Szop pracz - zręczny drapieżnik, świetny pływak i... domowy pupil

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 13:27
Potrafi pływać, wspinać się po drzewach, a co najważniejsze ma dużą zdolność adaptacji i przystosowania się do życia w różnych warunkach. Pochodzi z Ameryki Północnej i coraz częściej można go spotkać w Polsce. Mowa o szopie praczu, który ma bardzo ciekawą historię. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/StoneMonkeyswk

nietoperz 1200 free
Ssaki, które potrafią latać. Niezwykłe nietoperze

Co szop pracz ma wspólnego z praniem? 

- Z szopem praczem była skomplikowana sprawa - opowiada Łukasz Bożycki, dr nauk biologicznych i fotograf przyrody. - Krzysztof Kolumb odkrył to zwierzę, jako pierwszy zabrał do Europy i my jako ludzie nauki do końca nie wiedzieliśmy co to jest za zwierzę i z jakiej grupy się wywodzi - wyjaśnia. 


Posłuchaj
03:46 Jedynka/Zima z Radiem 7.01.2021 szop pracz.mp3 Szop pracz - zręczny drapieżnik, świetny pływak i ... domowy pupil (Zima z Radiem/Jedynka)

 

Polska nazwa szop pracz odnosi się do tego, że w niewoli obserwowano jak zwierzę czyściło pokarm w wodzie. - Wyglądało to jakby prał, ale na wolności nigdy takiego zachowania nie zaobserwowano - dodaje dr Łukasz Bożycki. 

źródło Lasy Państwowe/Youtube

Występowanie

Pierwotne miejsca występowania szopa pracza to lasy liściaste i mieszane Ameryki Północnej, jednak dzięki dużej zdolności adaptacji zwierzęta te przystosowały się do życia na terenach górskich i mokradłach słonych, a także na obszarach zurbanizowanych. - Szop pracz jest gatunkiem obcym, w naturze występuje w Ameryce Północnej - mówi Adrian Biedka, specjalista z  Kampinoskiego Parku Narodowego. - Z racji tego, że ma bardzo ładne futro został sprowadzony między innymi do Europy i od lat 50. ubiegłego stulecia można je spotykać w Polsce. Czują się u nas dużo lepiej - dodaje. 

Charakteryzuje się szarym ubarwieniem, charakterystyczną maską na oczach i długim puchatym ogonem, na którym wstępują czarne cętki. - Barwę określiłbym jako szarą, oczywiście występuje pewna zmienność, więc może być inna - podkreśla Adrian Biedka. 

Czytaj również: 

Inne gatunki zwierząt 

- To, że czują się one dobrze w Polsce niekoniecznie jest dobre dla innych gatunków zwierząt - zwraca uwagę dr Łukasz Bożycki. - Ptaki, które zakładają gniazda ma ziemi mają problem z szopem praczem. On jest drapieżnikiem, dobrze  wyszykuje takie gniazda, zjada pisklęta. Do tego jest świetnym pływakiem, może nawet 10 godzin spędzić w wodzie - wymienia ekspert. 

Szopy pracze coraz częściej hodowane są w domu jako nasi pupile. Ich wrodzony wdzięk i piękne futro sprawia, że coraz częściej trzymane są w domu jako zwierzak domowy. - Nie boi się innych zwierząt chociaż ma przed sobą większego psa, który na niego szczeka - mówi Patrycja Fuhl, która hoduje w domu szopa pracza. - Wiem z opowieści innych osób, że szopy pracze bez problemu się dogadują z kotami, psami a nawet królikami - dodaje. 


. .

***

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadziła: Joanna Racewicz

Autor materiału: Patryk Bedliński 

Data emisji: 7.01.2021 

Godzina emisji: 11.14

ans 

Czytaj także

Pieska w każdym wieku można wyuczyć

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 13:56
Aneta Awtoniuk, trenerka psów, podkreśla, że dopóki pies ma głowę, to można go wszystkiego nauczyć. Trzeba tylko dużo cierpliwości i odpowiedniego podejścia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywe zwierzę to nie jest dobry pomysł na świąteczny prezent

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 21:59
Problem wraca co roku w okresie Bożego Narodzenia. W charakterze prezentu pod choinką nie tylko dzieci, ale i dorośli znajdują pieski, kotki, króliki lub bardziej egzotyczne zwierzęta np. małpki, czy węże. Radość trwa parę dni, a kłopot zaczyna się po świętach. Zanim więc ktoś zdecyduje się na tak "wyjątkowy" prezent - warto się dwa razy zastanowić, by potem zwierzęta nie trafiały do schronisk lub nie były wypuszczane na wolność, bo to szkodzi im samym, innym i często środowisku.
rozwiń zwiń