczeństwo na drodze nie zależy jedynie od kierowców. Piesi powinni zadbać, żeby być widoczni. Poza obszarem zabudowanym pieszy powinien nosić elementy odblaskowe, ale dobrze je mieć również na obszarze zabudowanym. - Wówczas pieszy jest widoczny dla kierowcy - wyjaśnia Alvin Gajadhur.

W dni świąteczne obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów o całkowitej masie powyżej 12 ton: w niedzielę (31 października) od 18.00 do 22.00, a w poniedziałek (1 listopada) od 8.00 do 22.00. Chodzi o to, żeby w dni zwiększonego ruchu drogowego ciężarówki nie stwarzały dodatkowego zagrożenia. Ale nie oznacza to, że ciężarówki całkowicie znikną z dróg, ponieważ jest kilkanaście wyłączeń.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Karolina RożejPatryk Michalski

Gość: Alvin Gajadhur (Główny Inspektor Transportu Drogowego)

Data emisji: 30.10.2021 

Godzina emisji: 7.44

ag


Czytaj także

Wszystkich Świętych w trasie - zadbaj o własne bezpieczeństwo!

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 05:00
Przed nami czas wzmożonych podróży. W najbliższym weekend rozjedziemy się po Polsce, aby odwiedzić groby swoich bliskich zmarłych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy rzeczywiście jesteśmy dobrze przygotowani do drogi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Stop agresji drogowej"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 15:30
Akcja zapoczątkowana przez Komendę Stołeczną Policji opiera się na przesyłaniu filmów z wideorejestratorów ukazujących naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierowców. Czy taki materiał może być podstawą do nałożenia mandatu? Jakie są efekty tej kampanii? Czy można publikować nagrania z kamer samochodowych w internecie? 
rozwiń zwiń