Panele kulturalne w ramach Kongresu Polska Wielki Projekt

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 15:35
Na Zamku Królewskim w Warszawie - pod hasłem "XXI wiek - Bezpieczeństwo - Kultura" - trwa XI Kongres Polska Wielki Projekt. Dziś (29.05) zostanie wręczona nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, przyznawana wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość. Zaplanowany jest też panel poświęcony kulturze oraz dwie dyskusje dotyczące Zamku Królewskiego w Warszawie. Więcej w magazynie "Kultura na weekend".
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w WarszawieFoto: yorgil/Shutterstock.com

Posłuchaj
04:58 Jedynka/Kultura na weekend - 29.05.2021 Panele kulturalne w ramach Kongresu "Polska Wielki Projekt" (Kultura na weekend/Jedynka)

 

Co jeszcze w magazynie?

- "I Come to You River: Ophelia Fractured" w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Spektakl podejmuje próbę ponownego opowiedzenia historii Ofelii, tym razem głosami współczesnych, młodych kobiet, które szukają odpowiedzi na pytanie o przekaz, jaki dziś płynie z badania tej kultowej postaci,

- ubiór pojawia się we wszystkich odmianach i tradycjach malarstwa figuralnego, zajmując niekiedy więcej niż połowę powierzchni obrazu. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, co strój wnosi do malarstwa, a jest to udział dwojaki.

Z jednej strony tkanina - jej kolor, wzór, faktura, sposób układania się - a także krój i zdobienia ubioru stanowią element plastyczny kompozycji, wpływając na rozwiązania formalne i ekspresję artystyczną dzieła. Jednocześnie strój przedstawionych postaci komunikuje wielorakie przesłania: symboliczne, ceremonialne, społeczne, psychologiczne, religijne, erotyczne, technologiczne, polityczne, ekologiczne, międzykulturowe.

Tym związkom mody i sztuki poświęcona jest wystawa "Galeria mody" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu,Galeria mody. Profil: Muzeum Narodowe we Wrocławiu strona internetowa

- Nordic Talking Festival. IV Spotkanie Miłośników Północy w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

***

Tytuł audycji: Kultura na weekend

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 29.05.2021 r. 

Godzina emisji: 14.50  

kk

Zobacz więcej na temat: Michał Montowski

Czytaj także

XI Kongres Polska Wielki Projekt: nieoczywiste połączenie bezpieczeństwa i kultury

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 17:25
Zakończył się Kongres Polska Wielki Projekt. W piątek odbyły się debaty o bezpieczeństwie energetycznym, logistycznym, finansowym i zdrowotnym Polaków. W sobotę omawiano bezpieczeństwo kulturowe, miała też miejsce debata poświęcona Zamkowi Królewskiemu w Warszawie i jego odbudowie. Program 3 Polskiego Radia był patronem medialnym wydarzenia. 
rozwiń zwiń