Nowe czy używane narty? Eksperci podpowiadają

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 14:50
Jeżeli myślimy o białym szaleństwie w górach, powinniśmy zastanowić się, czy warto wydawać majątek na nowy sprzęt narciarski. Oferta na rynku używanych rzeczy sportowych jest przecież bardzo duża, więc zaoszczędzone pieniądze mogą pozostać w naszych portfelach. Czy zdaniem fachowców lepiej kupować używane czy jednak nowe narty?
Dlaczego warto pomyśleć o zakup używanych nart?
Dlaczego warto pomyśleć o zakup używanych nart?Foto: Bizi88/shutterstock

Posłuchaj
03:46 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 27.11.2021 narty Na początku sezonu narciarskiego jest jeszcze jeden powód, dlaczego warto wybrać używane (Jedynka/Wolna sobota z Jedynką)

Sprzęt sportowy, który bardzo chętnie kupowaliśmy w pandemicznym szczycie, coraz częściej trafia na platformy sprzedażowe. Przed sezonem zimowym, warto na nich poszukać m.in. nart, które możemy kupić po atrakcyjnych cenach. W ten sposób zaoszczędzimy na sprzęcie sportowym chociażby dla dziecka, które bardzo szybko z niego wyrośnie. Dotyczy to też butów, kasków, gogli, kijków czy też specjalnej odzieży.

- Jestem zwolennikiem używanych rzeczy. Nart na pewno, odzieży jak najbardziej też - mówi Marcin Jędrzejewski, sympatyk narciarstwa.

Podobnego zdania jest Bartosz Kijewski, instruktor ze Świeradowa Zdroju. - Jako stary ekologista polecam kupowanie rzeczy używanych. Wiadomo, że niezniszczonych, ani nieskorodowanych. Jest to produkt używany, którego koszt ekologiczny został już poniesiony. Jeśli mamy okazję zakupić dobry sprzęt, zachęcam do kupowania używanego - twierdzi.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Bartosz Kijewski przyznaje, że zakupy na platformach sprzedażowych są obarczone ryzykiem, ale sam nie miał jeszcze przykrych doświadczeń w związku z tym. - Ostatnie trzy pary używanych nart kupowałem w internecie i nie naciąłem się - wyjaśnia.

- Przy zakupie zwracam uwagę na charakterystykę nart i jak będę ich używał. Czy to będzie jazda po nartostradzie, bardziej krótki slalom, może dłuższy czy też czasem będę chciał wyjechać gdzieś poza nartostradę (…). Na zdjęciu można zobaczyć niewiele, choć profesjonalni sprzedawcy używanych nart robią dość dokładne zdjęcia. Można powiedzieć, że każdy decymetr kwadratowy narty jest obfotografowany. Tacy sprzedawcy nie powinni sobie pozwolić na lipę i raczej chcą sprzedawać taki produkt, który faktycznie będzie u klienta - dodaje.

Dlaczego używane narty są lepsze?

Teraz na początku sezonu narciarskiego jest jeszcze jeden powód, dlaczego warto wybrać używane i może wcale nie tak dobre - jak nowe - narty.

- Czasami w niektórych miejscach rzeczywiście warstwa śniegu jest mniejsza, wystają kamienie i jakieś pozostałości, co powoduje niszczenie ślizgów nart. Jesteśmy przygotowani na taką ewentualność, ponieważ mamy narty drugiego gatunku i troszeczkę gorszej jakości. Na pierwszy śnieg one wystarczają - mówi jeden z ekspertów.

Warto zatem sięgać po używany sprzęt, ale również czasem wybrać się tam, gdzie nie ma tłumów, a obcowanie z naturą jest nadal możliwe.

- Zachęcałbym czasami do pominięcia jakiegoś głośnego ośrodka narciarstwa zjazdowego i wybrania się raczej na biegóweczki gdzieś na łono natury. Ewentualnie w wyższe góry w Karkonosze na skitury. Jest to fajna alternatywa - poleca Bartosz Kijewski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Karolina RożejPatryk Michalski

Materiał: Piotr Słowiński

Data emisji: 27.11.2021 

Godzina emisji: 6.46

DS

Czytaj także

Zdrowa dieta. Eksperci wyjaśniają, na czym polega

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 09:43
Wegetarianizm lub weganizm to już nic nadzwyczajnego. Obecnie wiele osób decyduje się na rezygnację z jedzenia mięsa czy produktów pochodzenia zwierzęcego. - Im większe ograniczenia, tym bardziej może to wpływać na nasze samopoczucie. Będziemy czuć się nieswojo w tych zmianach, dlatego najlepiej robić to stopniowo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dietetyk Monika Kaczorek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryzjer, masaż i inne usługi... Jak dbamy o nasze psy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 12:20
Właściciele chętnie dbają o swoje zwierzęta. Dużą popularnością cieszą się m.in. wizyty u psiego fryzjera. - Niektóre zwierzęta można obsługiwać w domu, natomiast te obdarzone bardziej efektownym włosem, wymagają regularnej pielęgnacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wiesława Lato, właścicielka jednego z warszawskich gabinetów psich fryzur i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Groomerów.
rozwiń zwiń