Katarzyna Stoparczyk: rozmowy z dziećmi pomagają w rozmowach z dorosłymi

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 13:20
Jednostka miary… "pieczka", o której opowiada Franciszek Pieczka, wszystkie nowe i zagubione kapelusze Tomasza Stańki, zakręty Krzysztofa Hołowczyca, emaliowane sowy Lecha Janerki i ołówki Jerzego Pilcha – bohaterów i jednocześnie rozmówców Katarzyny Stoparczyk łączy tytułowe pytanie ze zbioru wydanych właśnie wywiadów "Jak mieć w życiu frajdę?".
Katarzyna Stoparczyk po otrzymaniu tytułu Mistrza Mowy Polskiej
Katarzyna Stoparczyk po otrzymaniu tytułu Mistrza Mowy PolskiejFoto: Artur Tkaczyk

Katarzyna Stoparczyk przez wiele lat była twarzą nadawanej w Programie 3 Polskiego Radia audycji "Dzieci wiedzą lepiej", w której można było usłyszeć zestaw najbardziej zabawnych i celnych odpowiedzi przedszkolaków na stawiane im poważne pytania. Ale dziennikarka rozmawiała również z dorosłymi, których pytała, czy to możliwe, aby dorosły człowiek nie zgubił w sobie radości dziecka.

Inspiracją "Myślidziecka 3/5/7/"

Inspiracją do powstania książki "Jak mieć w życiu frajdę" były rozmowy z gośćmi audycji "Myślidziecka 3/5/7". Wśród jej rozmówców byli: Kamil Stoch, Martyna Wojciechowska, Krzysztof Hołowczyc, Tomasz Stańko, Jerzy Pilch, Franciszek Pieczka, Magda Umer, Józef Hen i Lech Janerka.

Katarzyna Stoparczyk przyznaje, że rozmowy z dziećmi bardzo jej pomogły w rozmowach z dorosłymi. - Kiedy ktoś dużo przebywa z dziećmi i obserwuje te dzieci, to wie, a może bardziej odczuwa, że nie ma ścian, murów, sufitów, że to nasze dorosłe ograniczanie się nie ma racji bytu - wyjaśnia. Zaznacza, że jeśli pytanie jest zadawane z szacunkiem, to między rozmówcami nawiązuje się relacja.

Goście potrafią zaskoczyć szczerością

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że do każdej rozmowy rzetelnie się przygotowuje, bo tego nauczyła ją praca w radiu. Ale nie wie wszystkiego o rozmówcy, który potrafi zaskoczyć, odsłaniając nieznane kulisy życia. Jak np. Magda Umer, która wyjawiła, że wychowywała się w domu z dwoma ciężko chorymi braćmi, więc jej dzieciństwo nie było lekkie.

Wspomina również rozmowę z Jerzym Pilchem, który już wtedy poruszał się na wózku inwalidzkim. A dużą część rozmowy poświęcono pięciu schodom, które uniemożliwiały pisarzowi wyjazd wózkiem z klatki schodowej na zewnątrz.

Katarzyna Stoparczyk wyjaśnia, czym jest jednostka miary "pieczka". - To miara dobroci, a wymyślił ją Kolski - mówi. Opowiada o skromności Franciszka Pieczki, o tym, jaki aktor jest na gruncie prywatnym. - To jest wzór, to jest autorytet - ocenia. I śmieje się na wspomnienie, że do Kamila Stocha zatelefonowała dwa dni po umówionym terminie.


Posłuchaj
18:00 Jedynka-2-01-2022-spotkanie-z.mp3 Katarzyna Stoparczyk opowiada o kulisach powstania książki "Jak mieć w życiu frajdę" (Spotkanie z.../Jedynka)

Czytaj także:

***

Katarzyna Stoparczyk - dziennikarka, autorka książek, reżyserka spektakli teatralnych. Stworzyła w Programie 3 PR radiową audycję "Dzieci wiedzą lepiej", współtworzyła także format telewizyjny "Duże Dzieci". Uhonorowana Nagrodą Safony za odwagę pomagania dzieciom i propagowania mądrości dzieci, Odznaką Honorową Rzecznika Praw Dziecka za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, tytułem Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi. 

W czerwcu 2005 r. we współpracy z Henrykiem Sawką i Grupą MoCarta wydała audycję w wersji CD. Płyta, jak i audycja odniosła sukces (3. miejsce na Ogólnopolskiej Liście Sprzedaży – OLiS). Od kilku lat prowadzi rozmowy z ludźmi świata kultury i sztuki w TV Polonia. W TVP2 prowadziła "Pytanie na śniadanie". Od 2008 w niedziele prowadziła w Programie 3 PR dziecięcą audycję "Zagadkowa niedziela", a od 2018 w soboty audycję "Myślidziecka 3/5/7" z rozmowami ze znanymi postaciami kultury, mediów, podróżnikami, naukowcami. 

***

Tytuł audycji: Spotkanie z... 

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Katarzyna Stoparczyk (dziennikarka)

Data emisji: 2.01.2022

Godzina emisji: 23.36

wikipedia/ag


Czytaj także

"Bez publiczności nie istniejemy"- spotkanie z Andrzejem Mastalerzem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 15:43
Urok tego festiwalu polega na tym, że tu nie ma czerwonego dywanu - tak o Festiwalu "Dwa Teatry" mówi Andrzej Mastalerz, aktor, odtwórca wielu ról Teatru Polskiego Radia  Spotkanie z Andrzejem Mastalerzem odbyło się w ramach sobotnich rozmów prowadzonych przez dziennikarzy Polskiego Radia w zamojskiej synagodze. Zapraszamy do oglądania wideo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hervé Le Tellier - "Anomalia". Bestseller, nie tylko we Francji

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 08:34
Powieść "Anomalia" Hervé Le Telliera w 2020 roku otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę literacką we Francji - Prix Goncourt. 
rozwiń zwiń