Katarzyna Bonda: książka, która żyje w sercach miliona osób, ma wielką moc

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 12:50
Jej książki zostały wydane w 15 krajach, a ich sprzedaż w Polsce sięgnęła ponad 2,5 miliona egzemplarzy. Teraz po prawie dziesięciu latach powraca do cyklu i do bohatera uwielbianego przez czytelników, czyli do psychologa śledczego Huberta Meyera i wydaje czwartą część pod tytułem "Nikt nie musi wiedzieć". Gościem audycji "Spotkanie z..." była pisarka, autorka wielu poczytnych kryminałów - Katarzyna Bonda. 
Katarzyna Bonda
Katarzyna BondaFoto: Jedynka

forum-0431536678.jpg
Czy łatwo jest być pisarzem i skąd czerpać inspiracje?

Po niemal 10 latach przerwy Katarzyna Bonda prezentuje kolejną część uwielbianej przez czytelników serii z psychologiem śledczym – Hubertem Meyerem, która nosi tytuł "Nikt nie musi wiedzieć". - Te 10 lat musiało zaistnieć. Główny bohater się nie zmienił, to ja się zmieniłam. To ja go wtedy zostawiłam, a teraz wróciłam - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Bonda. - Musiałam do tego dojrzeć, pewne rzeczy poukładać na nowo, napisać wiele innych książek i zrobić wiele innych rzeczy i swoje przeżyć, żeby móc kontynuować ten cykl - dodaje. 

Posłuchaj
19:07 Jedynka/Spotkanie z... K. Bonda - 9.05.2021mp3 Spotkanie z pisarką, autorką poczytnych kryminałów - Katarzyną Bondą (Jedynka)

 

Autorka książki przyznaje, że z niecierpliwością czeka na opinie czytelników na temat nowej książki. - Oni są najważniejsi i dla nich ją napisałam. Czytelnicy czasami proponowali (gdzie bym nie pojechała), żebym tu przysłała Huberta Meyera i tutaj osadziła akcję. Decyzja o powrocie wynikała z mojej relacji wspomnieniowej z czytelnikami - wyjaśnia. - Czekam na pierwsze opinie po lekturze - dopowiada. 

"Zupełnie inna i nowa Bonda"

W książce pisanej podczas pandemii znalazły się drobne odwołania do rzeczywistości. Jak podkreśla autorka, pandemia zmieniła m.in. sposób pracy nad książką i uniemożliwiła autorskie spotkania. Wyjaśnia, że zmienił się jej sposób pisania i jak sama mówi: "to jest zupełnie inna i nowa Bonda". - Zmieniło się wszystko, to jest nowa Bonda. Nie ma już kilometrowych planów, które pisałam raz na pół roku, dokumentacji, badań terenowych, elementów faktograficznych i historycznych, nie ma retrospekcji - wylicza pisarka. - Wszystko wyszło książce na dobre, ale też ja podjęłam taką decyzję, że nie piszę powieści (bo do tej pory pisałam powieści kryminalne), tylko piszę kryminał - zaznacza. 

Czytaj również:

"By czytelnik mógł się zrelaksować"

W rozmowie z Martyną Podolską autorka zdradza, że stara się wplatać humor do swoich kryminałów. - Zagadka jest mroczna, jest seryjny sprawca i są różne elementy, związane nie tylko z profilowaniem, ale w ogóle zagrażające życiu bardzo wielu osób, i taka dawka humoru jest potrzebna, żeby człowiek mógł się przy tej powieści zrelaksować - wyjaśnia. - Książka, która żyje w sercach miliona osób, ma wielką moc - dopowiada. 

***

Tytuł audycji: "Spotkanie z..."

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Katarzyna Bonda (pisarka)

Data emisji 9.05.2021 r. 

Godzina emisji: 23.34

ans