Mariusz Ostrowski: z wielkim pietyzmem i szacunkiem podchodzimy do życiorysu Krzysztofa Krawczyka

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 15:04
W Teatrze Powszechnym w Łodzi trwają ostatnie próby do głośnego spektaklu "Chciałem być". Sztuka inspirowana jest postacią Krzysztofa Krawczyka, która prezentuje subiektywne spojrzenie reżysera na fenomen Krawczyka jako artysty i człowieka. Premiera spektaklu będzie miała miejsce 11 września. 
Mariusz Ostrowski
Mariusz OstrowskiFoto: Radoslaw NAWROCKI/shutterstock.com

szczepaniak krzysztof 1200x660.jpg
Narodowe Czytanie 2021. Krzysztof Szczepaniak: to będą niezapomniane dwie i pół godziny

"Chciałem być nie jest biografią artysty". Jak podkreśla aktor Mariusz Ostrowski, odtwórca głównej roli, reżyser scala życie Krzysztofa Krawczyka w trzygodzinnym spektaklu. - Napisał tekst posługując się książką autorstwa Andrzeja Kosmali i Krzysztofa Krawczyka pt. "Zycie jak wino" oraz bogatym dorobkiem życiowym i artystycznym samego wokalisty - podkreśla. - W tym spektaklu chronologia jest zaburzona, co stanowi wielką ciekawość i fantastyczne podejście reżyserskie - dodaje. 


Posłuchaj
18:22 Jedynka/Spotkanie z.. Ostrowski 5.09.2021.mp3 Mariusz Ostrowski o przygotowaniach do spektaklu "Chciałem być" (Spotkanie z.../Jedynka)

 

Nauka piosenek - wyzwaniem 

W rozmowie z Martyną Podolską aktor zdradza, co było najtrudniejsze w pracy nad rolą. - Jedną z najtrudniejszych rzeczy to jak zacząłem kopiować jego głos - mówi. - Stanąłem przed bardzo trudnym zadaniem, okazało się, w moim mniemaniu, że pan Krzysztof był znakomitym wokalistą i wybitnym artystą. Miał ten swój słynny barytonowy głos, do tego świetni operował głosem i skopiowanie go w stu procentach jest praktycznie niemożliwe - dodaje. 

Dorobek artystyczny ś.p. Krzysztofa Krawczyka był imponujący. Jak podkreśla Mariusz Ostrowski, podejście do jego piosenek okazało się "trudnym orzechem do zgryzienia".  - Nie jestem wyszkolonym wokalistą, tylko śpiewającym aktorem. (...) Pan Krzysztof w tych swoich hitach, w każdym utworze był inny, inaczej operował głosem - wyjaśnia. 

Zamysł stworzenia spektaklu powstał jeszcze za życia Krzysztofa Krawczyka. - Zaczęliśmy go jak jeszcze żył pan Krzysztof. Z wielkim pietyzmem i szacunkiem podchodzimy do jego  życiorysu. (...) Początkowo premiera miała odbyć się w kwietniu, ale Krzysztof Krawczyk trafił fo szpitala i zmarł i nie odbyła się ona w pierwotnym terminie - tłumaczy gość audycji. - W końcu przesunęliśmy premierę na wrzesień - dopowiada. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Spotkanie z...

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Mariusz Ostrowski (aktor)

Data emisji: 5.09.2021 r.

Godzina emisji: 23.35

ans