Z wirtualną wizytą w Kopalni Soli "Wieliczka"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:03
- Najpiękniejszy miejscem w kopalni jest kaplica św. Kingi. Ma ona 54 m długości, 18 m szerokości, a jej wysokość dochodzi do 12 m. Wszystko, co tutaj widzimy, od 1896 roku, w ciągu prawie 70 lat, wykuło w soli tylko trzech górników rzeźbiarzy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia przewodnik Jakub Łukasiński.
Audio
  • Z wirtualną wizytą w Kopalni Soli "Wieliczka" (Zima z radiem/Jedynka)
Kaplica św. Kingi w Kopalni Soli Wieliczka
Kaplica św. Kingi w Kopalni Soli WieliczkaFoto: agsaz/shutterstock.com

Początki pozyskiwania soli na terenie Wieliczki wiążą się z eksploatacją "źródeł solnych", czyli samoistnych wypływów solanki. Roztwór gromadzono i oczyszczano, by następnie poddać go warzeniu (gotowaniu). Początki eksploatacji sięgają epoki środkowego neolitu (3 tys. lat p.n.e.).

Eksploatacja źródeł solankowych trwała 3-4 tysiąclecia, do czasu ustania naturalnych, obfitych wypływów. Wtedy, na przełomie XII i XIII wieku, rozpoczęto drążenie głębszych studni. Pierwszy szyb umożliwiający pozyskiwanie soli kamiennej zgłębiono w Bochni. Niebawem także Wieliczka stała się miejscem, gdzie natrafiono na płytko zalegające złoża soli. 

wieliczka 1200.jpg
42 lata kopalni soli w Wieliczce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Żupa Krakowska, czyli kopalnie: wielicka i bocheńska, to jedyne obiekty górnicze na świecie czynne bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej, pozwalające prześledzić rozwój wydobycia soli twardej oraz solanki w poszczególnych epokach historycznych. W wielickiej kopalni zaprzestano całkowicie eksploatacji złoża 30 czerwca 1996 roku.

Podstawową cechą wielickiego złoża jest dwudzielność jego budowy. Składa się ono z górnego złoża bryłowego i dolnego...

Opublikowany przez Kopalnia Soli "Wieliczka" Poniedziałek, 4 stycznia 2021

Liczy ona dziewięć poziomów, z których pierwszy - Bono - sięga na głębokość 64 m, ostatni zaś leży 327 m pod powierzchnią Ziemi. Łączna długość chodników łączących ok. 3 tys. wyrobisk (chodników, pochylni, komór eksploatacyjnych, jezior, szybów, szybików) przekracza 300 km. Kubatura całego zespołu to ok. 7,5 mln m sześc.

Kopalnię cechuje unikatowy mikroklimat, na który składa się - obok dużej wilgotności i zawartości chlorku sodu - stała temperatura (ok. 14-16 stopni Celsjusza), ciśnienie, jonizacja i wysoka zawartość w powietrzu potasu, magnezu i wapnia.

Obiekt został wpisany do krajowego rejestru zabytków, znajduje się także na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Podziemna trasa turystyczna wielickiej kopalni powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Na oficjalnej stronie internetowej zabytku można skorzystać z wirtualnego spaceru po obiekcie. Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas takiej wycieczki? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

<<<KOPALNIA SOLI "WIELICZKA" - WIRTUALNY SPACER>>>


Posłuchaj
03:54 Jedynka/Zima z radiem - 6.01.2021 wieliczka Z wirtualną wizytą w Kopalni Soli "Wieliczka" (Zima z radiem/Jedynka)

 

Czytaj także:

Sława Bieńczycka odwiedziła też (wirtualnie):

  • The British Museum

Muzeum powstało z inicjatywy irlandzkiego lekarza, przyrodnika i kolekcjonera sir Hansa Sloane'a (1660-1753). Zostało otwarte dla zwiedzających w 1759 roku. Jest jednym z największych obiektów tego typu na świecie. Posiada ok. 8 milionów eksponatów z okresu 2 milionów lat historii ludzkości. Prawie 4,5 miliona obiektów udostępnionych jest on-line. 

Zbiory eksponowane są w 60 galeriach. Encyklopedia Britannica do najsłynniejszych eksponatów w zbiorach muzeum zalicza: marmury elgińskie, rzeźby z Mauzoleum w Halikarnasie i ze świątyni Artemidy w Efezie, Kamień z Rosetty, czarny obelisk Salmanasara III oraz inne asyryjskie relikwie z pałacu i świątyń w Kalhu i Niniwie, wyroby ze złota, srebra i muszli z miasta Ur, wazę portlandzką, skarb z Sutton Hoo i chińską ceramikę z okresu Ming i innych dynastii.

  • Werribee Open Range Zoo w Australii

.

***

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Autorka materiału: Sława Bieńczycka

Data emisji: 6.01.2021 

Godzina emisji: 10.00-13.00

Jedynka/Wikipedia/kk

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" - zanim wyjedziesz w Bieszczady

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 13:00
W audycji "Jedyne takie miejsce" wybraliśmy się - wspólnie z autorami książki "Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro" - w Bieszczady. Było o historii powstania Jeziora Solińskiego, losach mieszkańców wsi wysiedlonych z rejonów, w których zrealizowano projekt budowy tego akwenu i zapory, ale też o tamtejszej faunie i florze oraz atrakcjach turystycznych regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 12:13
Kusociński, Szewińska, Szurkowski, Deyna, Małysz, Korzeniowski - gdzie można obejrzeć ich medale? Jak wyglądały stroje sportowców sto lat temu? W jaki sposób w tajemnicy realizowano igrzyska w czasie II wojny światowej? Jakie były początki polskiej turystyki górskiej? O tym wszystkim mówiliśmy w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń