Przygoda z akwarystyką. Które rybki nadają się do domowego akwarium?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 14:35
Widok niezwykle barwnego, podwodnego świata morskich stworzeń jest fascynujący i działa uspokajająco. Hodowla rybek akwariowych staje się pasją coraz większej liczby miłośników zwierząt. Które rybki nadają się do domowego akwarium? Jakie rośliny powinny się w nim znajdować? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Posłuchaj
03:34 Jedynka/Zima z Radiem rybki 15.01.2021.mp3 Przygoda z akwarystyką. Które rybki nadają się do domowego akwarium? (Zima z radiem/Jedynka)

 

Gdzie postawić akwarium?

- Nie stawiamy go na parapecie, gdzie jest światło słoneczne. Najlepsze jest ciemne miejsce, gdyż akwarium ma swoje światło i można je traktować jak nocną lampkę - mówi Marek Urbański ze Sklepu Zoologicznego. 

Ekspert zdradza, jakie rybki sprawdzą się na początku naszej przygody z akwarystyką. - Bardzo popularna rybka Danio Czerwony jest bardzo łatwa w hodowli i na pierwszą rybkę jak najbardziej się nadaje - dopowiada. 

Danio to piękna, pełna energii, a przy tym pokojowo usposobiona rybka ławicowa. Zasiedla środkowe piętra zbiornika i najlepiej czuje się w stadzie 8-10 osobników. W akwarium ogólnym można je trzymać z łagodnymi gatunkami o podobnych rozmiarach i wymaganiach środowiskowych. 

źródło: Magia Akwarystyki/Youtube

Rybki ozdobne 

Wybór najpiękniejszych rybek akwariowych może okazać się bardzo skomplikowany, zwłaszcza dla początkujących akwarystów. Na rynku dostępne są dziesiątki gatunków ryb, w tym m.in. Neon Czerwony, który potrafi zrobić wielkie wrażenie. - To bardzo efektowna rybka, kolorystycznie niebiesko-czerwona, nawet przechodzi czasami w błękit. Są piękne i dość popularne w sprzedaży - mówi Marek Urbański. 

Niewątpliwie jedną z bardziej atrakcyjnych rybek akwariowych będzie Bojownik. W naturze ubarwienie bojowników jest zielone lub brunatno czerwone. Występuje u nich zjawisko dziedziczenia barw, co oznacza, że potomstwo otrzymuje mieszane cechy. Dzieci po rodzicach dwóch różnych odmian prezentują całą paletę kolorów. Bojowniki uchodzą za ryby wytrzymałe. 

- Bojownik to piękna rybka, jednak potrafi być agresywna w stosunku do swojego gatunku. Nie możemy trzymać dwóch tych ryb w akwarium, bo będzie walka - podkreśla ekspert. 

Oczyszczanie wody 

Niezwykle ważnym elementem w akwarium jest filtr do oczyszczania wody. Jak mówi Pascal Kaczorowski z Polskiego Radia Dzieciom, im lepszy filtr, tym czystsza woda. - To jest bardzo istotne, jeżeli chodzi o hodowlę rybek - dodaje. 

Niektórzy mieszkańcy akwarium, np. ryby, mogą samodzielnie oczyszczać otoczenie, m.in. z opadłych liści, których nie zdążymy wyłowić. Dobrym przykładem jest Glonojad, który usuwa te glony, które stają się żelowate i ciągną się w wodzie. 

Czyja także: 

Co jedzą ryby? 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pokarmów, które dzielimy na pokarm suchy (granulki, tabletki, płatki) i pokarm żywy (larwy, skorupiaki - żywe i mrożone). - Ważne, żeby nie przekarmiać ryb, wystarczy 1-2 dziennie - tłumaczy Marek Urbański. - Pokarm powinien być zjedzony w ok. pięć minut. Gdy tak się nie dzieje, zbieramy go, aby nie psuł jakości wody - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Zima z Radiem 

Materiał: Patryk Bedliński 

Data emisji: 15.01.2021 r. 

Godzina emisji: 11.19

ans