Świnka morska, czyli zwierzątko stadne

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 14:14
Świnki morskie, które pochodzą z terenów Andów w Ameryce Południowej, cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. - Są to zwierzęta roślinożerne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia weterynarz Kacper Kowalczyk. W jaki sposób powinniśmy zadbać o naszych pupili, kiedy zdecydujemy się na ich zakup?
Świnka morska
Świnka morskaFoto: Alexander Mozymov/shutterstock

shutterstock_szop pracz 1200.jpg
Szop pracz - zręczny drapieżnik, świetny pływak i... domowy pupil
Posłuchaj
03:30 Jedynka/Zima z Radiem - 8.01.2021 świnka morska Jak możemy zadbać o naszą świnkę morską? (Jedynka/Zima z Radiem)

Zdaniem Kacpra Kowalczyka, który prowadzi w Polskim Radiu audycję o zwierzętach, świnki morskie są odpowiednie dla dzieci i młodzieży powyżej 11. roku życia. Właściciele tych zwierząt powinni zwracać szczególną uwagę na ich zęby.

- Z tego powodu, że zęby świnek morskich rosną przez całe życie i trzeba dawać im takie pokarmy, które będą powodowały ścieranie. Ich dietę można uzupełnić np. o gałązki drzew owocowych, które będą zgryzać i dużo bardziej ścierać zęby, co zapobiegnie chorobie stomatologicznej - tłumaczy Kacper Kowalczyk.

Źródło: Świat Świnki Morskiej/Jak mieszka moja świnka morska?

Świnka morska nie jest samotnikiem

Jak okazuje się, świnka morska powinna mieć towarzystwo. - Jak najbardziej powinna trzymać się w stadzie. Obecnie mam pojedynczą świnkę, ale zastanawiam się nad kupnem drugiego samczyka. Jest to zwierzątko stadne, przez co u świnek także może wystąpić depresja lub zaburzenie, jeśli świnka czuje się samotna - mówi Ola, właścicielka świnki morskiej.

Ola dodaje, że świnki należy kupować od sprawdzonych źródeł, tj. w certyfikowanych hodowlach lub w sklepach zoologicznych, gdzie mamy pewność, że zwierzęta są przebadane.

Źródło: Świat Świnki Morskiej/Jak nauczyć świnkę morską korzystania z kuwety?

Nie lubią wysokości

Warto również pamiętać, że świnki morskie są zwierzętami, które nie wspinają się na drzewa lub krzaki i występują tylko na ziemi. - Kiedy kupujemy klatkę, to powinna być ona płaska i bez pięterek. Jeżeli świnka morska wejdzie na piętro, nie będzie w stanie zorientować się, czy znajduje się na jakiejś wysokości. Wtedy będzie bardzo łatwo o to, żeby spadła z wysokości i uszkodziła się - twierdzi Kacper Kowalczyk.

Śwince nie powinniśmy także kupować kołowrotka. Tego typu zabawka jest bardzo niezdrowa dla jej kręgosłupa.

- Moja świnka ma domek, do którego może wejść i schować się, aby mogła czuć się bezpiecznie. Ostatnio zakupiłam jej hamak, na którym może położyć się - opowiada Ola.

Czytaj także:

. .

***

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Autor materiału: Patryk Bedliński 

Data emisji: 8.01.2021 

Godzina emisji: 11.15

DS

Czytaj także

Pieska w każdym wieku można wyuczyć

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 13:56
Aneta Awtoniuk, trenerka psów, podkreśla, że dopóki pies ma głowę, to można go wszystkiego nauczyć. Trzeba tylko dużo cierpliwości i odpowiedniego podejścia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywe zwierzę to nie jest dobry pomysł na świąteczny prezent

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 21:59
Problem wraca co roku w okresie Bożego Narodzenia. W charakterze prezentu pod choinką nie tylko dzieci, ale i dorośli znajdują pieski, kotki, króliki lub bardziej egzotyczne zwierzęta np. małpki, czy węże. Radość trwa parę dni, a kłopot zaczyna się po świętach. Zanim więc ktoś zdecyduje się na tak "wyjątkowy" prezent - warto się dwa razy zastanowić, by potem zwierzęta nie trafiały do schronisk lub nie były wypuszczane na wolność, bo to szkodzi im samym, innym i często środowisku.
rozwiń zwiń