Brama Poznania. Z wirtualną wizytą w Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 12:00
W cyklu "Okiem w Sieć" tym razem udaliśmy się do Wielkopolski, a konkretnie do stolicy województwa. W Poznaniu od kilka lat działa nowa - nowoczesna i multimedialna - atrakcja turystyczna. Nowa, ale pokazująca długą historię miasta, regionu i Polski. Spacerując wirtualnie po tym miejscu, można się dowiedzieć, jak mógł wyglądać chrzest Mieszka I, w co wierzyli Słowianie, jak powstała Twierdza Poznań i co się działo w mieście w trakcie zaborów. Tysiąc lat historii zaprezentowano tu w naprawdę świetnej formie.
Ostrów Tumski w Poznaniu to jedyna pozostała z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie
Ostrów Tumski w Poznaniu to jedyna pozostała z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na WarcieFoto: bubutu/shutterstock.com

Ferie 1200x660_1.jpg
Ferie z Polskim Radiem

Brama Poznania - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT) to instytucja kultury, której obszarem działalności jest szeroko pojęta promocja dziedzictwa kulturowego na przykładzie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Jest zlokalizowana w najstarszej części miasta, nad rzeką Cybiną, w sąsiedztwie katedralnej wyspy.

To realizacja pomysłu na zaprezentowanie niedocenionego dotąd i niedostatecznie znanego dziedzictwa kulturowego Ostrowa Tumskiego. Historia tego miejsca istotna jest nie tylko dla miasta, ale i dla całego kraju - to tutaj wznosił się największy gród księcia Mieszka I, pierwszego historycznego władcy Polski.  

Brama Poznania jest miejscem opowiadającym, za pomocą ekspozycji oraz oferty programowej, o losach (historycznych i współczesnych) Ostrowa Tumskiego i o znaczeniu, jakie miejsce to ma dla tożsamości współczesnych Polaków. W szczególności o roli, jaką wyspa odegrała w czasach kształtowania się państwa polskiego w kontekście europejskim. 

Zadaniem podstawowym Bramy Poznania jest takie zaprezentowanie dziedzictwa Ostrowa, by zachęcić zwiedzających do odwiedzenia wyspy i bliższego przyjrzenia się jej zabytkom. Ekspozycja odsyła do realnej przestrzeni i ma tak przygotować gości, aby zechcieli i potrafili samodzielnie poszukiwać śladów przeszłości i je interpretować. 


Drodzy Goście! Zgodnie z zaleceniami rządowymi, związanymi z profilaktyką koronawirusa, od 7 listopada 2020 r. do 31...

Opublikowany przez Brama Poznania Czwartek, 14 stycznia 2021

Czytaj także:

Sława Bieńczycka odwiedziła też (wirtualnie):

  • Kioto Costume Institute - Muzeum Kostiumów w Japonii
  • Machu Picchu w Peru


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


.

***

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Data emisji: 15.01.2021 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Zobacz więcej na temat: Sława Bieńczycka turystyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z wirtualną wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 12:02
MPW było jednym z pierwszych muzeów w Polsce, które oferowało spacer w technice 3D. W czasie pandemii koronawirusa można przeglądać zasoby cyfrowe czasowo zamkniętej placówki, wziąć udział w lekcjach historii on-line oraz śledzić aktualności w mediach społecznościowych placówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualne zwiedzanie. Spacerem po Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 14:10
- Witam was w murach Zamku Królewskiego w Warszawie. Dziś chcielibyśmy przybliżyć dzień ostatniego króla Polski Stanisława Augusta z rodziny Poniatowskich - Sławomir Szczocki zachęca internautów do spaceru po Zamku Królewskim. Gdzie jeszcze podczas ferii zimowych warto wybrać się w wirtualną podróż?
rozwiń zwiń