Faust, Gustaw-Konrad, Guliwer - Rafał Gąsowski o swoich teatralnych kreacjach

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 15:30
W teatrze 15 lat temu wcielał się w rolę bohatera powieści Jonathana Swifta, a rok później dołączył do zespołu Teatru Wierszalin w Supraślu, miasteczku na Podlasiu, gdzie wydrukowano pierwsze polskie tłumaczenie "Podróży Guliwera". Bohaterem audycji był Rafał Gąsowski. 
Rafał Gąsowski
Rafał GąsowskiFoto: Ireneusz Sobieszczuk/PAP

łazarkiewicz magdalena kubera maciej 1200x660.jpg
Magdalena Łazarkiewicz: możliwość zrobienia słuchowiska radiowego to dla mnie święto

"Podróże Guliwera" 

To właśnie tu, w Supraślu, w 1784 roku pierwszy raz w języku polskim wytłoczono dzieło pod tytułem "Podróże kapitana Guliwera w Różne Kraje Dalekie". - Trafiłem na okres, kiedy Piotr Tomaszuk był kierownikiem artystycznym Teatru Guliwer w Warszawie. Wtedy zaproponował mi rolę Guliwera. To była rola Jonathana Swifta i było to wymyślone w ten sposób, że historia jakby się dzieje od małego Jonathana, który się spotyka z mamą, uczy się marzyć, i tu się wszystko zaczyna - opowiada Rafał Gąsowski. 

Posłuchaj
18:45 Jedynka/Spotkanie z 1.08.2021.mp3 "Spotkanie z..." aktorem Rafałem Gąsowskim (Jedynka)

 

Podróż - symbol drogi 

Na scenie Rafałowi Gąsowskiemu dane było kreować również wielkie role: Fausta, Gustawa-Konrada i Niżyńskiego. W życiu zawodowym i prywatnym wciąż jest w podróży. - Podróż jest symbolem mojej drogi - mówi. - Często zauważam w swoim życiu, że z kimś wędruję, później ten ktoś znika, idziemy dalej i znowu spotykamy jakiś ludzi. [...] Ja od ponad 20 lat idę wspólną drogą z Piotrem Tomaszukiem, i rzeczywiście kroczymy w jakimś konkretnym kierunku - dodaje. 

Gustaw-Konrad w wykonaniu Rafała Gąsowskiego

Aktor nieraz mierzył się z rolą Gustawa-Konrada z mickiewiczowskiego arcydramatu "Dziady" - człowieka, który intensywnie odczuwa ból. - To była dwutorowa praca. Przede wszystkim było to zwieńczenie moich dróg, doświadczenie aktorskich rodzajów wyrazu, które przez lata wypracowałem - stwierdza Rafał Gąsowski. - Najistotniejsze było wczytanie się w Mickiewicza, wczytanie się w jego biografię - podkreśla. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: "Spotkanie z..."

Prowadzi: Dorota Kołodziejczyk

Gość: Rafał Gąsowski (aktor) 

Data emisji: 1.08.2021 r. 

Godzina emisji: 23.35

ans 

Czytaj także

"Aktorka, wokalistka, lingwistka". Niezwykłe spotkanie z Moniką Mariotti

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 12:20
Mówi biegle w sześciu językach. Jest pół-Polką, pół-Włoszką. W Polsce na stałe mieszka od dwunastu lat, chociaż wciąż lubi zmieniać miejsca i podróżować. Od początku związana jest ze stołecznym Teatrem WARSawy, w którym od jedenastu lat gra w uznanym spektaklu "Kompleks Portnoya". Gościem radiowej Jedynki była aktorka - Monika Mariotti.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjawiskowa wioska Deia, słynna Valldemossa... Podróż na Majorkę z Anną Klarą Majewską

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 13:40
Majorka - to miejsce wybrała jako swój drugi dom Anna Klara Majewska, która napisała już kilka powieści o tej wyspie. Niedawno ukazała się pozycja pt. "Majorka. Nie tylko pod palmą" z legendami, historią i obrazem socjologicznym mieszkańców mówiących w trzech językach: katalońskim, hiszpańskim i majorkańskim. 
rozwiń zwiń