Aktorka Karolina Gruszka o filmie "Miasto": to nie jest kryminał, to film autorski

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 23:35
Do kin właśnie trafił film "Miasto" Marcina Sautera z udziałem Karoliny Gruszki. W tej czarnej opowieści aktorka nie tylko wciela się w dwie postaci, ale również śpiewa. - To kino osadzone w klimacie onirycznym, na pograniczu jawy i snu - mówi w audycji "Spotkanie z...". 
Karolina Gruszka
Karolina GruszkaFoto: Krzysztof Zuczkowski/Forum

teatr 1200 free
Karolina Gruszka: bardzo chcieliśmy dać Czechowowi wybrzmieć

Karolina Gruszka wyjaśnia, że film opowiada o relacji ojca i syna, o przemijaniu, o niespełnionych marzeniach i potrzebach, a zagadka kryminalna jest jedynie elementem towarzyszącym. Aktorka zwraca uwagę, że choć film jest debiutem fabularnym Marcina Sautera, to reżyser jest doświadczonym i uznanym dokumentalistą i - w jej ocenie - mistrzem budowania nastroju. - Na planie starał się stworzyć nam warunki, które sprzyjały tej atmosferze trochę dziwności, trochę tajemnicy, trochę poezji - wspomina. Bardzo dużo zdjęć kręcono w nocy w Bydgoszczy - bo tytułowe miasto to właśnie Bydgoszcz - na klasycznej, analogowej taśmie.


Forum Roma Gąsiorowska 1200.jpg
Roma Gąsiorowska: w każdym zawodzie potrzebna jest dyscyplina i pokora

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że film dzieje się w dwóch planach. - Jest widziany oczami 12-letniego chłopca, który próbuje wejść w świat jego ojca - opowiada. Chłopiec odnajduje fragmenty powieści kryminalnych, które pisze ojciec i postaci z opowiadań nabierają cech rodziców. - My, aktorzy mamy szansę oprócz rodziców zagrać detektywa, jak w przypadku Bartka Topy, czy w moim przypadku piosenkarkę w podrzędnym barze, która śpiewa tanga i cała jest owiana tajemnicą - mówi.


Posłuchaj
18:27 Jedynka-27-06-2021-spotkanie-z.mp3 Karolina Gruszka o filmie "Miasto", nowym spektaklu w TVP Kultura i tajnikach przygotowywania się do roli (Spotkanie z.../Jedynka)

 

Karolina Gruszka nie uważa się za aktorkę śpiewającą i nie śpiewała od czasu szkoły aktorskiej. Dlatego propozycja zagrania piosenkarki była dla niej wyzwaniem. - Dzięki temu, że Marcin mnie namówił, miałam ogromną przyjemność współpracowania z cudownymi polskimi muzykami, bo dzięki nim przez chwilę na planie mogłam się poczuć jak prawdziwa wokalistka - wspomina. Było to jej marzeniem, ale - jak uważa - aby się tego podjąć, trzeba mieć głos.

 KinoSwiatPL/Youtube

Karolina Gruszka w teatrze

Wkrótce aktorkę zobaczymy w filmach "Śmierć Zygielbojma", "Detektyw Bruno", w serialu TVP "Dom pod dwoma orłami" oraz w Teatrze TV. W sztuce jej męża poruszony jest temat kryzysu klimatycznego. - Stawiane jest pytanie, na ile my, jako ludzie, jesteśmy w stanie się zjednoczyć i zawalczyć o planetę oraz o siebie, jako gatunek - opowiada. Jej zdaniem, Iwanowi Wyrypajewowi udało się stworzyć tekst, który w sposób bardziej przystępny niż opracowania naukowe tłumaczy problem zmian klimatycznych i dociera do większej liczby odbiorców. Premierę zaplanowano na jesień w TVP Kultura.

Gość radiowej Jedynki tęskni już za występami teatralnymi, które zostały ograniczone przez pandemię. Wraz z mężem będzie dalej produkować spektakle, ale nie ma jednego miejsca, w którym są prezentowane. - Znalezienie swojej przestrzeni nie jest łatwe - przyznaje. A pertraktacje z różnymi teatrami powodują, że często trzeba się dostosować do narzucanych warunków. Aktorka zdradza też, jak przygotowuje się do roli.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Spotkanie z..."

Prowadziła: Martyna Podolska

Gość: Karolina Gruszka (aktorka)

Data emisji: 27.06.2021 

Godzina emisji: 23.35

ag


Czytaj także

Tomasz Schuchardt: nigdy nie czułem się uwodzicielem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 09:30
Tomasz Schuchardt właśnie przygotowuje się do premiery spektaklu "Don Juan albo Kamienna Uczta" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, w którym zagra tytułową rolę uwodziciela. Spektakl stawia ważne etyczne i filozoficzne pytania o moralność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ta sztuka jest pewnego rodzaju awangardą". Anna Cieślak o "Savannah Bay"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 18:02
Jej domami artystycznymi są Teatr Polski w Warszawie i Teatr Polskiego Radia. Właśnie premierowo zagrała w spektaklu "Baba Dziwo" na podstawie tragifarsy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, a już przygotowuje się do premiery głośnego spektaklu "Savannah Bay", w którym zagra wraz z Anną Polony i Ewą Domańską. W Programie 1 Polskiego Radia spotkaliśmy się z Anną Cieślak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Książka idealna na każdy moment". Magdalena Kordel o powieści "Zanim wyznasz mi miłość"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 12:55
Uwielbia dobrą kuchnię i podróże, od kilku lat prowadzi blog "Za górami, za lasami", dzięki któremu początkujący pisarze mają szansę wydać swoją pierwszą powieść. 30 czerwca ukaże się jej nowa książka "Zanim wyznasz mi miłość". Gościem radiowej Jedynki była pisarka Magdalena Kordel.
rozwiń zwiń