Domowe laboratorium. Misja kosmiczna dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 12:37
Ferie zimowe w radiowej Jedynce to między innymi doświadczenia naukowe dla dzieci i młodzieży. - Chciałabym spełnić dziecięce marzenia o lotach w kosmos, żebyśmy wspólnie zbudowali rakietę - zaproponowała najmłodszym słuchaczom Katarzyna Jaksa z Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Zapraszamy do naszego radiowego laboratorium.
Daniel Wydrych i Katarzyna Jaksa z Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi podczas eksperymentu
Daniel Wydrych i Katarzyna Jaksa z Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi podczas eksperymentuFoto: Facebook/PR

Dzieci w PRD.jpg
Ferie zimowe z Polskim Radiem. Propozycje dla dzieci i rodziców
Posłuchaj
15:26 Jedynka/Zima z Radiem - 4.01.2021 eksperyment Jak zbudować rakietę? (Jedynka/Zima z Radiem)

Ferie zimowe 2021 są inne niż wszystkie pozostałe ze względu na obowiązujące obostrzenia. Polskie Radio, uwzględniając oczekiwania swoich słuchaczy, przygotowało na czas ferii bogatą ofertę skierowaną zarówno do dzieci, jak i do rodziców. - Nasze dzisiejsze zadanie będzie i dla dużych i dla małych - stwierdziła Katarzyna Jaksa.

Przedstawicielka Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi zaproponowała słuchaczom spełnienie dziecięcych marzeń o lotach w kosmos i zbudowanie rakiety dla… jajka. - Dla zwykłego, normalnego jajka. Najlepiej jak najświeższego, bo takie ma najtwardszą skorupkę. Kiedy człowiek jest wysyłany na misję kosmiczną, to pojazd, w którym znajduje się, musi go chronić przed wszystkimi niebezpieczeństwami, którego czyhają na niego w kosmosie - tłumaczyła Katarzyna Jaksa.

Okrąża Ziemię w półtorej godziny

W Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi znajduje się m.in. model Cupoli, czyli jednego z modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. - Stacja krąży po orbicie wokół Ziemi około 400 km nad naszymi głowami z niesamowitą prędkością, która wynosi aż 8 km/s. W ten sposób taka stacja kosmiczna okrąża Ziemię w niespełna półtorej godziny. Oznacza to, że w sylwestrową noc astronauci znajdujący się właśnie na misji na ISS przeżywali i świętowali zmianę daty między rokiem 2020 a 2021 kilkanaście razy - mówiła gość Jedynki.

Budujemy rakietę. Jak to zrobić?

Jak tłumaczyła Katarzyna Jaksa, do zbudowania rakiety dla jajka potrzebujemy np. folii bąbelkowej, pudełka po prezentach, worka na śmieci, gałązki od choinki, wacików, skarpetek i sznurków. - Prace nad budową rakiety można zacząć już teraz, jednak pamiętajcie, że taki projekt powinien być przemyślany, dopracowany i nie trzeba się spieszyć - usłyszeliśmy.

- Po pierwsze rakieta powinna mieć stelaż i stąd pojawiło się tutaj pudełko. Wycięłam ścianki, żebyśmy mogli podejrzeć, co dzieje się z jajkiem. Ścianka jest absolutnie niezbędna, bo można namalować coś pięknego, a po drugie ma zabsorbować siłę uderzenia w momencie, kiedy rakieta doleci już do ziemi - tłumaczyła nasza ekspertka.

Jak możemy zbudować taką rakietę? O tym kroku po kroku w załączonych nagraniach audio i wideo.


Spędź ferie z Polskim Radiem Spędź ferie z Polskim Radiem

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Katarzyna Jaksa (Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi)

Data emisji: 4.01.2021 

Godzina emisji: 9.00-11.00

DS

Czytaj także

"Zima z Radiem". Spędź ferie z Programem 1 Polskiego Radia!

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 10:34
Ferie zimowe 2021 są inne niż wszystkie ze względu na obowiązujące obostrzenia. Polskie Radio, uwzględniając oczekiwania swoich Słuchaczy, przygotowało na ten czas bogatą ofertę skierowaną zarówno do dzieci, jak i do rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Półkolonie podczas ferii zimowych. Zorganizuje je tylko część szkół

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 17:06
Z powodu koronawirusa zbliżające się ferie zimowe będą całkiem inne niż te w poprzednich latach. Jedynie uczniowie klas I-IV szkół podstawowych będą mogli wypoczywać na półkoloniach i to tylko w niektórych szkołach. - W porównaniu do ubiegłego roku liczba zgłoszonych wypoczynków jest przynajmniej czterokrotnie mniejsza - mówi Katarzyna Kwiatanowska-Rodkiewicz z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
rozwiń zwiń