"Z Watykanu w świat". Magdalena Wolińska-Riedi o kulisach papieskich pielgrzymek

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 13:20
Jest lingwistką, dziennikarką, korespondentką TVP w Rzymie i w Watykanie. Właśnie wyszła jej trzecia książka, "Z Watykanu w świat", w której opowiada o kulisach papieskich podróży i pielgrzymek. Gościem audycji "Spotkanie z..." była Magdalena Wolińska-Riedi. 
Magdalena Wolińska-Riedi
Magdalena Wolińska-RiediFoto: ForumGwiazd.com.pl/Agencja Forum

Magdalena-Wolińska-Riedi.jpg
Magdalena Wolińska-Riedi o codziennym życiu w Watykanie

Kulisy papieskich pielgrzymek 

"Z Watykanu w świat" to już trzecia książka, w której Magdalena Wolińska-Riedi odsłania sekrety Watykanu. Tym razem zdradza kulisy papieskich pielgrzymek po świecie. 

- Książka opowiada nie tylko o tych pielgrzymkach, w których ja jestem uczestniczką. (...) Nawiązuje ona w ogóle do historii papieży, jak to się zaczęło i kiedy papieże zaczęli przemieszczać się samolotem w najdalsze zakątki świata - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Magdalena Wolińska-Riedi. - Sporo jest nawiązań do naszego papieża, ponieważ bez niego ten dzisiejszy Watykan nie byłby taki sam. 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II odcisnęło wielkie piętno i ta moja trzecia książka jest opowieścią zamykającą pewną serię książek o Watykanie z takiej perspektywy, której tak naprawdę nikt nie zna - dodaje. 


Posłuchaj
18:08 Jedynka/Spotkanie z...17.10.2021.mp3 "Spotkanie z... Magdaleną Wolińską-Riedi (Jedynka)

 

Jak przyznaje autorka, kluczem tworzenia wszystkich trzech opowieści jest "osobiste pragnienie wzięcia czytelnika za rękę i wprowadzenia w świat Watykanu". - W pierwszej i drugiej książce wprowadzę czytelnika za Spiżową Bramę, a w tej z kolei chcę z nim wyruszyć w świat, towarzysząc papieżom i okraszając każdą z tych podróży bagażem historii podanym w nieskomplikowany sposób - podkreśla. 


okładka książki
okładka książki

Podróże apostolskie

Podróże apostolskie zwierzchnika Kościoła katolickiego są oficjalnymi wizytami głowy państwa oraz wizytami duszpasterskimi. - Te podróże przebiegają dwutorowo. Papież do wszystkich państw udaje się jako głowa państwa watykańskiego, stąd uruchamiany jest cały protokół dyplomatyczny - opowiada gość audycji. - Poza tym jedzie jako głowa Kościoła katolickiego do wiernych na całym świecie, ale pamiętajmy o tym, że odwiedza kraje, w których ilość wiernych katolickich jest znikoma - wyjaśnia. 

Różańce, parasolki, parmezan

Dlaczego na pokładzie papieskiego samolotu zawsze musi być odpowiedni zapas makaronu i parmezanu? Czego nie może zabraknąć na pokładzie? - W momencie wylotu żandarmi dzwonią do kolegów, którzy dwa dni wcześniej docierają na miejsce, i pytają, jaka jest pogoda. Jeśli ma padać deszcz, to parasole są na podorędziu w kabinie, blisko papieża. W przeciwnym razie, gdy nie spodziewamy się deszczu, parasol ląduje w luku bagażowym - mówi  Magdalena Wolińska-Riedi. - Nie może zabraknąć sosu pomidorowego, parmezanu i kilku kilogramów dobrej, włoskiej pasty. Są sytuacje awaryjne, kiedy trzeba wziąć się za gotowanie i to robią papiescy żandarmi - opowiada rozmówczyni Martyny Podolskiej. 

Włochy w czasie pandemii 

 W ostatnim rozdziale swojej książki Magdalena Wolińska-Riedi opisuje wydarzenia, które miały miejsce we Włoszech w pierwszych miesiącach od wybuchu pandemii koronawirusa. - To były tygodnie na prawdziwym placu boju, coś niewyobrażalnego. Z dnia na dzień nasze życie przewróciło się do góry nogami i moja praca zawodowa również - przyznaje. - Kiedy telewizja zadzwoniła do mnie z informacją, że na północy Włoch pojawiła się pierwsza osoba zakażona, za bardzo się tym nie przejęłam. Dzień później okazało się, że trzeba jednak pojechać do Mediolanu i obserwować z bliska, jak to wszystko się rozkręca - opowiada autorka książki. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Spotkanie z...

Rozmawia: Martyna Podolska

Gość: Magdalena Wolińska-Riedi (pisarka, dziennikarka, korespondentka TVP w Watykanie) 

Data emisji: 17.10.2021 r.

Godzina emisji: 23.34

ans

Czytaj także

Robert Talarczyk: w teatrze są ode mnie lepsi

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 23:35
Został Człowiekiem Teatru 2021. W drugiej połowie września otrzymał nagrodę teatralną im. Zygmunta Hübnera. Od 2013 roku z powodzeniem kieruje Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, w którym sukcesywnie realizuje sztuki związane z tematyką Śląska.
rozwiń zwiń