14. letni plenerowy festiwal "Wawel o zmierzchu" w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 14:58
To połączenie muzyki z niezwykłym historycznym miejscem - sercem Polski, umożliwiające spotkanie kultury i natury, tradycji i współczesności, dźwięku i słowa - w scenerii rozświetlonego Dziedzińca Arkadowego Zamku Królewskiego na Wawelu.
Koncert orkiestry CORda Cracovia w ramach 14. Letniego Festiwalu Muzycznego Wawel o zmierzchu na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Krakowie
Koncert orkiestry CORda Cracovia w ramach 14. Letniego Festiwalu Muzycznego "Wawel o zmierzchu" na dziedzińcu Zamku Królewskiego w KrakowieFoto: PAP/Art Service 2

Posłuchaj
04:51 [ PR1]PR1 (mp3) 21 sierpień 2021 14_49_48.mp3 Kultura na weekend 21-22.08 (Jedynka)

 

Festiwal "Wawel o zmierzchu" rozpoczął się w piątek, 20 sierpnia i potrwa do niedzieli, 22 sierpnia. Na program wydarzenia składają się trzy koncerty, w których ukazane zostaną trzy światy muzyki - trzy różne sonosfery: melodyjno-jazzująca (za nami, 20 sierpnia), związana z żywiołem orkiestry dętej (21 sierpnia) i w postaci klasycznej (22 sierpnia). Działaniom artystycznym przyświeca idea harmonii oraz "jedności w różnorodności".

Koncerty odbywają się na rozświetlonym dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Sztuki dźwięków można doświadczyć nie tylko uszami, ale także oczami, kontemplując iluminowaną architekturę zamku i barwy zapadającego zmierzchu. Koncertom towarzyszą śpiew ptaków, szum wiatru i zgiełk krakowskich ulic.

W weekend będzie można usłyszeć m.in. słynny II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego, VI Symfonię F-dur Ludwiga van Beethovena oraz kompozycje twórców muzyki filmowej - Hansa Zimmera i Johna Williamsa. W programie nie zabraknie także kompozycji znanych "pieśniarzy": Czesława Niemena i Marka Grechuty.PROGRAM

Sobota, 21 sierpnia 2021, godz. 19.30

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza
Soliści-śpiewacy: Małgorzata Sarata, Magdalena Ollar, Tomasz Jarosz
Leszek Mieczkowski - dyrygent
Małgorzata Janicka-Słysz - słowo o muzyce

W programie koncertu:
James Barnes, Thomas Newman, Hans Zimmer, John Williams, Czesław Niemen, Marek Grechuta

Niedziela, 22 sierpnia 2021, godz. 19.30
Orkiestra CORda Cracovia
Hanna Pozorska - skrzypce
Maciej Tworek - dyrygent
Małgorzata Janicka-Słysz - słowo o muzyce

W programie koncertu:
Henryk Wieniawski, II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
Ludwig van Beethoven, VI Symfonia F-dur op. 68 "Pastoralna"

***

Tytuł audycji: Kultura na weekend

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 21.08.2021 r. 

Godzina emisji: 14.50  

Jedynka/mat. promocyjne/kk

Czytaj także

Święto kultury żydowskiej - 18. Festiwal "Warszawa Singera"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 11:46
- Będą wieczory literackie, pokazy filmowe, spektakle, koncerty. Przychodźcie do Teatru Żydowskiego, bierzcie katalogi i wybierajcie, na co chcecie przyjść - powiedziała w Programie 1 dyrektor artystyczna i twórczyni Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" Gołda Tencer. Wydarzenie objął patronatem medialnym Program 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarmark Jagielloński. Lublin w weekend stanie się stolicą kultury tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 10:42
Jarmark Jagielloński - w tym roku odbywający się w dniach 20-22 sierpnia - to festiwal bazujący na kulturze tradycyjnej. Jego celem - jak podkreślają organizatorzy - jest prezentacja i promocja tej kultury poprzez różne formy działalności, zarówno te stricte źródłowe, autentyczne, jak i współczesne.
rozwiń zwiń