Akcja "Oddaj rower". Pomóż potrzebującym dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 15:40
Trwa akcja "Oddaj rower", która daje drugie życie nieużywanym rowerom. Dzięki niej można uszczęśliwić podopiecznych domów dziecka oraz domów opieki społecznej. Swoją cegiełkę postanowił dołożyć reporter Programu 1, który kilka miesięcy temu przemierzał na rowerze trasę Peletonu "Lata z Radiem".
Patryk Michalski podczas Peletonu Lata z Radiem
Patryk Michalski podczas Peletonu "Lata z Radiem"Foto: Polskie Radio
  • Akcja "Oddaj rower" polega na dzieleniu się dobrem. Wolontariusze odnawiają używane rowery i przekazują je potrzebującym
  • Początkowo była to lokalna inicjatywa. Teraz swoim zasięgiem obejmuje kilkanaście największych miast w Polsce
  • Rower na akcję przekazał również Patryk Michalski z Programu 1 Polskiego Radia

Piotr Łuczyński z Travel Bike przyznaje, że dzieci i młodzież uwielbiają jazdę na rowerze. Zdarza się jednak, że wyrosły ze swoich dwóch kółek albo po prostu ich nie mają. Dzięki akcji "Oddaj rower" każdy z nas może pomóc i spełnić marzenia najmłodszych, przekazując rower, którego na co dzień już nie używa.

- Tutaj spotykają się dwie potrzeby. Z jednej strony są to osoby, które albo wyrosły z roweru czy go nie mają, czyli dzieci, albo gdzieś u nas w piwnicy zalega rower. W tej akcji możemy przekazać rower do takich punktów, jak nasz. My go odrestaurujemy i naprawimy. Już przygotowane rowery z wymienionymi częściami trafiają do nowych, zadowolonych użytkowników - mówi Piotr Łuczyński.

Wszystko zaczęło się w 2017 roku

Kamil Bakoniuk z Fundacji Oddaj Rower opowiada, w jaki sposób narodziła się akcja. - W branży rowerowej okres jesienno-zimowy jest dość martwy. Zaczęliśmy myśleć, w jaki sposób możemy przekuć nasze możliwości w czynienie dobra i moja narzeczona wymyśliła akcję "Oddaj rower", która przez pierwsze trzy lata była akcją lokalną, a w tej chwili chyba możemy powiedzieć, że jest to akcja ogólnopolska - wyjaśnia.

Akcja odbywa się w kilkunastu największych miastach Polski. - Współpracujemy z fajnymi serwisami i ludźmi, którzy również chcą pomagać. Cel na ten rok to naprawa około pół tysiąca rowerów. Jeżeli udałoby się, byłoby super. W tej chwili dysponujemy liczbą około 150 rowerów, więc jeszcze trochę musimy pozbierać - dodaje.

Posłuchaj
03:17 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 11.12.2021 rower Reporter Jedynki Patryk Michalski postanowił przekazać na akcję "Oddaj rower" swój jednoślad (Jedynka/Wolna sobota z Jedynką)

 

Patryk Michalski przekazał rower

Reporter Jedynki Patryk Michalski postanowił przekazać na akcję swój rower. - Rowerów jest już 151, ponieważ tak się składa, że dwa tygodnie temu wymieniłem swój rower na lepszy model i mam nadzieję, że ten, którym jechałem w tym roku chociażby w Peletonie "Lata z Radiem", jeszcze posłuży jakiemuś młodemu miłośnikowi dwóch kółek - mówi Patryk Michalski.

Peleton "Lata z Radiem" w tym roku odwiedził takie miejsca, jak m.in. Stegna, Puck, Roztocze, Mazury, Szlak Orlich Gniazd czy Zakopane. W każdy piątek wakacji Patryk Michalski przemierzał na rowerze całą Polskę, przybliżając słuchaczom najpiękniejsze trasy rowerowe.

- Większość rowerów, które mają dobrą ramę i markowy osprzęt, właściwie da się przywrócić do życia i jeszcze mogą długo służyć. Wszystkie części dostępne są na rynku - komentuje Piotr Łuczyński.

- Taki rower to bardzo duże szczęście dla jednego małego człowieka. To coś niesamowitego, kiedy te dzieci ze wzruszenia tulą się czy płaczą. Ciężko to opisać słowami - dodaje Kamil Bakoniuk.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Daniel WydrychKarolina Rożej

Materiał: Patryk Michalski

Data emisji: 11.12.2021 

Godzina emisji: 6.46

DS

Czytaj także

Zdrowa dieta. Eksperci wyjaśniają, na czym polega

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 09:43
Wegetarianizm lub weganizm to już nic nadzwyczajnego. Obecnie wiele osób decyduje się na rezygnację z jedzenia mięsa czy produktów pochodzenia zwierzęcego. - Im większe ograniczenia, tym bardziej może to wpływać na nasze samopoczucie. Będziemy czuć się nieswojo w tych zmianach, dlatego najlepiej robić to stopniowo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dietetyk Monika Kaczorek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe czy używane narty? Eksperci podpowiadają

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 14:50
Jeżeli myślimy o białym szaleństwie w górach, powinniśmy zastanowić się, czy warto wydawać majątek na nowy sprzęt narciarski. Oferta na rynku używanych rzeczy sportowych jest przecież bardzo duża, więc zaoszczędzone pieniądze mogą pozostać w naszych portfelach. Czy zdaniem fachowców lepiej kupować używane czy jednak nowe narty?
rozwiń zwiń