Mieczysław Karłowicz. "Jego śmierć była impulsem do powołania TOPR"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 09:43
Dokładnie 145 lat temu urodził się Mieczysław Karłowicz, znany kompozytor, ale i zapalony taternik, narciarz i orędownik powołania w Tatrach pogotowia ratunkowego. To jego śmierć pod lawiną u stóp Małego Kościelca była bezpośrednią przyczyną powołania TOPR. - Był kompletnym człowiekiem gór - mówi w Programie 1 Polskiego Radia historyk Wojciech Szatkowski.
Turyści w Tatrach mogą liczyć na pomoc ratowników TOPR
Turyści w Tatrach mogą liczyć na pomoc ratowników TOPRFoto: Marcin Szkodzinski / Forum
  • Mieczysław Karłowicz napisał, wspólnie z Mariuszem Zaruskim, odezwę dotyczącą powstania pogotowia ratunkowego w Tatrach
  • Zginął 8 lutego 1909 roku pod lawiną. Jego śmierć była bezpośrednią przyczyną powołania TOPR
  • Statut TOPR zatwierdzono jesienią tego samego roku

Mieczysław Karłowicz urodził się 11 grudnia 1876 roku w Wiszniewie. Był kompozytorem, dyrygentem i autorem m.in. ponad 100 pieśni oraz różnych utworów orkiestrowych. Zajmował się także fotografią i publicystyką. W pewnym momencie swojego życia zamieszkał w Zakopanem.

- Kiedy osiedlił się w Zakopanem, jego droga muzyczna zaczęła przynosić mu profity i szacunek ze strony ludzi. To był okres, kiedy jego życie nabrało rumieńców. Rzeczywiście powstanie TOPR-u było wynikiem działalności Mariusza Zaruskiego i Mieczysława Karłowicza, którzy napisali odezwę. Działali w takim kierunku, że zwiększa się ruch turystyczny w Tatrach i wiadomo było, że liczba wypadków będzie rosła - wspomina Wojciech Szatkowski.

Jan Krzysztof, naczelnik TOPR przyznaje, że nie wszyscy byli wtedy przekonani, że powołanie pogotowia ratunkowego jest potrzebne.

- Ta śmierć w lawinie w lutym 1909 roku była jednak ostatnim impulsem, na którego bazie doszło do powołania TOPR-u. Już tego samego roku, w listopadzie, został zatwierdzony statut przez Namiestnictwo we Lwowie i od tamtej pory działamy. Co prawda zatwierdzenie statutu datowane jest na 29 października 1909 roku, ale formalnie miało to miejsce trochę później - wyjaśnia Jan Krzysztof.

Posłuchaj
03:46 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 11.12.2021 Karłowicz Jan Krzysztof, naczelnik TOPR przyznaje, że nie wszyscy byli wtedy przekonani, że powołanie pogotowia ratunkowego jest potrzebne (Wolna sobota z Jedynką/Jedynka)

Fotograf i człowiek gór

- Mieczysław Karłowicz poznawał te góry krok po kroku z ludźmi, którzy byli absolutnymi mistrzami, w tym z przewodnikami góralskimi, jak Klemens Bachleda czy Jędrzej Bachleda Wala, z którym zbiegał szybko z Morskiego Oka - mówi Wojciech Szatkowski.

W Tatrach zajmował się również fotografią. - Stworzył bardzo bliską mnie osobiście ideologię estetyzmu w taternictwie, czyli ładna góra, trudna droga i grań. Był kompletnym człowiekiem gór - słyszymy.

- Z dzisiejszego punktu widzenia i oczywiście z zachowaniem wszelkich proporcji, ten wypadek był wypadkiem eksperta. Naprawdę on był często w tych górach i znał się na tym. Prawdopodobnie motywacją do podjęcia takiej wycieczki była chęć zrobienia dobrego zdjęcia. Wszystko, co robił, robił na najwyższym poziomie. Również jego zdjęcia do dzisiaj budzą zachwyt - twierdzi Jan Krzysztof.

Turystyka zimowa w Tatrach

Zdaniem Jana Krzysztofa to Mieczysław Karłowicz zapoczątkował turystykę zimową w Tatrach. - Ta turystyka w ostatnich latach notuje dopiero ogromny rozwój. Ludzi w górach i to podejmujących ambitne plany, według naszej oceny czasami zbyt ambitne, jest bardzo dużo. Pamiętam, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu poza taternikami, którzy tutaj się wspinali, to wysokogórskich wyjść turystów było niezwykle mało - przyznaje.

Teraz TOPR to nowoczesne pogotowie górskie, które dysponuje sprzętem światowej klasy, a także własnym śmigłowcem. Będąc w górach, warto nauczyć się na pamięć lub zapisać w telefonie komórkowym numery alarmowe TOPR - 985 i 601 100 300.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Daniel WydrychKarolina Rożej

Materiał: Przemysław Bolechowski

Data emisji: 11.12.2021 

Godzina emisji: 6.32

DS

Czytaj także

Zdrowa dieta. Eksperci wyjaśniają, na czym polega

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 09:43
Wegetarianizm lub weganizm to już nic nadzwyczajnego. Obecnie wiele osób decyduje się na rezygnację z jedzenia mięsa czy produktów pochodzenia zwierzęcego. - Im większe ograniczenia, tym bardziej może to wpływać na nasze samopoczucie. Będziemy czuć się nieswojo w tych zmianach, dlatego najlepiej robić to stopniowo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dietetyk Monika Kaczorek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe czy używane narty? Eksperci podpowiadają

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 14:50
Jeżeli myślimy o białym szaleństwie w górach, powinniśmy zastanowić się, czy warto wydawać majątek na nowy sprzęt narciarski. Oferta na rynku używanych rzeczy sportowych jest przecież bardzo duża, więc zaoszczędzone pieniądze mogą pozostać w naszych portfelach. Czy zdaniem fachowców lepiej kupować używane czy jednak nowe narty?
rozwiń zwiń