Mole to też motyle. Tylko takie, które niekoniecznie chcemy oglądać

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:30
- Mole to tak zwane motyle nocne. Dzienne motyle są ładne, kolorowe i mają skrzydła postawione, kiedy odpoczywają. Natomiast motyle nocne po prostu je kładą - mówi w "Zimie z Radiem" w Programie 1 Polskiego Radia Oskar Kołacki, magistrant na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przyszły entomolog.
Mól spożywczy
Mól spożywczyFoto: Shutterstock/Oleksandr Filatov

Posłuchaj
03:18 _PR1_AAC 2021_01_05-11-14-50.mp3 Jak się pozbyć moli? (Zima z Radiem/Jedynka)

czytaj więcej
mrówka pixabay 1200x660.jpg
Mrówki - najstarsi rolnicy świata

Mole dzielimy na ubraniowe i spożywcze. Jak mówi gość Jedynki, w przypadku moli ubraniowych, odżywiają się tylko ich larwy. - Żywią się tylko i wyłącznie włóknami pochodzenia naturalnego, np. bawełną czy moherem. Jestem możliwe, że jak raz się mole u nas zalęgną, już się ich nie pozbędziemy, bo jaja mogą złożyć wszędzie - zaznacza Oskar Kołacki. 

Jak im zapobiegać?

Jak mówi ekspert, suszone kwiaty lawendy albo aromaty lawendowe w szafach powinny skutecznie je odstraszyć. - Dobrze jest kontrolować stan ubrań. Można także przykleić do wewnętrznych drzwi szafy lepy feromonowe - podkreśla. 


Fot. Shutterstock/Danilova Janna Fot. Shutterstock/Danilova Janna

Jak wyjaśnia przyszły entomolog, mole spożywcze - czyli tak naprawdę omacnica spichrzanka - w przeciwieństwie do moli ubraniowych, które są żółtawe, żółtą mają tylko podstawę skrzydeł, a dalsza ich część jest czerwona lub brunatnoczerwona. 

- Larwa, podobnie jak w molach ubraniowych, to biały robaczek z czarną bądź brązową główką. Jednak w przypadku omacnicy spichrzanki białego robaczka mamy tylko na początku. Wraz z odżywaniem się larwy mola spożywczego zmienia ona kolor - jest na końcu zielona, pomarańczowa albo czerwona - wyjaśnia Oskar Kołacki. 

Dorosłe mole spożywcze powinny będą rzucać się w oczy latając w pobliżu źródeł pożywienia. Larwy mogą znajdować się w produktach sypkich i suchych dlatego należy je dokładnie przejrzeć. Aby pozbyć się problemu, trzeba dokładnie wymyć wszystkie szafki, w których przechowywana jest żywność a "zainfekowane" produkty wyrzucić.  


***

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Materiał: Patryk Bedliński

Data emisji: 5.01.2021 

Godzina emisji: 11.14

kh

Czytaj także

Domowe sposoby na ukąszenia owadów. Sprawdź, które są najlepsze

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 02:30
Domowe sposoby na ukąszenia to bardzo dobra metoda, gdy mamy do czynienia z niegroźnymi owadami - takimi jak mrówki czy komary. Poniżej przedstawiamy listę najskuteczniejszych środków, które sprawią, że letnia aura nie będzie się już kojarzyła z bolesnymi ukłuciami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie taki straszny, jak go malują. Poznaj sekrety pająka ptasznika

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 13:36
Na pierwszy rzut oka pająki ptaszniki mogą odstraszać, mimo to w naszym kraju ich hodowla staje się coraz bardziej popularna. Współcześnie wyróżniamy ok. 950 gatunków ptaszników o bardzo różnym ubarwieniu.
rozwiń zwiń