Coraz mniej bocianów w Polsce. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 12:00
Bocian biały to jeden z najważniejszych symboli wiosny. Niestety, w Polsce spada liczebność populacji tych ptaków. Na zachodzie i południu kraju sytuacja wygląda najgorzej. Znacznie lepiej na wschodzie. Na Lubelszczyźnie liczebność bocianów utrzymuje się na stałym poziomie. Bardzo dużo ptaków zamieszkuje tu kolonie bocianie, np. w miejscowościach nadwieprzańskich. Bociany spotkamy też na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim i okolicach Turobina.  
Bociany białe to mięsożercy, żerują najchętniej na terenach podmokłych, żywiąc się m.in. owadami, rybami, płazami, gadami, małymi ssakami i małymi ptakami
Bociany białe to mięsożercy, żerują najchętniej na terenach podmokłych, żywiąc się m.in. owadami, rybami, płazami, gadami, małymi ssakami i małymi ptakami Foto: Pixabay/ RoyBuri

Wszyscy wiemy, jak wygląda: to biały ptak o czerwonym dziobie i czerwonych nogach. Jego maksymalna waga wynosi ok. 4,5 kilograma. Rozpiętość skrzydeł u największych osobników sięga nawet dwóch metrów. Bocian żyje dość długo, nawet ponad 30 lat. Niestety, jak wskazują badania, populacja bociana białego w Polsce zmniejsza się.  

– Według najnowszych badań mamy w Polsce około 47 tysięcy bocianich par, a nie 50, jak to było w 2004 roku podczas międzynarodowego liczenia bocianów białych – mówi Kamil Piwowarczyk ze stowarzyszenia Szansa dla Bociana. – Sytuacja zmienia się drastycznie na zachodzie Polski, gdzie zlikwidowanych zostało wiele łąk i terenów podmokłych, pastwisk, które bociany preferują jako miejsce żerowania. W miejsce łąk, pastwisk, terenów podmokłych pojawiają się uprawy monokulturowe, zajmujące duże powierzchnie, głównie rzepaku i kukurydzy, w której bocian nie jest w stanie żerować ze względu na wysokość uprawianych roślin – mówi gość radiowej Jedynki. 

O wiele lepsza sytuacja panuje na Lubelszczyźnie. – Inwentaryzujemy gniazda bocianów w ramach pracy w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych – mówi Krzysztof Wojciechowski z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. – Liczymy pisklęta, gniazda. Jest to jedno z naszych statutowych zadań. Rzeczywiście, bocianów ubywa. Dawniej żartowano, że co trzeci albo czwarty bocian jest Polakiem, czyli około jedna czwarta populacji gniazduje w Polsce. Teraz widzimy, że trochę jest z tymi bocianami gorzej. Ale są to fluktuacje. Na przykład w tym roku widzimy, że większość gniazd jest zajęta. Rok jest mokry, będą miały co jeść, więc może być to dobry bociani rok – dodaje.


Posłuchaj
03:41 _PR1_AAC 2022_05_07-08-40-28-bocian.mp3 Zmniejsza się liczebność populacji bociana białego w Polsce. Co na to specjaliści? (Wolna Sobota z Jedynką)

 

Czytaj także: 

Wizyta u bocianów na Podlasiu
Przechodzące przez Polskę nawałnice niszczą gniazda bocianów
Ptasie podróże, czyli "jedna jaskółka wiosny nie czyni"

   

***

Audycja: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzący: Daniel Wydrych

Data emisji: 7.05.2022 

Godzina emisji: 8.40

djr

Czytaj także

Koniec lata. Bocianie stada już w Grecji i Turcji

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 15:55
Większość bocianów odleciała już z Polski. Wśród miłośników tych ptaków pojawiły się wątpliwości, czy odlot nie nastąpił zbyt wcześnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bociany wracają do Polski. Zima też

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 14:13
Bociany i inne ptaki, które zimę spędzają w ciepłych krajach, właśnie do nas wracają. Tymczasem, jak informują synoptycy, od piątku do niedzieli w Polsce spadnie nawet 50 centymetrów śniegu. Utrudnienia w postaci mrozu i opadów śniegu mają utrzymać się do 21 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jubilot! Wybraliśmy imię dla maskotki "Lata z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 12:40
Decyzją redakcji "Lata z Radiem", tegoroczna maskotka - bocian - została nazwana "Jubilot". - Imię to pięknie łączy wytrawnego lotnika z jubileuszem naszej audycji - uzasadnia Sława Bieńczycka, prowadząca audycję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeden bocian wiosny nie czyni". Kiedy przyleci główna grupa tych ptaków?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 21:10
Z całej Polski docierają informacje o pierwszych pojawiających się bocianach. - Główna fala bocianów jest około 10 dni po tych pierwszych, prawdziwych zwiadowcach. Spodziewajmy się jej pod koniec przyszłego tygodnia - zapowiada w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Tryjanowski, ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
rozwiń zwiń