Poszczególnych odcinków audycji można posłuchać tu>>>
W pierwszej audycji mówiliśmy m.in. o współpracy polsko-węgierskiej w kontekście integracji regionu Europy Środkowej - w aspekcie politycznym, gospodarczym, kulturalnym. Gościem magazynu był Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
Posłuchaj
12:40 _PR1_AAC 2021_01_08-12-42-09.mp3 "Po hejnale - Europa Środka". Odcinek 1
Jako, że świąteczny czas sprzyja porównaniom zwyczajów na Węgrzech i w Polsce, mówiliśmy także o tym, czy te święta spędzamy podobnie, co nas łączy a co dzieli.
Czytaj też:
W audycji także o renesansowej zbroi młodego Zygmunta II Augusta, króla Polski, wykonanej w XVI wieku, która po kilkuset latach wróci do Polski - zdecydował o tym węgierski rząd. Będzie zapewne jedyną, w pełni zachowaną, zbroją polskiego króla w obecnych zbiorach Rzeczpospolitej. Z istniejących dokumentów wynika, że została wykonana przez płatnerza z Innsbrucku, a monogram "E S" na jej napierśniku oznacza imiona Elisabetha i Sigismund.
Odcinek 2
W drugim odcinku audycji mówiliśmy z kolei m.in. o powyborczej sytuacji w USA i obecnej/przyszłej amerykańskiej polityce wobec Europy Środka - rozmowa z Jackiem Przybylskim, redaktorem naczelnym portalu kurier.plus, publicystą "Do Rzeczy" i byłym korespondentem "Rzeczpospolitej" w Waszyngtonie.
06:46 2021_01_15 12_47_56_PR1_Po_Hejnale_Europa_Srodka.mp3 "Po hejnale - Europa Środka". Odcinek 2
Ponadto:
- ruszył chorwacki bliźniak polskiego gazoportu. Rząd w Budapeszcie już we wrześniu 2020 r. podpisał długoterminową umowę na dostawy LNG od brytyjsko-holenderskiego koncernu energetycznego Shell. Zawierając pierwszą w historii kraju długoterminową umowę z zachodnim koncernem energetycznym Węgrzy – podobnie jak wcześniej Polska – zmniejszyli swoją zależność od rosyjskiego gazu. Więcej w felietonie Adriana Bąka
- Katalin Karikó – węgierski geniusz medycyny. Szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 nie mogłaby powstać tak szybko, gdyby prace nad wykorzystaną przy jej stworzeniu technologią nie zaczęły się wiele lat przed wybuchem pandemii. Kamień milowy w badaniach położyła węgierska naukowiec. Szczegóły w felietonie Katarzyny Semaan.
Odcinek 3
Premier Viktor Orban ogłosił plan wprowadzenia nowej ulgi podatkowej: osoby poniżej 25. roku życia najpóźniej od 1 stycznia 2022 r. będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozmowa z Gasparem Keresztesem z Instytutu Współpracy Polsko Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
11:39 Jedynka/Po hejnale - Europa Środka - 22.01.2021 "Po hejnale - Europa Środka". Odcinek 3
Siły Powietrzne USA rozlokowały w Rumunii eskadrę maszyn MQ-9 Reaper. Jest to kolejny europejski kraj, w którym amerykańska armia zwiększa obecność swoich bezzałogowców. Swoją misję realizują one m.in. w Polsce. To w ramach wzmocnienia obecności na południowej flance wschodniej rubieży NATO. Felieton Katarzyny Semaan.
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell chce udać się wizytą do Rosji, Polska wraz z krajami bałtyckimi zgłasza wątpliwości. Do wizyty ma dojść na początku przyszłego miesiąca. Ciąg dalszy rozmowy z Gasparem Keresztesem.
Pod koniec zeszłego roku Węgrzy odnaleźli w archiwum filmowym nagranie, które ukazuje, jak pochodząca z Polski Margit Slachta - pierwsza kobieta wybrana do węgierskiego parlamentu – podczas uroczystej ceremonii w 1920 r. odbiera swój mandat poselski. Stuletnie nagranie zostało zdigitalizowane i udostępnione właśnie internautom. To także niesamowita postać dwudziestolecia międzywojennego, która walczyła zarówno przeciwko nazistom jak i komunistom. Felieton Michała Strzałkowskiego.
***
Na audycję "Po hejnale - Europa Środka" w każdy piątek o godz. 12.42 zapraszają Antoni Trzmiel i Paweł Lekki.
kh