Domowe laboratorium. Jak zrobić domową lampę lawę? [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 12:00
W audycji "Zima z Radiem" gościliśmy w Bełchatowie, gdzie Martyna Guderska z Gigantów Mocy przeprowadziła pewien wyjątkowy eksperyment z wykorzystaniem wody, oleju, tabletek musujących i kolorowych barwników.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yaoinlove/shutterstock.com

Ferie 1200x660_1.jpg

Ferie z Polskim Radiem

Posłuchaj
09:48 Jedynka/Zima z Radiem - 12.01.2021 laboratorium Domowe laboratorium. Jak zrobić domową lampę lawę? [wideo] (Zima z Radiem/Jedynka)

 

Do przeprowadzenia eksperymentu we własnym domu będziemy potrzebowali: szklanego naczynia (najlepiej słoik, może być też wazon albo wyższa miska), łyżeczki (chyba że mamy w domu pipetkę lub zakraplacz - to super, nada się!), pół litra oleju roślinnego, niepełnej szklanki wody (ok. 200 ml), barwników spożywczych lub zwykłych farbek akwarelowych i - za wiedzą i zgodą rodziców - tabletek musujących (np. wapno musujące).

Jak zrobić lampę lawę? Do szklanego naczynia przelewamy olej. Następnie dolewamy wodę. Warto zauważyć, że ciecze nie połączyły się, ponieważ występuje różnica gęstości, woda opadła na dno. Teraz dodajemy łyżeczką (albo pipetką/zakraplaczem) barwniki w różnych kolorach. Kropelek musi być sporo, w sumie ok. trzech łyżeczek. Kolorowe plamki zawisną między cieczami.

No i finał! Tabletka musująca. Dla lepszego efektu można podzielić ją na pół. Tabletkę - obie połówki - wrzucamy do mieszaniny i obserwujemy efekt. Nic nie mieszamy! Obserwujemy efekt. Eksperyment można powtarzać, wrzucać kolejne tabletki. Do cieczy można dołożyć też np. brokat.Czytaj także:


PGE Giganty Mocy w Bełchatowie to ekspozycja multimedialna poświęcona bełchatowskim gigantom: kopalni i elektrowni. Nowoczesne muzeum ma przybliżyć proces produkcji energii z węgla brunatnego. Realizatorem projektu jest Miasto Bełchatów.

 

.

***

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Data emisji: 12.01.2021 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Domowe laboratorium. Misja kosmiczna dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 12:37
Ferie zimowe w radiowej Jedynce to między innymi doświadczenia naukowe dla dzieci i młodzieży. - Chciałabym spełnić dziecięce marzenia o lotach w kosmos, żebyśmy wspólnie zbudowali rakietę - zaproponowała najmłodszym słuchaczom Katarzyna Jaksa z Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Zapraszamy do naszego radiowego laboratorium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowe laboratorium. Jak można zobaczyć dźwięk?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 11:25
Fale dźwiękowe towarzyszą nam niemalże w każdym obszarze naszego życia. Zmysł słuchu umożliwia wykonywanie wiele codziennych czynności. Czy dźwięk można nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć? 
rozwiń zwiń