Jerzy Jeliński 95 lat temu samochodem objechał świat

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 10:10
Był rok 1926. W głowie Jerzego Jelińskiego, polskiego harcerza, kiełkuje niezwykły pomysł: podróż dookoła świata. Samochodem. Losy tej ekspedycji, w książce "Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928", opisali Danuta i Dariusz Grochalowie.
O niezwykłej podróży Jerzego Jelińskiego przeczytamy w książce Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928
O niezwykłej podróży Jerzego Jelińskiego przeczytamy w książce "Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928" Foto: Polskie Radio

Jerzy Jeliński urodził się 21 czerwca 1901 roku w Warszawie, zmarł 30 listopada 1986 roku. Był harcerzem i weteranem wojny polsko-bolszewickiej. W roku 1926 wraz z trzema kolegami postanowił wyruszyć samochodem, z Warszawy, w podróż dookoła świata. Po drodze jego towarzysze kolejno rezygnowali. Wreszcie podróż kontynuował sam Jeliński. Udało mu się objechać cały świat, a zajęło mu to ponad dwa lata.

Jerzy Jeliński. Samochodem po marzenia

Wszystko zaczęło się w Warszawie. Czterej koledzy: Jerzy Jeliński, Jan Łada, Bruno Bredschneider i Eugeniusz Smosarski ruszają w wielką podróż. - Przejeżdżają cały kontynent europejski, później z Sycylii promem do Afryki. Przejechali ponad tysiąc kilometrów przez pustynię, a dalej do Casablanki. Następnie statkiem do Nowego Jorku, przez całe Stany Zjednoczone - wylicza Dariusz Grochal, autor książki "Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928". Tu już Jeliński podróżował samotnie. Po drodze towarzysze rezygnowali. Pierwszy już w Rzymie, kolejni w Afryce i USA.

Jeliński przemierzał więc Stany Zjednoczone sam. A w XX wieku nie było to wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać dzisiaj; pierwszy przejazd odbył się zaledwie 15 lat wcześniej. - Zawsze byłem pod wrażeniem tego, czego dziadek dokonał. Jestem dumny, że był on ambasadorem Polski w okresie międzywojnia - mówi Marek Szukalski, wnuk podróżnika. Cała wyprawa zajęła Jelińskiemu dwa lata i dwa miesiące, a podczas jej trwania prowadził kronikę. Jako pierwszy wpisał się prezydent Ignacy Mościcki, na kolejnych stronach odnajdziemy podpisy m.in. Piłsudskiego czy Hoovera.

Jerzy Jeliński i... oryginalny buick

W Stanach Zjednoczonych Jerzy Jeliński otrzymał samochód. Dzięki General Motors mógł kontynuować swoją jazdę autem marki Buick. Dziś można je oglądać w kolekcji pamiątek, które po dziadku przechowuje wnuk. Choć próby uruchomienia buicka spełzły na niczym, warto uświadomić sobie, że właśnie tym samochodem Jeliński przemierzył USA i Japonię, a po opłynięciu Europy, z Marsylii powrócił do Polski. - Miałem szczęście, że udało mi się go odnaleźć, cały czas jestem podekscytowany - przyznaje gość "Wolnej soboty".


Posłuchaj
04:27 PR1_AAC 2022_01_29-06-48-01.mp3 Jerzy Jeliński, harcerz, w roku 1926 wyruszył w ponad dwuletnią podróż dookoła świata - samochodem (Wolna sobota z Jedynką/Jedynka)

 

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: "Wolna sobota z Jedynką"

Materiał: Patryk Michalski

Data emisji: 29.01.2022 

Godzina emisji: 6.48

mg

Zobacz więcej na temat: podróże samochód hobby

Czytaj także

Quadem po bezdrożach

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 08:00
Ma 4 koła, napęd na tylną oś (choć coraz więcej modeli to 4x4), gaz w przycisku i automatyczną skrzynię biegów. Co to takiego? Quad! Nie powinien być jednak postrzegany jako prezent dla komunijnego chrześniaka, a raczej jako przydatny i wielofunkcyjny wszędołaz.
rozwiń zwiń