Domowe Laboratorium. Jak zamienić mleko w kamień? [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 11:53
W audycji "Zima z radiem" gościliśmy w Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka w Grajewie, gdzie Anna Chojnowska przeprowadziła pewien wyjątkowy eksperyment z wykorzystaniem mleka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Abramov Michael/shutterstock.com

Posłuchaj
08:50 Jedynka/Zima z radiem - 7.01.2021 domowe laboratorium Domowe Laboratorium. Jak zamienić mleko w kamień? [wideo] (Zima z radiem/Jedynka)

dzieci zima 1200.jpg
Ferie zimowe z Polskim Radiem. Propozycje dla dzieci i rodziców

Do przeprowadzenia eksperymentu we własnym domu będziemy potrzebowali: mleka (tłustego, świeżego, UHT), octu, dwóch misek, sitka, łyżki i ręcznika papierowego.

Lekko ciepłe mleko (np. podgrzane w mikrofalówce) wlewamy do miski. Do niego dolewamy cztery pełne łyżki octu. Mieszamy wszystko łyżką przez około minutę. Mleko - pod wpływem kwasu octowego - zacznie zmieniać kolor i zaczną się w nim robić grudki. Jeśli coś takiego zaobserwujemy, bierzemy drugą miskę i przelewamy płyn przez sitko. Odsączamy. Grudki, które uzyskamy po kilku godzinach staną się twarde jak kamień.

Pod żadnym pozorem nie próbujemy mleka w trakcie i po eksperymencie!Czytaj także:

Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka w Grajewie powstało w 2016 roku. To jedyna tego typu placówka w Polsce. Jest jednym z obiektów Grajewskiego Centrum Kultury. Promuje Grajewo i cały region Podlasia jako stolicę polskiego mleczarstwa.

Muzeum "opowiada" - w formie interaktywnych zadań i aplikacji - o mleku oraz tradycji jego przetwórstwa. Zwiedzający mogą się dowiedzieć wielu ciekawostek o mleku, jego roli w historii i współczesnym świecie oraz poznać drogę, jaką musi pokonać mleko od indywidualnego rolnika do naszych domów.


.

***

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadziła: Joanna Racewicz

Data emisji: 7.01.2021 

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/muzeummleka.pl/kk

Zobacz więcej na temat: Joanna Racewicz eksperyment

Czytaj także

Wirtualne zwiedzanie. "Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum świata"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 14:15
Pandemia koronawirusa zamknęła muzea, teatry czy sale koncertowe, natomiast każdy z nas jest coraz bardziej spragniony kontaktu z kulturą i sztuką. Wiele instytucji postanowiło pomóc nam w walce z nudą i zaprasza do wirtualnych odwiedzin. Jednym z takich miejsc jest Luwr. - Jest znakomity na warunki pandemiczne - potwierdza podróżniczka Anna Kwiatkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mole to też motyle. Tylko takie, które niekoniecznie chcemy oglądać

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:30
- Mole to tak zwane motyle nocne. Dzienne motyle są ładne, kolorowe i mają skrzydła postawione, kiedy odpoczywają. Natomiast motyle nocne po prostu je kładą - mówi w "Zimie z Radiem" w Programie 1 Polskiego Radia Oskar Kołacki, magistrant na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przyszły entomolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ssaki, które potrafią latać. Niezwykłe nietoperze

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 11:54
Rzadziej spotykana ich nazwa to rękoskrzydłe. Potrafią latać, choć nie są ptakami. Można o nich powiedzieć "nocne marki", bo najlepiej funkcjonują nocą. Odpoczywają zaś, zwisając głową w dół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z wirtualną wizytą w Kopalni Soli "Wieliczka"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:03
- Najpiękniejszy miejscem w kopalni jest kaplica św. Kingi. Ma ona 54 m długości, 18 m szerokości, a jej wysokość dochodzi do 12 m. Wszystko, co tutaj widzimy, od 1896 roku, w ciągu prawie 70 lat, wykuło w soli tylko trzech górników rzeźbiarzy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia przewodnik Jakub Łukasiński.
rozwiń zwiń