Robert Talarczyk: w teatrze są ode mnie lepsi

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 23:35
Został Człowiekiem Teatru 2021. W drugiej połowie września otrzymał nagrodę teatralną im. Zygmunta Hübnera. Od 2013 roku z powodzeniem kieruje Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, w którym sukcesywnie realizuje sztuki związane z tematyką Śląska.
Audio
  • Reżyser i aktor Robert Talarczyk o pracy w teatrze (Spotkanie z.../Jedynka)
Robert Talarczyk
Robert TalarczykFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Mariusz Ostrowski 1200 forum
Mariusz Ostrowski: z wielkim pietyzmem i szacunkiem podchodzimy do życiorysu Krzysztofa Krawczyka

Oczywiście reżyseruje też poza Katowicami - ostatnio spektakl "Nikaj" w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, a w listopadzie ma odbyć się premiera jego spektaklu w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Jak przyznaje, jego największą pasją jest teatr, ale marzy o wyreżyserowaniu filmu. - Złapałem się na tym, że ja nie mam pasji, bo teatr pochłania tyle czasu, że nie starcza go, żeby zająć się rzeczami, które mogłyby być przyjemne - mówi.


Posłuchaj
19:19 Jedynka-10-10-2021-spotkanie-z.mp3 Reżyser i aktor Robert Talarczyk o pracy w teatrze (Spotkanie z.../Jedynka)

 


forum-0631782483(1).jpg
"To hołd dla przodków". Ksawery Szlenkier o filmie poświęconym Wyszyńskiemu

Przyznaje, że jest człowiekiem teatru. Jest dyrektorem teatru, reżyserem, bywa aktorem, czasem coś dla teatru pisze, stwarza wizje związane nie tylko z Teatrem Śląskim. - Gdyby patrzeć z tej perspektywy, to na pewno jestem człowiekiem teatru, ale czy ja zasługuję na tak zaszczytne miano, to można by z tym polemizować - mówi, nawiązując do nagrody. Jego zdaniem są od niego lepsi.

Robert Talarczyk podkreśla, że na sukcesy pracuje cały zespół, a nie tylko dyrektor czy reżyser. - Nie zrobiłby w teatrze nic, gdyby nie miał wokół siebie sztabu ludzi, którzy mu ufają i chcą z nim współpracować - zauważa. 

Dyrektor zaznacza, że tematyka śląska jest obecna w repertuarze, ale nie w sposób dominujący, bo takie przedstawienia stanowią ok. 10 procent repertuaru. Zwraca uwagę, że na te spektakle przychodzą coraz młodsi widzowie i chyba się z nimi utożsamiają. - Nie zmieniło się jedno, bo ja poprzez te spektakle rozmawiam z widzem i traktuję widza jako pełnoprawnego partnera - mówi. Chce, żeby po spektaklu widzowie wychodzili i o nim rozmawiali.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Spotkanie z...

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Robert Talarczyk (reżyser, aktor, dyrektor Teatru Śląskiego)

Data emisji: 10.10.2021 r. 

Godzina emisji: 23.35

ag

Zobacz więcej na temat: TEATR Martyna Podolska Śląsk

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" za nami. Posłuchaj rozmowy z laureatami nagród

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 13:20
W Zamościu zakończył się 20. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021. Nagrodzeni zostali m.in.: Marta Rebzda, Beata Jankowska, Andrzej Mastalerz, Szymon Kuśmider i Igor Gorzkowski, którzy gościli w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy rozstrzygnięcia 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 08:20
Jubileuszowa, 45. edycja festiwalu Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" pełna była wzruszeń i inspiracji. Jury w uznaniu dla twórców przyznało aż 18 nagród. Za najlepszy spektakl uznano "Nad Niemnem" w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
rozwiń zwiń