Mateusz Bieryt: jako aktor mogę się realizować w interesujących mnie dziedzinach

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 12:03
Na co dzień możemy oglądać go na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Publiczności znany jest też z talentu muzycznego - komponuje, gra i śpiewa. W tym roku, wspólnie z aktorem Modestem Rucińskim, wydał płytę pod tytułem "Jedenaście".
Mateusz BIeryt (Kostek) O mnie się nie martw XII ODCINEK 9 SEZON XII serial TVP
Mateusz BIeryt (Kostek) "O mnie się nie martw" XII ODCINEK 9 SEZON XII serial TVP Foto: Ola Grochowska/Forum

Znalazły się na niej utwory poetyckie z domieszką folku, indie i popu. Mateusz Bieryt to znakomity aktor młodego pokolenia oraz uzdolniony muzyk.

Artystyczną duszę odkrył w sobie w wieku 13 lat, kiedy zaśpiewał w szkolnym przedstawieniu. - I jak już pośpiewałem jako nastolatek, zacząłem się zastanawiać co dalej - mówi Martynie Podolskiej. W tamtym momencie najlepszym rozwiązaniem wydawała się mu szkoła teatralna, bo dawała możliwość realizacji we wszystkich dziedzinach, które go interesowały, a więc aktorstwie, śpiewie, grze, a nawet tańcu.

Komponować zaczął na studiach aktorsko-wokalnych. Potem nastąpiło spotkanie z Agnieszką Glińską. Uruchomiło ono ciąg dalszych spotkań, które wprowadziły go w świat zawodowego teatru. Opowiada też o znajomości z Krzysztofem Globiszem, która z relacji profesor-student i mistrz-uczeń przekształciła się w przyjaźń. Obaj stworzyli przedmiot Teatr Radiowy, którego wcześniej nie było, i wykształcili jego formę.

Mateusz Bieryt opowiada o swych ostatnich rolach na scenie teatru im. Juliusza Słowackiego. Zagrał m.in. w "Pani Bovary", a wcześniej w sztuce "Danton". Podkreśla, że bardzo dobrze czuje się w tym teatrze, a odpowiada mu głównie zespołowość, co widać też podczas przedstawień.

Na scenie teatralnej zadebiutował w 2016 roku w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu spektaklem "Liżę twoje serce" w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Tam poznał Modesta Rucińskiego, z którym wydał wspomniany krążek. - Ta płyta jest opowieścią o pięciu latach znajomości - wyznaje. Zdradza, że nie została nagrana w studiu, ale w różnych innych przestrzeniach, mniej czy bardziej współbrzmiącymi z zawartą na niej muzyką.

Posłuchaj
17:54 2021_12_12 23_34_49_PR1_spotkanie_z.mp3 Aktor młodego pokolenia oraz uzdolniony muzyk Mateusz Bieryt, który specjalnie dla nas zasiadł za fortepianem (Spotkanie z... /Jedynka)

 

Z Agnieszką Glińską aktor współpracował także przy spektaklu dyplomowym "Między nami dobrze jest" według Doroty Masłowskiej oraz instalacji teatralnej "Gdzie ty idziesz, dziewczynko?" w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W 2017 roku zagrał tytułowego Kaligulę w sztuce "Cesarz Kaligula" w reżyserii Ingmara Villqista w Teatrze Bagatela w Krakowie. W tym samym roku rozpoczął współpracę z Teatrem im. Juliusza Słowackiego. Zagrał potrójną rolą - Tadeusza Boya Żeleńskiego, Władysława Chomińskiego i Zbyszka Dulskiego - w spektaklu "Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]" w reżyserii Agnieszki Glińskiej, do którego skomponował również muzykę.

Mateusz Bieryt wystąpił także w takich produkcjach jak "Planeta Singli", "Ślepnąć od świateł" i "Listy do M. 2".

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Spotkanie z... 

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Mateusz Bieryt (aktor młodego pokolenia, muzyk)

Data emisji: 12.12.2021

Godzina emisji: 23.34

ag

Zobacz więcej na temat: Martyna Podolska aktor