Początki pozyskiwania soli na terenie Wieliczki wiążą się z eksploatacją "źródeł solnych", czyli samoistnych wypływów solanki. Roztwór gromadzono i oczyszczano, by następnie poddać go warzeniu (gotowaniu). Początki eksploatacji sięgają epoki środkowego neolitu (3 tys. lat p.n.e.).
Eksploatacja źródeł solankowych trwała 3-4 tysiąclecia, do czasu ustania naturalnych, obfitych wypływów. Wtedy, na przełomie XII i XIII wieku, rozpoczęto drążenie głębszych studni. Pierwszy szyb umożliwiający pozyskiwanie soli kamiennej zgłębiono w Bochni. Niebawem także Wieliczka stała się miejscem, gdzie natrafiono na płytko zalegające złoża soli.
42 lata kopalni soli w Wieliczce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Żupa Krakowska, czyli kopalnie: wielicka i bocheńska, to jedyne obiekty górnicze na świecie czynne bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej, pozwalające prześledzić rozwój wydobycia soli twardej oraz solanki w poszczególnych epokach historycznych. W wielickiej kopalni zaprzestano całkowicie eksploatacji złoża 30 czerwca 1996 roku.
Podstawową cechą wielickiego złoża jest dwudzielność jego budowy. Składa się ono z górnego złoża bryłowego i dolnego...
Opublikowany przez Kopalnia Soli "Wieliczka" Poniedziałek, 4 stycznia 2021
Liczy ona dziewięć poziomów, z których pierwszy - Bono - sięga na głębokość 64 m, ostatni zaś leży 327 m pod powierzchnią Ziemi. Łączna długość chodników łączących ok. 3 tys. wyrobisk (chodników, pochylni, komór eksploatacyjnych, jezior, szybów, szybików) przekracza 300 km. Kubatura całego zespołu to ok. 7,5 mln m sześc.
Kopalnię cechuje unikatowy mikroklimat, na który składa się - obok dużej wilgotności i zawartości chlorku sodu - stała temperatura (ok. 14-16 stopni Celsjusza), ciśnienie, jonizacja i wysoka zawartość w powietrzu potasu, magnezu i wapnia.
Obiekt został wpisany do krajowego rejestru zabytków, znajduje się także na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Podziemna trasa turystyczna wielickiej kopalni powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Na oficjalnej stronie internetowej zabytku można skorzystać z wirtualnego spaceru po obiekcie. Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas takiej wycieczki? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
<<<KOPALNIA SOLI "WIELICZKA" - WIRTUALNY SPACER>>>
03:54 Jedynka/Zima z radiem - 6.01.2021 wieliczka Z wirtualną wizytą w Kopalni Soli "Wieliczka" (Zima z radiem/Jedynka)
Czytaj także:
Sława Bieńczycka odwiedziła też (wirtualnie):
Muzeum powstało z inicjatywy irlandzkiego lekarza, przyrodnika i kolekcjonera sir Hansa Sloane'a (1660-1753). Zostało otwarte dla zwiedzających w 1759 roku. Jest jednym z największych obiektów tego typu na świecie. Posiada ok. 8 milionów eksponatów z okresu 2 milionów lat historii ludzkości. Prawie 4,5 miliona obiektów udostępnionych jest on-line.
Zbiory eksponowane są w 60 galeriach. Encyklopedia Britannica do najsłynniejszych eksponatów w zbiorach muzeum zalicza: marmury elgińskie, rzeźby z Mauzoleum w Halikarnasie i ze świątyni Artemidy w Efezie, Kamień z Rosetty, czarny obelisk Salmanasara III oraz inne asyryjskie relikwie z pałacu i świątyń w Kalhu i Niniwie, wyroby ze złota, srebra i muszli z miasta Ur, wazę portlandzką, skarb z Sutton Hoo i chińską ceramikę z okresu Ming i innych dynastii.
- Werribee Open Range Zoo w Australii
***
Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Autorka materiału: Sława Bieńczycka
Data emisji: 6.01.2021
Godzina emisji: 10.00-13.00
Jedynka/Wikipedia/kk