Magdalena Kumorek: cierpię bardzo, ale bawię się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 08:56
Magdalena Kumorek, polska aktorka telewizyjna i teatralna oraz wokalistka, znana jest szerokiej publiczności nie tylko z występów w filmie i teatrze. W roku 2014 wydała płytę "Śmiercie" osadzoną w poezji Bolesława Leśmiana. Dziś artystka podejmuje nowe aktorskie wyzwania i podkreśla wagę drobnych przyjemności.
Kamil Korcz, Magdalena Kumorek i Agnieszka Więdłocha podczas premiery spektaklu Niepamięć
Kamil Korcz, Magdalena Kumorek i Agnieszka Więdłocha podczas premiery spektaklu "Niepamięć"Foto: Pawel Przybyszewski / Forum

Czytaj też:
Dorota Landowska Forum 1200.jpg
Dorotą Landowską o "Wiśniowym sadzie" Czechowa. To plaster miodu na steraną duszę

Najnowszym projektem, w który zaangażowała się Magdalena Kumorek, jest "Niepamięć": spektakl stworzony w koprodukcji warszawskiego Teatru Garnizonu Sztuki oraz Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. - Jestem na etapie przenoszenia się z Wrocławia do Warszawy i kiedy przyszła do mnie ta propozycja, stwierdziłam, że to znak tego, że właśnie tu powinnam się znaleźć. A gdy przeczytałam tekst, w ogóle nie miałam już znaków zapytania - podkreśla artystka.


Posłuchaj
18:18 PR1_AAC 2021_11_21-23-35-23.mp3 Magdalena Kumorek o spektaklu "Niepamięć" i o szczęściu w życiu ("Spotkanie z ..."/Jedynka)

 

Pamięć subiektywna

W spektaklu często pada hasło mówiące, że czas nie istnieje obiektywnie. Magdalena Kumorek przyznaje, że tematyka pozornej linearności, światów równoległych, jest jej bliska, a podobne zagadnienia pozwalają stawiać ważne pytania. - Na ile coś, co nasz umysł zapamiętał jako przeszłość, faktycznie należy do przeszłości, czyli do czegoś, co jest już zamknięte? Drugie pytanie brzmi: na ile nasze umysły są tożsame w zapamiętywaniu jednej sytuacji? - analizuje aktorka i dodaje, że człowiek zapamiętuje wybiórczo: na podstawie zapachów, smaków czy światła.

Konkretne zdarzenie może być więc różnie odbierane przez różne osoby. - Filtrujemy przez siebie. Przez swoją przeszłość, przez swoją wrażliwość - tłumaczy. Główny bohater "Niepamięci", po dwunastu latach spotyka się z byłą żoną. Wydarzenie to, jak również wypowiedziane wówczas słowa, burzą szczęśliwe i poukładane życie mężczyzny. - To nie tylko konkretna historia. Sztuka opowiada nam o pewnych zjawiskach, nawiązujemy ewidentnie do ruchu mitu - podkreśla gość audycji. To spojrzenie na popularny ostatnio problemem: słowo przeciwko słowu.

Zobacz też:

"Szczęście to zmienna bestia"

Przykład bohatera "Niepamięci", znanego aktora i celebryty, każe zastanowić się nam nad tym, jak bardzo, jako społeczeństwo, potrzebujemy bodźców, choćby w postaci afer i plotek na temat osób z pierwszych stron gazet. To także refleksja poświęcona aktorstwu i wiążącym się z nim trudnościom. - Mam za sobą dwadzieścia lat w zawodzie i różne momenty. Byłam na topie, ale byłam również w cieniu. Wiem do dzisiaj, że to nie są przypadkowe momenty. Jesteśmy na fali wtedy, gdy wszystko wokół się sprzęga - nie ma wątpliwości Magdalena Kumorek.

Przyznaje, że wraz z wiekiem i doświadczeniem przychodzi pokora wobec tego, co przynosi życie. Dziś, poza projektami ściśle komercyjnymi, dla artystki liczą się również nowe wyzwania. - Chcę dowiadywać się coraz więcej o człowieku. Nie tylko przez siebie, ale również przez role, które gram - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Magdalena Kumorek podkreśla, że w spojrzeniu na teatr wiele zmieniła współpraca z Agatą Dudą-Gracz. - To reżyserka, która kocha swoich aktorów i rozkochuje w sobie aktorów - nie ma wątpliwości.

Czytaj też:
forum-Bartosz Szydłowski 1200.jpg
"Pejzaż postapokaliptyczny, metaforyczny". Bartosz Szydłowski o spektaklu "Śnieg"

Poszukiwanie małych przyjemności

Aktorka nie ukrywa, że decyzja o życiu na uboczu, bez permanentnego towarzyszenia fleszy, pozwala na eksplorowanie nowych przestrzeni. - Ćwiczę jogę, od jakiegoś czasu biegam. Mimo tego, że mieszkam w mieście, jestem blisko natury - wylicza. Dodaje jednocześnie, że swoje miejsce w świecie zawdzięcza ludziom, których spotyka, i pielęgnowaniu relacji. - Im jestem starsza, tym bardziej doceniam ludzi, a szczególnie kobiety, w moim życiu - podsumowuje.

YouTube/Magdalena Kumorek

***

Tytuł audycji: Spotkanie z... 

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Magdalena Kumorek (aktorka, wokalistka)

Data emisji: 21.11.2021

Godzina emisji: 23.35

mg

Czytaj także

Wojciech Pszoniak. Pół wieku aktorskiej młodości

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 05:48
– Mam wrażenie, że przedwczoraj skończyłem studia i zacząłem być aktorem, a bierze się ono stąd, że nigdy się nie znudziłem tym, co robię – mówił wybitny aktor w 2017 roku. Wojciech Pszoniak zmarł 19 października 2020 roku w Warszawie. Miał 78 lat. Prezentujemy archiwalne nagrania spotkań z artystą w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń