"Powrót do świata dzieciństwa". Kinga Dębska o nowym filmie "Zupa nic"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 13:08
27 sierpnia do kin wejdzie jej nowy film - "Zupa nic". To ciepła i urocza komedia o życiu rodziny w absurdalnych czasach PRL-u. Reżyserka po raz kolejny opowiada o istotnym temacie - o ludzkich uczuciach i emocjach - w sposób łagodny i przyjazny dla odbiorcy. Dzięki temu, przez uśmiech i delikatny śmiech, możemy nauczyć się więcej.
Reżyserka Kinga Dębska
Reżyserka Kinga DębskaFoto: PAP/Marcin Obara

forum-0605013607.jpg
Zsyłka i piekło obozu. Komiks jako źródło wiedzy historycznej

- Bardzo chciałam zrobić film o dzieciństwie, o takim powrocie dorosłej kobiety do czasów dzieciństwa i przyjrzeniu się tym różnym sytuacjom rodzinnym, swoim rodzicom - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia reżyserka filmu Kinga Dębska. - Nasza historia jest bardzo szczególna. Szukałam do tego klucza, pomogło mi w tym napisanie książki "Porozmawiaj ze mną", która jest bazą scenariusza do "Zupy nic". Taka perspektywa dziecka, słodycz, którą wszyscy czują, oglądając ten film - dodaje. 


Posłuchaj
18:59 Jedynka/Spotkanie z Dębska 22.08.mp3 "Spotkanie z..." reżyserką Kingą Dębską (Jedynka)

 

Głównymi bohaterkami pełnometrażowej fabuły są Marta i Kasia Makowskie, które poznawały wszystkie smaki dzieciństwa, a ich rodzice borykali się z bardziej lub mniej zabawnymi problemami małżeńskimi. W rolach głównych występują Kinga Preis, Adam Woronowicz, Barbara Papis, Alicja Warchocka oraz Ewa Wiśniewska.

źródło: KinoŚwiatPL/Youtube

Świat dzieciństwa 

"Zupa nic" to prequel komedii "Moje córki krowy", który swoją premierę miał w 2015 roku. - To jest taki prequel na luzie, opowieść o rodzinie. Dwie dziewczyny Marta i Kasia, tak jak w "Moich córkach krowach", tylko 30 lat wcześniej, z rodzicami i babcią, mieszkające w małym mieszkanku w bloku i ich perypetie - zaznacza Kinga Dębska. - Niby nic wielkiego, a dzieje się tam cały świat. Podoba mi się hasło, które towarzyszy temu filmowi, czyli "Wszystkie smaki dzieciństwa", gdyż jest to film z punktu widzenia dziecka, gdzie niektóre rzeczy mają inną wymowę niż z punktu widzenia dorosłego - opowiada gość audycji. 

źródło: KinoŚwiatPL/Youtube

Zobacz także: 

Relacje międzyludzkie 

Kinga Dębska w rozmowie z Martyną Podolską przyznaje, że interesują ją relacje międzyludzkie. - Interesuje mnie człowiek, chcę go zrozumieć. Nie muszę go lubić, ale wystarczy, że zrozumiem - wyjaśnia. - W filmie "Zupa nic" dzięki niezwykłym relacjom Kingi Preis, Adama Woronowicza i Ewy Wiśniewskiej mogłam się przyjrzeć pierwowzorom, swoim rodzicom i swojej babci, którzy byli fantastyczni, kolorowi i ciekawi - słyszymy w audycji. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Spotkanie z...

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Kinga Dębska (reżyserka) 

Data emisji: 22.08.2021 r. 

Godzina emisji: 23.34

ans 

Czytaj także

Faust, Gustaw-Konrad, Guliwer - Rafał Gąsowski o swoich teatralnych kreacjach

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 15:30
W teatrze 15 lat temu wcielał się w rolę bohatera powieści Jonathana Swifta, a rok później dołączył do zespołu Teatru Wierszalin w Supraślu, miasteczku na Podlasiu, gdzie wydrukowano pierwsze polskie tłumaczenie "Podróży Guliwera". Bohaterem audycji był Rafał Gąsowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lublin Julii Hartwig. Wyjątkowy spacer w setną rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 13:55
Niecodzienną formę przybrało poniedziałkowe wydanie "Spotkania z ...". Przy okazji zbliżającej się - setnej - rocznicy urodzin poetki Julii Hartwig, Martyna Podolska wybrała się na spacer po Lublinie śladami artystki.
rozwiń zwiń