Domowe laboratorium. Ognisty eksperyment - węże faraona [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 10:59
W audycji "Zima z Radiem" połączyliśmy się z Sudecką Zagrodą Edukacyjną w Dobkowie. Julia Jankowska przeprowadziła specjalnie dla nas pewien wyjątkowy eksperyment.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: David Tadevosian/shutterstock.com

Posłuchaj
11:09 Jedynka/Zima z Radiem - 13.01.2021 domowe laboratorium Domowe laboratorium. Ognisty eksperyment - węże faraona [wideo] (Zima z Radiem/Jedynka)

Ferie 1200x660_1.jpg
Ferie z Polskim Radiem

Co musimy sobie przygotować, by móc przeprowadzić eksperyment w domu, pod okiem rodziców? Cukier puder, sodę oczyszczoną/proszek do pieczenia, spirytus do dezynfekcji rąk/gaz do zapalniczki (lub inne paliwo, coś, co się łatwo pali), zapałki albo zapalniczkę oraz naczynie wypełnione piaskiem/ziemią (izolator). 

Najpierw porządnie mieszamy cukier puder i sodę oczyszczoną w proporcji 4:1 (na cztery łyżeczki cukru dodajemy jedną łyżeczkę sody). Miksturę wykładamy łyżeczką na piasek, którym wypełniliśmy naczynie. Powinna nam powstać niewielka górka. Kupkę z wymieszanego cukru z sodą oblewamy dookoła niewielką ilością łatwopalnego płynu. Prosimy osobę dorosłą, by podpaliła nasze "ognisko".

Jaki będzie efekt tego doświadczenia? Zapraszamy do obejrzenia wideo:

 

A dzisiaj dla odmiany eksperymentujemy w radio :)

Opublikowany przez Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów Środa, 13 stycznia 2021

Czytaj także:

Sudecka Zagroda Edukacyjna powstała w sercu Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów, w Dobkowie. Otaczające Dobków wzgórza to pozostałości dawnych wulkanów i najlepsze miejsce, aby dowiedzieć się, w jaki sposób siły wnętrza Ziemi ukształtowały region Gór i Pogórza Kaczawskiego.

Jest to jeden z najciekawszych pod względem geoturystycznym regionów w Polsce. Widoczne w terenie ślady trzech okresów aktywności wulkanicznej, zalewów morskich, pustyń i zlodowaceń doskonale opowiadają dzieje Ziemi.

Misją Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej jest edukacja przyrodnicza na najwyższym poziomie, zarażanie pasją do nauk o Ziemi tych najmłodszych i tych trochę starszych. 


.

***

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Data emisji: 13.01.2021 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Domowe laboratorium. Misja kosmiczna dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 12:37
Ferie zimowe w radiowej Jedynce to między innymi doświadczenia naukowe dla dzieci i młodzieży. - Chciałabym spełnić dziecięce marzenia o lotach w kosmos, żebyśmy wspólnie zbudowali rakietę - zaproponowała najmłodszym słuchaczom Katarzyna Jaksa z Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Zapraszamy do naszego radiowego laboratorium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowe laboratorium. Jak można zobaczyć dźwięk?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 11:25
Fale dźwiękowe towarzyszą nam niemalże w każdym obszarze naszego życia. Zmysł słuchu umożliwia wykonywanie wiele codziennych czynności. Czy dźwięk można nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowe Laboratorium. Jak zamienić mleko w kamień? [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 11:53
W audycji "Zima z radiem" gościliśmy w Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka w Grajewie, gdzie Anna Chojnowska przeprowadziła pewien wyjątkowy eksperyment z wykorzystaniem mleka.
rozwiń zwiń