Nie taki straszny, jak go malują. Poznaj sekrety pająka ptasznika

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 13:36
Na pierwszy rzut oka pająki ptaszniki mogą odstraszać, mimo to w naszym kraju ich hodowla staje się coraz bardziej popularna. Współcześnie wyróżniamy ok. 950 gatunków ptaszników o bardzo różnym ubarwieniu.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/davemhuntphotography

Jedynka_Zima z Radiem 1200x660 _ok.jpg
"Zima z Radiem". Ruszyły ferie z Programem 1 Polskiego Radia!

Ptasznikowate to w większości duże pająki. Największe gatunki, dorastają do 10 cm długości ciała i 30 cm rozpiętości odnóży, podczas gdy samce najmniejszych gatunków osiągają dojrzałość przy długości ciała poniżej 1,5 cm. Ich ciało porośnięte jest dwoma rodzajami włosków: krótszymi i dłuższymi, ochronnymi. - Bardzo wiele osób decyduje się na takiego egzotycznego pupila - zauważa Marcin Siewierski z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. 

źródło: Ciekawe ptaszniki/Youtube

Powinniśmy bać się pająków?

Arachnofobia, czyli lęk przed pająkami objawia się panicznym, a zarazem paraliżującym strachem, poczuciem zagrożenia, a także rosnącym niepokojem. Nazwa pochodzi od "Arachne", mistrzyni tkania i haftu w mitologii greckiej. Czy powinniśmy się bać pająków? - Nie są one z reguły agresywne - podkreśla Marcin Siewierski. - W sytuacjach zagrożenia w pierwszej kolejności ratują się ucieczką, jednak przyparte do muru potrafią ukąsić - dodaje ekspert. 


Posłuchaj
03:35 Jedynka/Zima z radiem - pająki.mp3 Poznaj sekrety pająka ptasznika (Zima z Radiem/Jedynka)

 

Jak zaznacza Marcin Siewierski, jad pająka w większości przypadków dla zdrowego człowieka nie jest groźny. - Siła jadu jest porównywalna z jadem pszczoły lub osy, jednak należy pamiętać, że na jad owadów można być uczulonym, podobnie jest w przypadku jadu pająka ptasznika - tłumaczy. 


Dzieci w PRD.jpg
Ferie zimowe z Polskim Radiem. Propozycje dla dzieci i rodziców

Żywy pokarm 

- Pająki lubią jeść żywy pokarm, żywią się przede wszystkim świerszczami, szarańczą, karaczanami - mówi Marcin Siewierski. 

Taki pokarm powinniśmy znaleźć w sklepach zoologicznych. Niektóre pająki mogą rozszerzyć swoje menu nawet o własnego współtowarzysza. - Kiedy partnerka nie jest gotowa do zbliżenia z samcem, może dojść do takiej sytuacji, że go zaatakuje, a następnie zje - dopowiada ekspert. 

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Patryk Bedliński 

Data emisji: 4.01.2021 

Godzina emisji: 11.14

ans 

Czytaj także

Czy naukowcy znaleźli lekarstwo na nasze fobie?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 15:04
Polscy naukowcy z technikum z Jastrzębia-Zdroju pracują nad unikatową metodą dzięki której uda nam się pozbyć naszych... lęków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Urodzone, by być wolnymi". Na ratunek cietrzewiom

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 10:30
Cietrzew to gatunek w Polsce praktycznie na wymarciu. W naszym kraju żyje niespełna 500 ptaków. Polscy leśnicy postanowili zająć się ponownym wprowadzeniem tego gatunku na dawne miejsca bytowania.
rozwiń zwiń