Dieta pudełkowa. Dlaczego cieszy się coraz większą popularnością?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 15:50
Coraz uważniej przyglądamy się temu, co ląduje na naszym talerzu. Również z powodu postanowień noworocznych staramy się lepiej odżywać oraz zgubić zbędne kilogramy. Pomocne w tym mogą być diety pudełkowe, które wśród Polaków cieszą się coraz większą popularnością. Dlaczego decydujemy się akurat na nie?
Dieta pudełkowa jest coraz bardziej popularna w Polsce
Dieta pudełkowa jest coraz bardziej popularna w PolsceFoto: g_dasha/shutterstock
  • Dieta pudełkowa to coraz bardziej popularny pomysł na odchudzanie
  • Firmy cateringowe dostarczają nam posiłki z wyliczonymi kaloriami
  • Żeby dieta okazała się skuteczna, należy pamiętać o silnej woli i niepodjadaniu

Jedni mówią, że dieta pudełkowa pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ nie trzeba samemu gotować, jak i liczbę kalorii wyliczają za nas specjaliści. Z kolei inni są zdania, że taka dieta i tak nie ma sensu, ponieważ w międzyczasie podjadamy, a kilogramy zamiast spadać, to rosną.

Jak wynika z badań, Polacy jednak coraz częściej starają się zdrowo odżywiać. - Regularnie z usługi korzysta około 21 proc. Polaków. W porównaniu do roku 2020 jest to wzrost o 9 proc. - zauważa Joanna Guz z firmy cateringowej.

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na wybór konkretnej diety, jest też jej różnorodność. W pudełkach szukamy najczęściej diet, które pozwalają nam schudnąć, ale dużym zainteresowaniem cieszą się także te specjalistyczne.

- Takie, jak na przykład bezglutenowa, tarczycowa czy na insulinooporność. Biorąc pod uwagę badanie, jak odżywiają się Polacy, ma to swoje pokrycie, ponieważ z cateringu dietetycznego korzystamy wtedy, kiedy chcemy się zdrowo odżywiać albo schudnąć, zbudować masę ciała lub jeśli mamy jakieś problemy zdrowotne - wyjaśnia Joanna Guz.

Rezygnujemy z mięsa, tłuszczów i cukru

W czasie pandemii wiele osób zrezygnowało także z mięsa. Widać to właśnie po przygotowywanych pudełkach.

- Polacy zwrócili uwagę na to, żeby w diecie było mniej mięsa i tłuszczów. Widzimy taki trend, że na naszym polskim talerzu, takich produktów pojawia się coraz mniej. Szczególną popularnością cieszę się też diety wegeteriańskie - twierdzi Monika Nowicka, dietetyk kliniczny z innej firmy cateringowej.

Do stosowania różnego rodzaju ograniczeń żywieniowych w diecie przyznaje się już 85 proc. Polaków. - Prawie połowa tej grupy, tj. 45 proc., to osoby, które w ostatnim roku ograniczyły lub całkowicie wykluczyły cukier ze swojego jadłospisu - dodaje Joanna Guz.

Wybieramy coraz mądrzej

Dietetyk Olimpia Przyjemska zauważa, że jeśli nawet sami przygotowujemy posiłki, to wybieramy produkty coraz mądrzej. - Dbamy o to, żeby były to produkty, które są wysokiej jakości, a niekoniecznie zawsze najtańsze. Dzięki temu odżywiamy się coraz lepiej - mówi.

Na nasze talerze trafiają też produkty, które jeszcze do niedawna były nieznane Polakom. Jednocześnie dietetycy apelują, aby pamiętać, że właściwe tempo utraty masy ciała, to około 1 kilogram tygodniowo.

Posłuchaj
04:22 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 8.01.2022 dieta Dieta pudełkowa to coraz bardziej popularny pomysł na odchudzanie (Wolna sobota z Jedynką)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Karolina RożejPatryk Michalski

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 8.01.2022 

Godzina emisji: 7.42

DS

Czytaj także

Mieczysław Karłowicz. "Jego śmierć była impulsem do powołania TOPR"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 09:43
Dokładnie 145 lat temu urodził się Mieczysław Karłowicz, znany kompozytor, ale i zapalony taternik, narciarz i orędownik powołania w Tatrach pogotowia ratunkowego. To jego śmierć pod lawiną u stóp Małego Kościelca była bezpośrednią przyczyną powołania TOPR. - Był kompletnym człowiekiem gór - mówi w Programie 1 Polskiego Radia historyk Wojciech Szatkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Nawałka czy zagraniczny trener? Kto poprowadzi reprezentację?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 09:13
Piłkarska reprezentacja Polski, po odejściu Paulo Sousy, nadal pozostaje bez szkoleniowca. O posadę trenera Biało-Czerwonych starają się światowe gwiazdy, m.in. Andrea Pirlo i Fabio Cannavaro. Jednak na giełdzie nazwisk nie brakuje również polskich trenerów. - Moim zdaniem Adam Nawałka jest jednym z najlepszych kandydatów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Listkiewicz, były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
rozwiń zwiń