Wirtualne zwiedzanie. "Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum świata"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 14:15
Pandemia koronawirusa zamknęła muzea, teatry czy sale koncertowe, natomiast każdy z nas jest coraz bardziej spragniony kontaktu z kulturą i sztuką. Wiele instytucji postanowiło pomóc nam w walce z nudą i zaprasza do wirtualnych odwiedzin. Jednym z takich miejsc jest Luwr. - Jest znakomity na warunki pandemiczne - potwierdza podróżniczka Anna Kwiatkowska.
Luwr zostanie otwarty po trzymiesięcznym zamknięciu
Luwr zostanie otwarty po trzymiesięcznym zamknięciuFoto: Tommyubc/ Shutterstock

Dzieci w PRD.jpg
"Zima z Radiem". Ruszyły ferie z Programem 1 Polskiego Radia!
Posłuchaj
04:49 Jedynka/Zima z Radiem - 4.01.2021 wirtualne zwiedzanie Wirtualne spacery po Luwrze, NASA i Zamku w Malborku (Jedynka/Zima z Radiem)

Luwr to dawny pałac królewski w Paryżu, a obecnie jedno z najpopularniejszych muzeów sztuki na świecie, które służy turystom już od ponad 200 lat. - Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum świata. Za każdym razem, kiedy zdarzyło mi się być w Luwrze, panował tam ogromny tłok - opowiada Anna Kwiatkowska, autorka programu "Podróże ze smakiem w radiowej Trójce".

Spędź ferie z Polskim Radiem Spędź ferie z Polskim Radiem

Przechadzając się wirtualnie, możemy podziwiać bez tłoku najsłynniejsze rzeźby z czasów starożytnego Egiptu, Grecji czy Rzymu oraz dzieła wybitnych europejskich malarzy, m.in. "Mona Lisę" Leonarda da Vinci.

- To arcydzieło rzeczywiście nie ma sobie równych. Chociaż do XIX wieku nie było tak znane. Później, kiedy trafiło już do Francji, wisiało w różnych miejscach, m.in. w łazience w jednym z królewskich pałaców. Słynne stało się w XIX wieku, a docenił je Napoleon Bonaparte, który powiesił „Giocondę” w swojej sypialni - wyjaśnia Anna Kwiatkowska.

Zamek w Malborku

Wirtualnie warto również odwiedzić Muzeum Zamkowe w Malborku. Tamtejszy zamek pamięta jeszcze XIII wiek, Krzyżaków, oblężenie, jak i polskich władców. Internauci mogą skorzystać z kilkunastu wycieczek, w tym w towarzystwie aktorki Małgorzaty Kożuchowskiej.

Podróż w kosmos

Internetowe spacery przygotowała także NASA. Nie wstając z krzesła, przenosimy się na międzynarodową stację kosmiczną, która porusza się po orbicie z prędkością około 28 tys. km/h. - Gdybyśmy położyli tę stację na ziemi, miałaby rozmiary porównywalne z boiskiem piłkarskim - twierdzi Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Zdaniem Karola Wójcickiego podczas wirtualnego spaceru nie można przeoczyć modułu Cupola. - Jest to specjalny moduł z wielkimi oknami, przez który astronauci mają absolutnie niepowtarzalny widok na Ziemię - dodaje.

  Czytaj także:

  ***

  Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

  Prowadził: Daniel Wydrych

  Materiał: Sława Bieńczycka

  Goście: Anna Kwiatkowska (autorka programu "Podróże ze smakiem w radiowej Trójce", podróżniczka), Karol Wójcicki (autor bloga "Z głową w gwiazdach)

  Data emisji: 4.01.2021 

  Godzina emisji: 11.22

  DS

  Czytaj także

  Półkolonie podczas ferii zimowych. Zorganizuje je tylko część szkół

  Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 17:06
  Z powodu koronawirusa zbliżające się ferie zimowe będą całkiem inne niż te w poprzednich latach. Jedynie uczniowie klas I-IV szkół podstawowych będą mogli wypoczywać na półkoloniach i to tylko w niektórych szkołach. - W porównaniu do ubiegłego roku liczba zgłoszonych wypoczynków jest przynajmniej czterokrotnie mniejsza - mówi Katarzyna Kwiatanowska-Rodkiewicz z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Przed nami postanowienia noworoczne. Co zrobić, żeby w nich wytrwać?

  Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 21:40
  Rezygnacja z podjadania słodyczy, rzucenie palenia czy regularne uprawianie sportu to tylko niektóre z postanowień, które tradycyjnie podejmujemy wraz z nadejściem nowego roku. - Dużym wyzwaniem jest jednak wytrwać w tych postanowieniach - mówi psycholog Bianca-Beata Kotoro. Jak zatem to zrobić?
  rozwiń zwiń