Dzieła Józefa Czapskiego w Kordegardzie. Dyrektor NCK: był mistrzem pędzla

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 08:30
Znakomite obrazy i rysunki Józefa Czapskiego ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów można oglądać na nowej wystawie w warszawskiej Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury. - Z 36 obiektów 20 nigdy publicznie nie było prezentowanych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski. 
Prof. Rafał Wiśniewski
Prof. Rafał WiśniewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wystawa "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych" to ekspozycja przekrojowa pod względem tematyki, technik i chronologii zgromadzonych prac. 36 prezentowanych w Kordegardzie obrazów olejnych, akwareli, rysunków, szkiców i grafik powstawało w latach 1922-1989.

Józef Czapski. Serwis specjalny Polskiego Radia>>>

- Kiedy wychodzi się z galerii, chwilę się jeszcze przeżywa pozytywne emocje związane z tą wystawą. Człowiek jest wielce szczęśliwy, że ktoś uchwycił szczegóły życia, te najdrobniejsze. Bez wielkiego patosu, ale w taki przepiękny sposób i tak cudownymi kolorami, łącząc je. Czapski był mistrzem pędzla - mówi w Jedynce Rafał Wiśniewski.

Posłuchaj
07:34 _PR1_AAC 2022_04_30-07-42-02.mp3 Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski zaprasza na wystawę "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych" (Wolna Sobota z Jedynką)

Na wystawie w Kordegardzie prezentowane są prace ze zbiorów dwunastu polskich kolekcjonerów, między innymi dzieła pochodzące z kolekcji Michała Popiela de Boisgelin, na co dzień eksponowane w pałacu w Kurozwękach, a także ze zbiorów Krzysztofa Musiała, znawcy i kolekcjonera sztuki polskiej.

Obecna ekspozycja jest już czwartym spotkaniem z dziełami artysty w Kordegardzie. Poprzednie odbyły się w roku 1990, 1996 oraz 2020, kiedy to były prezentowane jego rysunki na wystawie "Niepamięci", wśród prac artystów - więźniów łagrów. Wystawę "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych” można oglądać w Kordegardzie do 5 czerwca.

- Myślę, że dla każdego z nas ta wystawa jest bardzo ważna, ponieważ Czapski to człowiek wieloformatowy. To pisarz, którego dobrze znamy. To osoba, na której odcisnęły się niegodziwości II wojny światowej. To osoba, która walczyła o niepodległą Polskę. Osoba, która do Polski nie mogła wrócić, i która również ukochała Warszawę. Chciał do niej wrócić, ale niestety do końca życia mu się nie udało - podkreśla w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Józef Czapski zasłynął jako pisarz dokumentujący zbrodnie systemu sowieckiego. We wrześniu 1939 roku dostał się do sowieckiej niewoli. Trafił do obozu jenieckiego w Starobielsku, a stamtąd do obozu w Griazowcu. Był jednym z 450 polskich oficerów, którym udało się uniknąć mordu dokonanego przez NKWD w kwietniu 1940 roku. Został zwolniony w 1941 roku mocy układu Sikorski-Majski, wstąpił do Armii Andersa i jako jej żołnierz poszukiwał w imperium sowieckim zaginionych polskich oficerów. Świadectwo swojego uwięzienia w ZSRS zawarł w książkach: "Wspomnienia starobielskie" i "Na nieludzkiej ziemi".

***

Tytuł audycji: "Wolna sobota z Jedynką"

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Prof. Rafał Wiśniewski (Dyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 30.04.2022

Godzina emisji: 7.42

Jedynka/IAR/kh


Czytaj także

"Był to udany rok". Podsumowanie działań Narodowego Centrum Kultury w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 12:20
Mijający rok obfitował w różnorodne wydarzenia kulturalne zorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury. - Ten rok w sektorze kultury nie należał do najłatwiejszych. Mamy pandemię, ale mimo to odbyło się wiele wspaniałych wydarzeń i inicjatyw i myślę, że był to udany rok - mówi na antenie Programu 1 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wernisaż wystawy dzieł Józefa Czapskiego w warszawskiej Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 12:48
Znakomite obrazy i rysunki można oglądać w warszawskiej Kordegardzie, na nowej wystawie "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych”.
rozwiń zwiń