Boże Narodzenie. Czy dbamy o tradycje?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 17:13
Rodzinne ubieranie choinki, przygotowywanie potraw świątecznych w gronie przyjaciół, wypatrywanie pierwszej gwiazdki na wigilijnym niebie. Czy Boże Narodzenie w XXI wieku wciąż jednoczy? Czy dbamy o wspólne kultywowanie tradycji?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/ratmaner

Boże Narodzenie - zadbać o tradycję

Boże Narodzenie to czas szczególnie magiczny. Jeszcze parę lat temu, choinkę ubierało się w Wigilię. Dziś, często ze względu na dzieci i wnuki dzieje się to zdecydowanie wcześniej. Specjaliści podkreślają, że przy okazji świąt, ważniejsza od kalendarza jest wzajemna bliskość. I dotyczy to zarówno rodziny jak i przyjaciół. - Wspólne przygotowywanie świąt w formie pieczenia pierniczków czy lepienia uszek dalej funkcjonuje, a nawet przybiera na sile - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia doktor Małgorzata Pulaszewska, kulturoznawca.

Gość audycji podkreśla, że wspólnotowość jest pięknym i godnym naśladowania wyrazem myślenia o bliskich. Dziś często przygotowania traktujemy w sposób praktyczny. Chcemy, by ten 24 grudnia był dniem spokoju, nie wymagającym od nas realizacji trudniejszych zadań. Jeszcze ważniejsza wydaje się chęć sprawienia, by Boże Narodzenie wraz ze swoją niepowtarzalną atmosferą trwało dłużej. - Dlatego wszystko co jest robione, by przygotować wspólnie dom na okres świąteczny, staramy się wykonywać odpowiednio wcześniej - wyjaśnia dr Pulaszewska.

Boże Narodzenie - nie wpaść w pułapkę perfekcjonizmu

Psychologowie przestrzegają przed zjawiskiem bardzo powszechnym w Boże Narodzenie: wpadaniem w pułapkę perfekcjonizmu. Nie ulega wątpliwości, że w święta ważniejsze od lśniących okien i wszystkich dwunastu potraw na stole jest to, by przebywać z najbliższymi. Zwłaszcza w obliczu pandemicznego załamywania się relacji międzyludzkich. - Warto się zastanowić, czy naprawdę wszystko musi być aż tak doskonałe. Warto rozważyć, czy nie lepiej zrezygnować z niektórych prac, a zamiast tego skupić się na celebrowaniu świąt z bliskimi - mówi psycholog, dr Katarzyna Knop. To pierwszy i najważniejszy krok do tego, by świąteczne wspomnienia zostały na dłużej i były zdecydowanie piękniejsze. - Staramy się o ile to możliwe. 23 grudnia już wyjeżdżamy, bo mamy dom pod Warszawą. Cała rodzina się zjeżdża i tam będziemy wszyscy wspólnie podtrzymywać tradycję świąteczną - deklaruje jeden z uczestników sondy.


Posłuchaj
03:17 PR1_AAC 2021_12_18-07-20-39.mp3 Czy dbamy o świąteczne tradycje? (Wolna sobota/Jedynka)

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Karolina Rożej, Daniel Wydrych

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 19.12.2021 

Godzina emisji: 7.20

mg

Czytaj także

Zaproś studenta z zagranicy na wigilię!

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 17:20
Wielu studentów z zagranicy nie wraca na święta do domu ze względu na odległość, obostrzenia związane z pandemią bądź koszty podróży. Aby nie spędzali samotnie świątecznego czasu, warto zaprosić ich do siebie. 
rozwiń zwiń