Wirtualne zwiedzanie. Spacerem po Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 14:10
- Witam was w murach Zamku Królewskiego w Warszawie. Dziś chcielibyśmy przybliżyć dzień ostatniego króla Polski Stanisława Augusta z rodziny Poniatowskich - Sławomir Szczocki zachęca internautów do spaceru po Zamku Królewskim. Gdzie jeszcze podczas ferii zimowych warto wybrać się w wirtualną podróż?
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w WarszawieFoto: posztos/shutterstock

Warszawa zima free 1200.jpg
Zima zawitała do Polski. "Niskie temperatury są sporym wyzwaniem"
Posłuchaj
04:11 Jedynka/Zima z Radiem - 13.01.2021 wirtualne podroze Wirtualne podróże po Zamku Królewskim w Warszawie, Galerii Uffizi we Florencji i Parku Narodowym Yellowstone (Jedynka/Zima z Radiem)

Zamek Królewski jest jedną z wielu instytucji, która bierze udział w specjalnym wydarzeniu "Ferie po królewsku online". Codziennie od 4 do 17 stycznia wspomniana instytucja publikuje na swoich stronach propozycje online dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. Uczestnicy mogą zwiedzić zabytkowe sale rezydencji królów Polski oraz poznać ich zbiory, ale także usłyszeć odpowiedzi na wiele interesujących pytań.

Co jadł król na śniadanie? Czy miał jakieś zwierzęta? O której wstawał król? Jak wyglądała służba paziów? Ile razy kłaniał się gość przed królem? Na te oraz na inne pytania odpowiada Sławomir Szczocki z Zamku Królewskiego.

Galeria Uffizi we Florencji

Jeżeli mowa o polskich królach, to warto odwiedzić również Galerię Uffizi we Florencji. Można tam zobaczyć portrety Zygmunta Starego, Henryka Walezego, Stefana Batorego czy Zygmunta III Wazy.
Słynna włoska galeria gromadzi od XVI wieku najwspanialsze dzieła sztuki. - Obrazy Tycjana, Leonarda da Vinci, Caravaggia. Rubensa czy Rembrandta. O ich dziełach opowiadają kustosze muzeum, historycy sztuki, a do tego zbliżenia obrazu są takie, że niemalże widać każde pociągnięcie pędzlem - zdradza Sława Bieńczycka.

Yellowstone w USA

Nasza dziennikarka zaprasza także na wirtualną podróż do Parku Narodowego Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Wielkie wodospady, parujące gorące źródła, turkusowe jeziora, tarasy mineralne, kaniony, wulkany błotne i słynne gejzery, jak również niedźwiedzie, wilki i kojoty, a w tle Góry Skaliste - tak w wielkim skrócie można opisać cel naszej wycieczki.

- Jest to najstarszy park narodowy na świecie. Ma prawie 150 lat. Jest też ogromny, bo 15 razy większy od naszego największego parku narodowego, czyli Biebrzańskiego. Wirtualna wizyta gwarantuje sporo wrażeń. Przez park wędrujemy do największych atrakcji w ciszy lub przy odgłosach przyrody, samemu albo z przewodnikiem - dodaje Sława Bieńczycka.

Czytaj także:

  .

  ***

  Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

  Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

  Materiał: Sława Bieńczycka

  Data emisji: 13.01.2021 

  Godzina emisji: 11.22

  DS

  Czytaj także

  Ferie po Królewsku w siedmiu Rezydencjach Królewskich

  Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 11:51
  Wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński zainaugurował na Zamku Królewskim w Warszawie Ferie po królewsku online.  
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Z wirtualną wizytą w Kopalni Soli "Wieliczka"

  Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:03
  - Najpiękniejszy miejscem w kopalni jest kaplica św. Kingi. Ma ona 54 m długości, 18 m szerokości, a jej wysokość dochodzi do 12 m. Wszystko, co tutaj widzimy, od 1896 roku, w ciągu prawie 70 lat, wykuło w soli tylko trzech górników rzeźbiarzy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia przewodnik Jakub Łukasiński.
  rozwiń zwiń