Fryzjer, masaż i inne usługi... Jak dbamy o nasze psy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 12:20
Właściciele chętnie dbają o swoje zwierzęta. Dużą popularnością cieszą się m.in. wizyty u psiego fryzjera. - Niektóre zwierzęta można obsługiwać w domu, natomiast te obdarzone bardziej efektownym włosem, wymagają regularnej pielęgnacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wiesława Lato, właścicielka jednego z warszawskich gabinetów psich fryzur i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Groomerów.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Dmytro Zinkevych/shutterstock

pies kolana laptop praca zdalna shutter 1200 Mirjana Zidar.jpg
Pies lekarzem człowieka. Ogólnopolski Dzień Dogoterapii
Posłuchaj
04:21 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 13.11.2021 zwierzęta Jakie usługi możemy zaproponować naszym zwierzętom? (Jedynka/Wolna sobota z Jedynką)

Paulina Król z portalu Psy.pl zwraca uwagę, że według przeprowadzonych badań, aż 97 proc. respondentów traktuje swojego pupila jak członka rodziny. - To już jest punkt wyjścia do tego, dlaczego usługi dla psów tak się rozwijają. Zresztą jesteśmy jednym z najbardziej rosnących rynków w Europie, jeśli chodzi o te sprawy. Szacuje się, że w Polsce jest 7,6 mln psów - twierdzi.

Źródło: Piesologia/Jak oswoić psa z kąpielą?

Z wizytą u fryzjera

Jedną z najpopularniejszych usług jest wizyta u psiego fryzjera. Wiesława Lato przyznaje, że wiele ras wymaga w tym przypadku profesjonalnej pielęgnacji, w tym czesania, trymowania czy strzyżenia.

- Wszystkie zwierzęta wymagają od czasu do czasu kąpieli, ale też nie zbyt rzadko. Jeżeli zwierzęta z długą sierścią nie są pielęgnowane, skutkuje to tym, że się kołtunią, śmierdzą czy mają czasem odparzenia pod sfilcowaną sierścią. Należy o to dbać nie tylko ze względów higienicznych, ale również estetycznych - wyjaśnia Wiesława Lato.

Rodzaj pielęgnacji nie zależy jednak od rasy, tylko od typu sierści. Jeśli włos jest szorstki, sierść będzie wymagała trymowania. Jeżeli zwierzęta mają długi włos i z takim powinny pozostać, wtedy specjaliści czeszą je, rozczesują, kąpią i układają włosy. Z kolei psy miękkowłose, np. pudle, wymagają skomplikowanego strzyżenia nożyczkami.

Źródło: Chcę Robię Mam!/Jak masować psa

Na masaż do psychologa

To jednak nie są jedyne usługi, które możemy zaproponować naszym pupilom. - W cenie są też psi masażyści. Są bardzo często wykorzystywane i nie tylko dlatego, że pies generalnie czuje się po tym lepiej. Zawsze też trzeba jednak sprawdzić, czy pies nadaje się do masażu - opowiada Paulina Król.

Dziennikarka dodaje, że mamy także do czynienia z masażami leczniczymi.

- Bardzo rozwija się również dziedzina psich psychologów. Tutaj w grę wchodzą poważniejsze problemy, m.in. zaburzenia związane z dłuższym pobytem psa w schronisku - słyszymy.

Źródło: Fundacja Uniwersytet Dzieci/Jak rozpoznawać emocje u psa?

Cmentarze dla zwierząt

Kiedy nadejdzie trudny czas pożegnania ukochanego zwierzęcia, możemy zapalić znicz swojemu pupilowi na specjalnym cmentarzu. W Polsce obecnie działa 14 nekropolii dla zwierząt.

- To bardzo ważna sprawa dla opiekunów, ponieważ czują ulgę, pomimo tych dramatów, przeżyć i smutku związanego z odchodzeniem zwierząt. Mają wtedy ten wewnętrzny spokój, że pożegnali się ze zwierzakiem we właściwy sposób. Często ci ludzie zwierzają się nam, dziękują za miejsce - mówi Dawid Wojda z podwarszawskiego cmentarza dla zwierząt w Koniku Nowym.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Daniel WydrychKarolina Rożej

Materiał: Maja Mazurek

Data emisji: 13.11.2021 

Godzina emisji: 8.18

DS

Czytaj także

W Tatrach schodź niedźwiedziom z drogi

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 11:18
Przyrodnicy apelują, aby zachować w Tatrach szczególną ostrożność. W ostatnich dniach turystę, który zszedł ze szlaku, poturbował niedźwiedź. Zwierzę, zaskoczone obecnością człowieka, ostrzegawczo pogryzło mu łydkę. Mężczyzna z niegroźnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Takie sytuacje to niezwykła rzadkość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowa dieta. Eksperci wyjaśniają, na czym polega

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 09:43
Wegetarianizm lub weganizm to już nic nadzwyczajnego. Obecnie wiele osób decyduje się na rezygnację z jedzenia mięsa czy produktów pochodzenia zwierzęcego. - Im większe ograniczenia, tym bardziej może to wpływać na nasze samopoczucie. Będziemy czuć się nieswojo w tych zmianach, dlatego najlepiej robić to stopniowo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dietetyk Monika Kaczorek.
rozwiń zwiń