Narodowe Czytanie 2021. Krzysztof Szczepaniak: to będą niezapomniane dwie i pół godziny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 14:00
Lekturą tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie jest "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. - Zapraszam 4 września w południe do warszawskiego Ogrodu Saskiego - powiedział w Programie 1 aktor Krzysztof Szczepaniak, który wcieli się w rolę Zbyszka, syna Dulskich.
Krzysztof Szczepaniak
Krzysztof SzczepaniakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
18:40 Jedynka/Spotkanie z... - 29.08.2021 Narodowe Czytanie 2021. Krzysztof Szczepaniak: to będą niezapomniane dwie i pół godziny (Spotkanie z.../Jedynka)

 

Krzysztof Szczepaniak (ur. 1989, Wrocław) jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Debiutował rolą Klitandra w spektaklu "Mizantropw warszawskim Teatrze Dramatycznym, z którym związał się na stałe. Gościnnie występował także na deskach teatrów: IMKA, Powszechny, Ateneum, Syrena oraz 6. piętro. Od lat związany jest również z Teatrem Polskiego Radia (w 2016 roku otrzymał Nagrodę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za debiut aktorski). Poza tym można go zobaczyć w popularnych serialach, zajmuje się także dubbingiem i śpiewa. 

Przede mną trudne zadanie

W audycji "Spotkanie z..." Szczepaniak opowiedział o swoich początkach w zawodzie aktora. - Predyspozycje wychodzą w trakcie. Myślę, że to jest taki zbiór różnych danych, które się dostaje od innych. Mówi się: a bo mnie chwalono, a bo byłem dobry na jasełkach. Dostaje się ten feedback, zwrot od ludzi, ale i tak trzeba w swojej duszy wykalkulować, czy to rzeczywiście to. Czy to jest ścieżka dla każdego? Na pewno nie. Ja też miałem kilka innych pomysłów na siebie po drodze. Cieszę się, że się tak potoczyło, jak się potoczyło - przyznał.

- Ciągle jest tak, że jest mi dziwnie siebie oglądać na ekranie. Bardzo często musi minąć jakaś chwila, żebym się przyzwyczaił (...) Teraz przede mną trudne zadanie. Będę grał potwora, ubeka w najnowszym filmie Roberta Glińskiego. Ja lubię takie zadania bardzo. Jestem dosyć drobnej postury, mało groźnie wyglądam. Takie zadania na opozycji sprawiają, że mam ogromny apetyt, bo chcę udowodnić sobie i światu, że mogę - podkreślił rozmówca Martyny Podolskiej. 

W pierwszej połowie września aktor wystąpi w nowej sztuce Wawrzyńca Kostrzewskiego pt. "VICTORIA / True Woman Show" w Garnizonie Sztuki. - To będzie spektakl komediowy, w stylu mrocznego programu telewizyjnego à la "Czarne lustro", gdzie trzy kobiety będą ścigały się o tytuł tej jednej najwspanialszej, najpiękniejszej, idealnej, niepokonalnej itd. Ja będę prowadzącym. Będzie dużo manipulacji, wszelkiego rodzaju podpuszczania, rozgrywek, pompowania sytuacji - zapowiedział. - To będzie coś zupełnie nowego w ofercie warszawskich teatrów - stwierdził.

Polskie radio mikrofon UA.jpg
"Spotkanie z..." w Programie 1

To będą niezapomniane dwie i pół godziny

Wcześniej Szczepaniaka będzie można usłyszeć i zobaczyć w sobotę (4 września, godz. 12.00) w Ogrodzie Saskim podczas jubileuszowej, 10. edycji Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej odsłony akcji jest "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Aktor wcieli się w rolę Zbyszka - syna Dulskich, urzędnika, hulakę, beztroskiego młodego człowieka, pozującego na młodopolskiego "cygana".

- Wokół niego kręci się konflikt. On chce się wyłamać z tej zakłamanej rodziny, wyrwać się z toksyny. Chce ożenić się z kobietą z niższej warstwy, z plebsu, popełnić mezalians. Na co, oczywiście, jego rodzina się nie zgadza. Przy okazji prowadzi romanse na boku. Jest bawidamkiem, dandysem, cwaniaczkiem barowym - opisał gość radiowej Jedynki. - Zapraszam w sobotę w południe do Ogrodu Saskiego. To będą niezapomniane dwie i pół godziny - dodał.

Dzień później aktor wystąpi w Opolu. Podczas 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki zaśpiewa utwór Marka Grechuty "W dzikim winie zaplątani". - Z dziką satysfakcją, z przyjemnością zapraszam od godz. 22.00. To będzie wieczór piosenki poetyckiej - Osiecka, Ciechowski, Grechuta, piosenki znane, lubiane - wskazał Szczepaniak.

"To świątynia, w której każdy aktor chce się pojawić. Gdzie są najwięksi z największych. Ogromną radość mi sprawia, że mogę być częścią radiowej rodziny. To nobilitacja" - tak Szczepaniak mówił w rozmowie z radiową Jedynką o Teatrze Polskiego Radia. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Narodowe Czytanie 2021

Prezydent RP Andrzej Duda, w liście, w którym zaprasza wszystkich do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania, napisał o "Moralności pani Dulskiej": "to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. (...) Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło".

"Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie »dulszczyzna« weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji" - podkreślił Andrzej Duda.

Czytaj więcej:

Narodowe Czytanie 2021 - „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Profil: W Pałacu Prezydenckim

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

1200x660 narodowe czytanie.jpg

***

Tytuł audycji: Spotkanie z...

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Krzysztof Szczepaniak (aktor)

Data emisji: 29.08.2021 r. 

Godzina emisji: 23.34

kk 

Czytaj także

Lublin Julii Hartwig. Wyjątkowy spacer w setną rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 13:55
Niecodzienną formę przybrało poniedziałkowe wydanie "Spotkania z ...". Przy okazji zbliżającej się - setnej - rocznicy urodzin poetki Julii Hartwig, Martyna Podolska wybrała się na spacer po Lublinie śladami artystki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zsyłka i piekło obozu. Komiks jako źródło wiedzy historycznej

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 09:44
Czy o piekle obozu koncentracyjnego da się opowiedzieć za pomocą komiksu? Czy wspomnienia ze zsyłki w Kazachstanie muszą przybrać formę tradycyjnego pamiętnika, aby można było uznać je za wartościowe? Paweł Piechnik poprzez swoje projekty odkłamuje komiks traktowany jako źródło niewymagającej rozrywki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powrót do świata dzieciństwa". Kinga Dębska o nowym filmie "Zupa nic"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 13:08
27 sierpnia do kin wejdzie jej nowy film - "Zupa nic". To ciepła i urocza komedia o życiu rodziny w absurdalnych czasach PRL-u. Reżyserka po raz kolejny opowiada o istotnym temacie - o ludzkich uczuciach i emocjach - w sposób łagodny i przyjazny dla odbiorcy. Dzięki temu, przez uśmiech i delikatny śmiech, możemy nauczyć się więcej.
rozwiń zwiń