Domowe laboratorium. W jaki sposób możemy się naelektryzować?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 12:30
- Będziemy mówić o elektrostatyce, czyli o takim dziale fizyki, z którym możemy spotkać się na co dzień. Na przykład kiedy ściągamy czapkę i naelektryzowane włosy odpychają się od siebie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Natalia Pietrus-Czekałowska z Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze. Co jest nam potrzebne do wykonania domowych eksperymentów?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Polskie Radio

ferie pr2.jpg
Ferie zimowe z Polskim Radiem. Propozycje dla dzieci i rodziców
Posłuchaj
14:48 Jedynka/Zima z Radiem - 8.01.2021 Centrum Nauki Keplera Eksperymenty z Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze (Jedynka/Zima z Radiem)

Polskie Radio przygotowało na czas ferii zimowych specjalną ofertę dla swoich słuchaczy. W ramach cyklu "Domowe Laboratorium" Program 1 łączy się z ekspertami, którzy podpowiadają, jak zrobić własne małe laboratorium i samodzielnie przeprowadzić bezpieczne doświadczenia. Tym razem do robienia eksperymentów zapraszają: Natalia Pietrus-Czekałowska, Ita Szczepańska i Marcin Sikora z Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze.

Jakich materiałów potrzebujemy?

Jak wyjaśnia Ita Szczepańska, do wykonania doświadczeń, potrzebne są: plastikowa linijka, balon lub plastikowa rura od odkurzacza, kawałek polaru, flanelki bądź futerka, styropianowe kulki, ryż preparowany, fragmenty papieru albo folii aluminiowej, plastikowe, zamykane pudełka, świetlówka z gazem w środki, plastikowe słomki, kawałek sznurka, nożyczki, gruba igła i puszka po napoju. - Z tego wszystkiego będziemy robić różne rzeczy. Może nie do końca piorun, ale coś na pewno się zaświeci - dodaje.

Elektryzujemy ciała

- Pokażemy kilka bardzo prostych doświadczeń, które przybliżą nam elektrostatykę. Zaczniemy od tego, w jaki sposób elektryzować ciała. Może zrobić to poprzez pocieranie. Możemy do tego wykorzystać linijkę plastikową i pocierać ją futerkiem albo flanelką. Ważne jest, żeby nie były prane w płynie do płukania, bo ma on działanie antystatyczne i doświadczenie może nie wyjść do końca - mówi Natalia Pietrus-Czekałowska.

Jak zauważa Marcin Sikora, podczas pocierania linijki, pojawia się charakterystyczny zapach i dźwięk, po czym włoski z futerka zaczynają ustawiać się i przyklejać do linijki. Jeżeli nie posiadamy linijki, możemy również wykonać eksperyment przy użyciu balona, który po pocieraniu go o włosy, przyklei się do nich.

Jakie jeszcze eksperymenty przygotowali dla nas eksperci z Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze? Sprawdźcie załączone nagrania wideo i audio.

.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek 

Goście: Natalia Pietrus-Czekałowska, Ita Szczepańska i Marcin Sikora (Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze)

Data emisji: 8.01.2021 

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Czytaj także

"Zima z Radiem". Spędź ferie z Programem 1 Polskiego Radia!

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 10:34
Ferie zimowe 2021 są inne niż wszystkie ze względu na obowiązujące obostrzenia. Polskie Radio, uwzględniając oczekiwania swoich Słuchaczy, przygotowało na ten czas bogatą ofertę skierowaną zarówno do dzieci, jak i do rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Półkolonie podczas ferii zimowych. Zorganizuje je tylko część szkół

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 17:06
Z powodu koronawirusa zbliżające się ferie zimowe będą całkiem inne niż te w poprzednich latach. Jedynie uczniowie klas I-IV szkół podstawowych będą mogli wypoczywać na półkoloniach i to tylko w niektórych szkołach. - W porównaniu do ubiegłego roku liczba zgłoszonych wypoczynków jest przynajmniej czterokrotnie mniejsza - mówi Katarzyna Kwiatanowska-Rodkiewicz z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
rozwiń zwiń