"Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic" - nowy cykl komiksów wydawanych przez IPN

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 08:34
Instytut Pamięci Narodowej (IPN) zaprasza najmłodszych i nieco starszych czytelników do wspólnej podróży przez 12 opowieści dotyczących najnowszych dziejów Polski.
Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic, zeszyt 1 - Tajemnica podlaskiej rakiety V-2
"Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic", zeszyt 1 - "Tajemnica podlaskiej rakiety V-2" Foto: IPN
  • Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna wydawanie nowej serii komiksów dla dzieci i młodzieży pt. "Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic".
  • Pierwszy zeszyt z tej serii nosi tytuł "Tajemnica podlaskiej rakiety V-2". Kolejny będzie dotyczył inicjatywy trzech polskich licealistów, którzy w 1979 roku postanowili rzucić wyzwanie reżimowi komunistycznemu i wydawać własne pismo o nazwie "Uczeń Polski".
  • Jak powiedział w Programie 1 dr Tomasz Łabuszewski z IPN, seria "Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic" to historia osadzona we współczesności, gdzie rodzeństwo, żyjące tu i teraz, odkrywa w domu pozostawionym przez dziadka pamiątki przez niego zebrane. One dają asumpt do takiej podróży w czasie.

Pierwsza historia kieruje czytelnika w stronę nadbużańskich plaż, gdzie przy zarośniętych wikliną i wierzbami brzegach nagle utkwiło coś niezwykłego… 

"Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic"

Zeszyt 1 - "Tajemnica podlaskiej rakiety V-2"  

Aga i Adam Kowalscy to rodzeństwo z typowej, współczesnej polskiej rodziny. Rodzice - wiecznie zajęci i zabiegani, i ich dzieci - żyjące trochę obok ze swoimi problemami i pasjami. Nagle do świata rodziny Kowalskich wkrada się coś niespodziewanego. Śmierć dziadka, który mieszkał w odległym zakątku Polski, zmusza rodzinę do porzucenia dotychczasowego życia i wyruszenia w nieznane.

Wśród pokrytych kurzem tysięcy szpargałów, pozostawionych na strychu przez dziadka, młodzi bohaterowie odnajdują tropy wielu niezwykłych historii, które zaproszą ich do prawdziwej podróży w czasie. W tych poszukiwaniach towarzyszyć im będzie niezwykły przewodnik - jego także pozostawił dziadek. Ma on pomóc im w odkryciu prawdy o samych Kowalskich, której żaden Kowalski ani teraz, ani nawet do końca zeszytu 11 nie będzie się spodziewać. 

Zeszyt 2 będzie zatytułowany "Uczeń polski uczniowi nierówny" i będzie dotyczył inicjatywy trzech polskich licealistów, którzy w 1979 roku postanowili rzucić wyzwanie reżimowi komunistycznemu i rozpocząć wydawanie własnego pisma o nazwie "Uczeń Polski".


Posłuchaj
03:17 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 8.01.2022 komiks ipn "Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic" - nowy cykl komiksów wydawanych przez IPN (Wolna sobota z Jedynką)

 

Nowa podróż

- Po prawie 10 latach seria "Wojenna odyseja Antka Srebrnego" dobiega końca, zostały nam jeszcze do zaprezentowania dwa odcinki. Stąd pomysł rozpoczęcia nowej podróży. Jest nią seria "Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic" - powiedział w Programie 1 konsultant, pomysłodawca komiksów historycznych wydawanych przez Instytut Pamięci Narodowej, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie dr Tomasz Łabuszewski.

- To historia osadzona we współczesności, gdzie rodzeństwo, żyjące tu i teraz, odkrywa w domu pozostawionym przez dziadka pamiątki przez niego zebrane. One dają asumpt do takiej podróży w czasie. Ten pomysł pozwala nam zaprezentować 12 różnych wątków, obejmujących okres od 1939 do 1989 roku, z taką myślą przewodnią, że w każdej rodzinie znajdują się pamiątki, które pozornie mogą wydawać się młodym ludziom mało istotne i mało wartościowe, ale które mogą im pozwolić na taką własną podróż w czasie. Do tego chcemy młodych ludzi zachęcić - podkreślił.


Czytaj także:


***

Tytuł audycji: "Wolna sobota z Jedynką"

Prowadzili: Karolina RożejPatryk Michalski

Materiał: Witold Banach

Data emisji: 8.01.2022 

Godzina emisji: 6.32

kk

Czytaj także

IPN odtwarza materiały archiwalne zniszczone przez SB

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:30
Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, jako jedyne w kraju, przejęło w 2001 roku od Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach 267 worów ewakuacyjnych ze zniszczonymi aktami. Rzeczywistość okazała się ciekawsza, bogatsza i niewiele mniej sensacyjna niż fabuła filmu "Psy", w którym esbecy palili akta.
rozwiń zwiń