Spotkanie z Małgorzatą Bogajewską. "Społeczeństwo jest zarażone wstydem"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 23:35
Podczas zakończonego XIV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie Grand Prix oraz szereg indywidualnych aktorskich nagród otrzymał klasyczny i szczery spektakl "Wujaszek Wania" z Teatru Ludowego w Krakowie. - To pandemia spowodowała taki wybór repertuaru - mówi reżyser Małgorzata Bogajewska
Małgorzata Bogajewska
Małgorzata BogajewskaFoto: JAKUB OSTALOWSKI / Forum
  • "Wujaszek Wania" to spektakl niejednoznaczny
  • Społeczeństwo jest zarażone wstydem

Czechow cały czas aktualny

Reżyser i zarazem dyrektorka Teatru Ludowego - Małgorzata Bogajewska wyjaśnia, że zespół chciał zrobić opowieść o człowieku, opowieść o naszych smutkach i lękach. Nie ukrywa, że na wybór repertuaru miał wpływ pandemia. - Ten Czechow z poczuciem, że świat stanął na głowie, i ze jakiś świat, który znamy, się kończy i zacznie się inny świat, a my jesteśmy wobec tego innego, nowego bezbronni i nie wiemy, jak się w nim odnaleźć - mówi.

Przyznaje, że zespół robił spektakl bardzo szczerze. - Ja, aktorzy, wszyscy mówiliśmy o sobie i od siebie - zaznacza. Wskazuje, że spektakl udało się nasycić niejednoznacznością ludzkich wyborów. Starali się, żeby nie robić teatru pod założoną tezę. Jej zdaniem, w tym spektaklu każdy odnajduje siebie. Podkreśla, że tak naprawdę spektakl jest o wstydzie, a tego uczucia nie da się porównać z żadnym innym bólem. - My jesteśmy społeczeństwem, które jest zarażone wstydem, my się ciągle czegoś wstydzimy, ciągle oceniamy siebie oczami innych, jakąś miarą sukcesu, którą sobie sami narzucamy - mówi

Festiwal to wyraz uznania

Zespół dużo jeździ po festiwalach z różnymi spektaklami. Małgorzata Bogajewska ma nadzieję, że teraz będzie jeździł z "Wujaszkiem Wanią". A takie wyjazd to nie tylko wycieczka, ale przede wszystkim wyraz uznania, ze ktoś chce oglądać spektakl Teatru Ludowego.

Małgorzata Bogajewska opowiada też o spektaklu "Wstyd" w jej reżyserii, na podstawie tekstu Marka Modzelewskiego, który jest wystawiany w Teatrze Współczesnym w Warszawie, został też zrealizowany filmowo. Teraz trafił również do Krakowa.

Małgorzata Bogajewska urodziła się w Poznaniu w roku 1975. Jest polską reżyserką teatralną. Studiowała prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, aktorstwo w poznańskiej Akademii Sztuk Wizualnych oraz scenopisarstwo na Camerimage Film School w Toruniu. W roku 2002 Ukończyła Wydział Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2004-2006 pełniła funkcję dyrektora artystycznego Sceny Dramatycznej Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Od roku 2016 pełni funkcję dyrektora Teatru Ludowego w Krakowie.


Posłuchaj
18:07 Jedynka-19-12-2021-spotkanie-z.mp3 Małgorzata Bogajewska o spektaklu "Wujaszek Wania" i planach repertuarowych (Spotkanie z.../Jedynka)

 

***

Teatr Ludowy w Krakowie działa od 3 grudnia 1955, znajduje się w dzielnicy Nowa Huta pod adresem Osiedle Teatralne 34. Budynek teatru zaprojektowali  Janusz Ingarden i Marta Ingarden oraz Jan Dąbrowski. Premierową sztuką byli "Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego. Placówkę prowadzili Krystyna Skuszanka i Jerzy Krasowski, scenografem był Józef Szajna. Teatr szybko zdobył dużą popularność wśród mieszkańców Krakowa, swoje sztuki wystawia również na Scenie Pod Ratuszem w budynku wieży ratuszowej na Rynku Głównym 1. Najmłodszą sceną Teatru Ludowego jest powstała w roku 2004 Scena Stolarnia. W Teatrze Ludowym grali lub grają wybitni aktorzy, m.in. Tadeusz Łomnicki, Marta Bizoń czy Kajetan Wolniewicz.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Spotkanie z... 

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Małgorzata Bogajewska (reżyser)

Data emisji: 19.12.2021

Godzina emisji: 23.35

ag


Czytaj także

Magdalena Kumorek: cierpię bardzo, ale bawię się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 08:56
Magdalena Kumorek, polska aktorka telewizyjna i teatralna oraz wokalistka, znana jest szerokiej publiczności nie tylko z występów w filmie i teatrze. W roku 2014 wydała płytę "Śmiercie" osadzoną w poezji Bolesława Leśmiana. Dziś artystka podejmuje nowe aktorskie wyzwania i podkreśla wagę drobnych przyjemności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Bieryt: jako aktor mogę się realizować w interesujących mnie dziedzinach

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 12:03
Na co dzień możemy oglądać go na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Publiczności znany jest też z talentu muzycznego - komponuje, gra i śpiewa. W tym roku, wspólnie z aktorem Modestem Rucińskim, wydał płytę pod tytułem "Jedenaście".
rozwiń zwiń