Domowe laboratorium. Jak zrobić słoniową pastę do zębów?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 12:00
W audycji "Zima z Radiem" połączyliśmy się wirtualnie z Epi-Centrum Nauki w Białymstoku. Eksperci pokazali nam, jak zrobić słoniową pastę do zębów i wytłumaczyli, skąd ta nazwa. 
Epi-Centrum Nauki w Białymstoku
Epi-Centrum Nauki w Białymstoku Foto: PR

Posłuchaj
14:31 Jedynka/Zima z radiem 15.01.2021 9.20.mp3 Domowe laboratorium. Jak zrobić słoniową pastę do zębów? (Zima z Radiem/Jedynka)

Polskie Radio przygotowało na czas ferii zimowych specjalną ofertę dla swoich słuchaczy. W ramach cyklu "Domowe Laboratorium" Program 1 łączy się z ekspertami, którzy podpowiadają, jak zrobić własne małe laboratorium i samodzielnie przeprowadzić bezpieczne doświadczenia.


. .

W dzisiejszym odcinku Małgorzata Ignatowicz i Damian Pogodziński z Epi-Centrum Nauki w Białymstoku objaśniają, jak zrobić słoniową pastę do zębów. - Nazwa pasta słoniowa wynika z objętości tej pasty, którą uda nam się zrobić. Jej ilość jest taka, że wystarczyłaby do umycia zębów słonia - tłumaczy Małgorzata Ignatowicz.

Co jest nam potrzebne do wykonania doświadczenia?

  • płyn do mycia naczyń
  • woda utleniona
  • suszone drożdże oraz ciepła woda do ich rozrobienia
  • plastikowa butelka i miska
  • barwniki (mogą to być barwniki spożywcze lub zwykle farby plakatowe)

Do plastikowej butelki wlewamy płyn do mycia naczyń. Do płynu dodajemy 200 ml wody utlenionej. - Najlepiej wlewać ją po ściance, żeby zawartość butelki nie spieniła się za bardzo - radzi Małgorzata Ignatowicz. - Następnie dodajemy barwnik - podkreśla.

W międzyczasie rozrabiamy drożdże w ciepłej wodzie tak, aby substancja była gładka, bez żadnych grudek. Do przygotowanej mikstury w butelce wlewamy rozrobione drożdże. Jak wyjaśniają eksperci, w metodzie laboratoryjnej często zamiast drożdży dodaje się jodek potasu, który daje jeszcze bardziej spektakularny efekt. 

Zobacz wideo:


Czytaj także:

***

Epi-Centrum Nauki w Białymstoku to miejsce, gdzie nauka spotyka się z zabawą. Można tu przeprowadzać doświadczenia, testować i poznawać nowe technologie. Centrum składa się z dwóch odrębnych stref: Strefa Małego Odkrywcy, kolorowa przestrzeń edukacyjna, przeznaczona dla dzieci od 3 do 10 lat oraz Wystawa Główna - uniwersalna przestań poznawcza, w której każdy, bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie. 

 .

***

Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Data emisji: 15.01.2021 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans

Zobacz więcej na temat: dzieci eksperyment

Czytaj także

Doświadczenie z użyciem balonu "Mali naukowcy"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 20:00
W audycji "Mali Naukowcy" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, zbadaliśmy jak powietrze zmienia swoją objętość pod wpływem temperatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowe laboratorium. Ognisty eksperyment - węże faraona [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 10:59
W audycji "Zima z Radiem" połączyliśmy się z Sudecką Zagrodą Edukacyjną w Dobkowie. Julia Jankowska przeprowadziła specjalnie dla nas pewien wyjątkowy eksperyment.
rozwiń zwiń