Tradycja współgra z nowoczesnością. Piaskowski i Sulima - głośny duet teatralny

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 09:09
Dopiero co otrzymali główną nagrodę podczas 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" za spektakl "Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu", w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, a już przygotowują kolejną premierę w tym miejscu. Tym razem będzie to "Dama Kameliowa 1948". Reżyser Jędrzej Piaskowski i dramaturg Hubert Sulima tworzą głośny ostatnio duet w polskim teatrze.
Reżyser Jędrzej Piaskowski (P) i współautor scenariusza Hubert Sulima (L) podczas próby dla mediów spektaklu TR Warszawa Dawid jedzie do Izraela
Reżyser Jędrzej Piaskowski (P) i współautor scenariusza Hubert Sulima (L) podczas próby dla mediów spektaklu TR Warszawa "Dawid jedzie do Izraela"Foto: PAP/Radek Pietruszka

Czytaj też:
 Magdalena Wolińska-Riedi forum 1200
"Z Watykanu w świat". Magdalena Wolińska-Riedi o kulisach papieskich pielgrzymek

Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima to zwycięzcy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" za spektakl "Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu". Obaj zgodnie przyznają, że z ogromnym entuzjazmem przyjmują każdą okazję do zaprezentowania sztuki szerokiej grupie odbiorców. 

Magnetyczny Lublin

"Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu" to spektakl z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Sulima i Piaskowski ten teatr wybrali również na kolejną premierę: "Damę Kameliową 1948". Artyści przekonują, że Lublin to miejsce, w którym ich twórczość spotyka się z dobrym przyjęciem ze strony publiczności, a władze teatru niezmiennie wykazują zrozumienie dla reprezentowanych przez nich wartości. - Zespół chce z nami pracować, nasze spektakle dobrze rezonują z lokalną społecznością. Dobrze się tutaj czujemy - mówi Jędrzej Piaskowski.

Goście Martyny Podolskiej zwracają uwagę na fakt, że twórca podczas przygotowywania spektaklu musi uwzględnić specyfikę miejsca, w którym będzie on prezentowany. Równie ważna jest zgodna współpraca artystów i obopólna zdolność do osiągania kompromisów. - Jędrzej od dłuższego czasu chciał robić "Damę Kameliową", ja z kolei chciałem robić spektakl o komunizmie. W końcu doszliśmy do konsensusu, że robimy "Damę Kameliową", ale ona dzieje się w czasach wczesnego komunizmu w Polsce, w okolicach roku 1948 - wyjaśnia Sulima.

Zobacz też:

Szukać inspiracji, dawać całych siebie

Spektakl "Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu" spotkał się z uznaniem jury w Opolu m.in. ze względu na nowatorskie podejście do klasyki oraz za oryginalną adaptację. Artyści przyznają, że "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej przeczytali rok wcześniej, a powieść stała się dla nich źródłem zachwytu i inspiracji. - Pierwsza wersja scenariusza jest zawsze bardzo odległa od ostatniej. To jest właściwie wybór interesujących nas fragmentów, tekstów, postaci - wylicza dramaturg i dodaje, że później scenariusz ten ewoluuje, a swoje propozycje i opinie mogą zgłaszać również aktorzy czy realizatorzy.

Jędrzej Piaskowski zwraca też uwagę, że już do pierwszej próby nowej sztuki są odpowiednio przygotowani. - Ten tekst przynajmniej w 60 proc. jest domknięty na poziomie konstrukcyjnym. Później to jest kwestia dopracowania połączeń, kolejności. To również wymyślanie konkretnych rozwiązań scenicznych - tłumaczy gość audycji. W przeciwieństwie do wielu autorów scenariuszy rozmówcy Martyny Podolskiej biorą czynny udział w próbach, towarzyszą zespołowi pracującemu nad adaptacją na co dzień. - To jest sposób, który chyba nas wyróżnia. My faktycznie stwarzamy grupę, która obserwuje. Mocno w tym uczestniczymy - przyznaje Hubert Sulima.

Czytaj też:
talarczyk robert pap 1200x660.jpg
Robert Talarczyk: w teatrze są ode mnie lepsi

Klasyka nie musi być nudna

Choć obaj artyści są młodzi, chętnie patrzą w przeszłość. Klasykę uważają za interesującą, tym bardziej że dostrzegają jej ogromną różnorodność i wielowymiarowość. - Próbujemy wyjść poza ten spór: albo nowocześnie, albo klasyka po staremu - zdradza Sulima i dodaje, że nowoczesne myślenie, wrażliwość i tradycję da się połączyć w sposób zajmujący i umiejętny. Jędrzej Piaskowski podkreśla, że analiza i adaptacja tekstów klasycznych przynoszą korzyści również publiczności. - Nie mamy problemu z tym, żeby spojrzeć przychylnie na coś, co współczesność uznaje za lamus.

Pogląd ten odzwierciedlają artystyczne plany duetu na przyszłość. Tym razem celem będzie Stary Teatr w Krakowie, a na fundament scenariusza wybrano komedię "Sąsiedzi" Michała Bałuckiego. - Ciekawa jest historia autora, który został zaszczuty przez nowoczesnych, postępowych pisarzy. Zaszczuty do tego stopnia, że ostatecznie popełnił samobójstwo. Ten kontekst też nas bardzo zainteresował - tłumaczy Sulima. Jędrzej Piaskowski zwraca natomiast uwagę na zmianę myślenia o widzu. - Klasyka jest narzędziem, a nie celem w samym sobie - podsumowuje reżyser.

***

Tytuł audycji: Spotkanie z...

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Jędrzej Piaskowski (reżyser), Hubert Sulima (dramaturg)

Data emisji: 24.10.2021 r. 

Godzina emisji: 23.35

mg


Czytaj także

Znamy rozstrzygnięcia 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 08:20
Jubileuszowa, 45. edycja festiwalu Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" pełna była wzruszeń i inspiracji. Jury w uznaniu dla twórców przyznało aż 18 nagród. Za najlepszy spektakl uznano "Nad Niemnem" w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
rozwiń zwiń