X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odnowa zabytków za pieniądze Unii

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 14:14
Te kościołki, cerkwie, kapliczki, odmalowane, odnowione, świadczą o bogactwie kulturowym całej Polski. W ramach unijnych programów dofinansowanie do remontu wynosi 75 procent. Pozostałe 25 proc. muszą zgromadzić społeczności lokalne
Audio

/

Z programu Rozwój i Odnowa Wsi wypłacono do końca lutego prawie 530 milionów złotych, z których przeprowadzono szereg inwestycji związanych z budową, przebudową i remontem lub wyposażeniem świetlic i domów kultury, obiektów sportowych, placów zabaw, czy renowacją zabytków.

Jednym z takich zabytków jest wybudowana w 1863 roku cmentarna kapliczka w Łosince na Podlasiu oraz cerkiew parafialna z 1886 roku. Ksiądz prawosławny Jerzy Kos opowiada, że kapliczka stała na murowanych fundamentach, ale zgniłe były podwaliny i bale w ścianach. Jednym słowem ruina. W 2009 roku parafia dostała niespełna 247 tysięcy złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Pieniądze dało też ministerstwo kultury i Urząd Marszałkowski. Łącznie kwota dotacji to 332 tysiące 285 złotych, a wkład własny parafii to prawie 130 tys.

Kapliczka została wyremontowana. - Daliśmy nowe podwaliny dębowe, nowe okna i drzwi, obłożyliśmy zabytek kamieniem, dach został pokryty gontem, do stanu pierwotnego została przywrócona kopuła. Jednym słowem generalny remont.

Parafianie są bardzo zadowoleni. - Sami byśmy tego nie zrobili  - mówi Konstanty Sołowianiuk. Parafianie i mieszkańcy składają się teraz, żeby spłacić kredyt 130 tysięcy złotych.

Minister rolnictwa Marek Sawicki podkreśla, że ochrona zabytków to jedno z ważniejszych działań w ramach odnowy wsi. Chodzi nie tylko o zabytki sakralne, ale również świeckie. - Ale te kościołki, cerkwie, kapliczki, odmalowane, odnowione, świadczą o bogactwie kulturowym całej Polski - mówi minister Sawicki. Przypomina, że w ramach tych programów unijne dofinansowanie wynosi 75 procent. Pozostałe 25 proc. muszą zgromadzić społeczności lokalne. - Ale widać, że społeczności lokalne dobrze to wykorzystują, bo w tej chwili kontraktacja jest wypełniona już w 80 procentach.

Zainteresowanie takim dofinansowanie stale rośnie. Ci, którzy dostali takie fundusze nie kryją zadowolenia. - Na pewno było warto - mówi ksiądz prawosławny Jerzy Kos. Przyjeżdżają turyści, w wakacje nawet 150 samochodów dziennie. Parafianie są zadowoleni. A zabytek pozostanie dla potomnych.

(ag)

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: www.minrol.gov.pl oraz Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich: www.ksow.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lokalna Grupa Działania

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 12:30
W Polsce działa 336 Lokalnych Grup Działania. Jedną z nich jest Związek Stowarzyszeń "Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lokalna Grupa Działania

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 12:30
Stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Bądźmy Razem”
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lokalna Grupa Działania

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2011 12:30
Stowarzyszenie - Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki"
rozwiń zwiń