Jak zadbać o żółwia, żeby był zdrowy?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 16:05
Na świecie występuje ponad 360 gatunków żółwi. Jako domowe pupile powinny być ciche i spokojne, ale rzeczywistość pokazuje, że opieka nad nimi nie jest taka prosta. - Nie możemy w mieszkaniu puścić żółwia luzem - ostrzega Bartłomiej Gorzkowski, kierownika schroniska dla zwierząt egzotycznych.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: seasoning_17/shutterstock

świnka morska free 1200.jpg
Świnka morska, czyli zwierzątko stadne
Posłuchaj
04:01 Jedynka/Zima z Radiem - 12.01.2021 żółw Na co zwrócić uwagę podczas opieki nad żółwiem? (Jedynka/Zima z Radiem)

Ludzie często popełniają ten błąd, że przypisują żółwiom cechy psów, kotów bądź innych ssaków. - Cieszą się, że żółw na przykład pomachał głową, a tak naprawdę żółw traktuje człowieka co najwyżej jako chodzący dystrybutor jedzenia - twierdzi Bartłomiej Gorzkowski.

Źródło: Kamil - In Travel/Ciekawostki o hodowli żółwia greckiego

Terrarium, czyli najlepsze miejsca dla żółwia

Ekspert Jedynki zwraca uwagę, że nie powinniśmy puszczać żółwia luzem i pozwalać mu chodzić po podłodze. Inaczej może skończyć się to nawet jego chorobą, której przez wiele lat nie będzie jednak widać. Oznaki pojawią się dopiero, gdy stan choroby będzie już zaawansowany. Dlatego lepiej trzymać żółwia w terrarium.

- Żółw wymaga odpowiedniej wilgotności i oświetlenia. W terrarium u większości gatunków żółwi należy zastosować specjalną świetlówkę UVB, która emituje promieniowanie UVB, czyli naturalny składnik światła słonecznego. Nie przenika on przez szyby, dlatego potrzebne są specjalne świetlówki. Poza tym na podłodze występują różnego rodzaju mikroprzeciągi, na które nie zwracamy uwagi, a które dla tych zwierząt mogą być niebezpieczne - wyjaśnia Bartłomiej Gorzkowski.

Jak fachowo nazywa się skorupa żółwia?

Karapaks to grzbietowa, górna część pancerza żółwia. - Jest najbardziej wypukła. Z kolei plastron to część spodnia, która jest zazwyczaj tarczą na brzuchu. Obie części są ze sobą połączone tzw. mostem - tłumaczy dr Tomasz Szczygielski z Instytutu Paleobiologii PAN.

- To jest swego rodzaju gorset, który usztywnia cały tułów. W związku z tym zwiększa aktywność działania kończyn. Energia tworzona przez ruch kończyn nie jest wytracana na giętkość kręgosłupa i na ruchy pomiędzy kręgami, tylko całe zwierzę jest takim jakby jednym twardym obiektem, który jest poruszany przez kończyny. Pancerz jest też rezerwuarem wapnia i może być również rezerwuarem tlenu dla gatunków wodnych - dodaje gość Jedynki.

Ile żyje żółw?

Jak okazuje się, żółwie żyją stosunkowo długo. Biorąc pod opiekę żółwia, będziemy odpowiadać za niego przynajmniej przez kilkanaście lat.

- W przypadku gatunków lądowych może żyć nawet 50-70 lat. Z kolei znalezienie nowego, dobrego domu dla dorosłego żółwia wcale nie jest łatwe - przyznaje Bartłomiej Gorzkowski.

Czytaj także:

.

***

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Autor materiału: Patryk Bedliński 

Data emisji: 12.01.2021 

Godzina emisji: 11.16

DS

Zobacz więcej na temat: zwierzęta natura Ferie zimowe

Czytaj także

Mole to też motyle. Tylko takie, które niekoniecznie chcemy oglądać

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:30
- Mole to tak zwane motyle nocne. Dzienne motyle są ładne, kolorowe i mają skrzydła postawione, kiedy odpoczywają. Natomiast motyle nocne po prostu je kładą - mówi w "Zimie z Radiem" w Programie 1 Polskiego Radia Oskar Kołacki, magistrant na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przyszły entomolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ssaki, które potrafią latać. Niezwykłe nietoperze

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 11:54
Rzadziej spotykana ich nazwa to rękoskrzydłe. Potrafią latać, choć nie są ptakami. Można o nich powiedzieć "nocne marki", bo najlepiej funkcjonują nocą. Odpoczywają zaś, zwisając głową w dół.
rozwiń zwiń