Zdrowa dieta. Eksperci wyjaśniają, na czym polega

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 09:43
Wegetarianizm lub weganizm to już nic nadzwyczajnego. Obecnie wiele osób decyduje się na rezygnację z jedzenia mięsa czy produktów pochodzenia zwierzęcego. - Im większe ograniczenia, tym bardziej może to wpływać na nasze samopoczucie. Będziemy czuć się nieswojo w tych zmianach, dlatego najlepiej robić to stopniowo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dietetyk Monika Kaczorek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/BONDART PHOTOGRAPHY

shutterstock sport dieta 1200.jpg
Czy warto dostosowywać dietę do pory roku?
Posłuchaj
03:57 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 13.11.2021 dieta Monika Kaczorek uważa, że każdą zmianę w diecie należy wprowadzać stopniowo (Wolna sobota z Jedynką)

Monika Kaczorek przyznaje, że rezygnacja z mięsa w diecie może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, ale trzeba wiedzieć, czym możemy zastąpić produkty mięsne. - Należy przede wszystkim zwrócić uwagę, jak zbilansujemy tę dietę. Mięso trzeba zastępować białkiem roślinnym, czyli nasionami roślin strączkowych, np. fasolą, soczewicą, ciecierzycą czy też grochem - podpowiada.

Brak mięsa wpływa na nasz nastrój?

Psycholog Bianca-Beata Kotoro jest zdania, że restrykcyjna dieta bądź rezygnacja z pewnych dóbr może obniżyć nasz nastrój. Nie chodzi tutaj jednak konkretnie o brak mięsa.

- Bardzo często mówimy, że po jakimś posiłku czujemy się ospali lub że jest nam dobrze czy na coś mamy chęć. Najważniejsze nie jest to, czy jemy mięso czy nie jemy, tylko to, czy nasza dieta jest zbilansowana i czy dostarczamy organizmowi wiele składników. Jeżeli chodzi o kwestie terapeutyczne, to przecież przy depresji, lękach i nerwicach dieta jest bardzo znacząca - wyjaśnia Bianca-Beata Kotoro.

Psycholog zaznacza, że wiele badań wskazuje, że w dobrze dobranej diecie ważna jest obecność owoców, warzyw i oliwy z oliwek.

Źródło: Dr Bartek Kulczyński/Najzdrowsze warzywa

Przede wszystkim stopniowo

Monika Kaczorek uważa, że każdą zmianę w diecie należy wprowadzać stopniowo. - Jeśli chcemy ograniczyć spożycie mięsa, możemy przejść początkowo na fleksitarianizm, czyli na bardziej elastyczną formę niejedzenia mięsa i jego stopniowe ograniczanie w diecie na korzyść białka roślinnego czy produktów roślinnych. To jest najlepszy sposób, kiedy drobnymi krokami wprowadzamy w diecie konkretne cele i je realizujemy - twierdzi.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Daniel WydrychKarolina Rożej

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 13.11.2021 

Godzina emisji: 7.44

DS

Czytaj także

Po gry komputerowe sięga 18 milionów Polaków. "Nie tylko bawią, ale też uczą"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 09:45
Coraz więcej osób w naszym kraju sięga po gry komputerowe. - 18 milionów Polaków gra w gry - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Marszałkowski z Politechniki Poznańskiej. Na naszym rynku dostępne są także produkcje zaangażowane społecznie, które cieszą się dużą popularnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urzędnicy uczą się, jak pisać pisma. Ma być zwięźle i zrozumiale

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 15:45
Urzędowe pisma mają być zwięzłe i zrozumiałe dla każdego. Taką decyzję podjęła dyrekcja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Urzędnikom mają w tym pomóc językoznawcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy będą ich uczyć, w jaki sposób upraszczać komunikaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Tatrach schodź niedźwiedziom z drogi

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 11:18
Przyrodnicy apelują, aby zachować w Tatrach szczególną ostrożność. W ostatnich dniach turystę, który zszedł ze szlaku, poturbował niedźwiedź. Zwierzę, zaskoczone obecnością człowieka, ostrzegawczo pogryzło mu łydkę. Mężczyzna z niegroźnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Takie sytuacje to niezwykła rzadkość.
rozwiń zwiń