Piotr Skotnicki: jestem szczęśliwy, gdy wracam do Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 09:01
Kompozytor, producent muzyczny, klawiszowiec. Gość "Spotkania z...", Piotr Skotnicki, to człowiek wielu pasji i talentów. W swoim życiu zawodowym zajmuje się również pisaniem, współpracuje z Teatrem Polskiego Radia.
Piotr Skotnicki
Piotr SkotnickiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
  • Piotr Skotnicki to człowiek wielu pasji i zajęć: wśród nich jest m.in. tworzenie słuchowisk
  • W roli reżysera zadebiutował w Teatrze Polskiego Radia
  • Sam przyznaje, że z dźwiękiem miał do czynienia od dziecka

Piotr Skotnicki jest absolwentem kursu reżyserii radiowej organizowanego przez Szkołę Wajdy i Teatr Polskiego Radia w 2019 roku. W Teatrze Polskiego Radia zadebiutował w roli reżysera oraz kompozytora, a także wykonawcy muzyki.

Piotr Skotnicki w świecie wyobraźni

Gość audycji podkreśla, że słuchowiska, które tworzy, mają prezentować odbiorcy emocje kłębiące się w nim samym. Dodaje jednak, że cieszy go to tylko wówczas, gdy nie wiąże się z uzewnętrznianiem szaleństwa, które każdy człowiek w sobie nosi. - Produkcja słuchowisk radiowych to dziedzina sztuki pięknie pokazująca wyobraźnię człowieka, dlatego jestem zawsze szczęśliwy, kiedy wracam do Teatru Polskiego Radia, kiedy siadam w reżyserce - przekonuje Piotr Skotnicki.

By pokochać audialną sferę sztuki, zdaniem gościa, należy od małego obcować z dźwiękiem. Jednocześnie zwraca on uwagę, że współczesna młodzież ma z tym problem i skupia się na dotykaniu ekranu. Nadziei na zmianę Piotr Skotnicki upatruje jednak w umiejętności przystosowania się i w szybkim uczeniu się. - Sytuacja pandemiczna spowodowała, że pozamykani w domach ludzie zaczęli nagle bardziej wyobrażać sobie świat, który jest na zewnątrz - mówi.

Piotr Skotnicki i dźwięk

Gość Martyny Podolskiej wspomina, że pierwsze poważne spotkanie z dźwiękiem w jego życiu wiąże się z Programem 3 Polskiego Radia i emitowaną wówczas Listą Przebojów. To również słuchowiska Teatru Sensacji. - To było wszystko znakomicie zrealizowane, w formie, która trafiała wówczas do dziesięciolatka - zaznacza Piotr Skotnicki. Jako dziecko, wraz z kolegami, zaczynał również przygodę z własnym głosem i nagrywaniem amatorskich programów. - Na przykład nagrywaliśmy własną wersję "Gwiezdnych wojen", bo nie podobało nam się zakończenie - mówi.

Dziś Piotr Skotnicki nieustannie myśli dźwiękiem i o dźwięku. Inspiracji poszukuje każdego dnia i w czynnościach pozornie prozaicznych. Głównym celem, który mu przyświeca, jest stworzenie czegoś osobistego i oryginalnego. Jego własny świat musi zamykać się w dźwiękach autorskich. - Nie mogę dopuścić do sytuacji, w której będę korzystał z efektów nagranych przez kogoś innego. Te efekty muszą też odpowiednio grać, potrzebują pewnego czasu, brzmienia, rytmu, odpowiedniej atmosfery i otoczenia - wylicza gość audycji.

Posłuchaj
19:21 PR1_AAC 2022_01_09-23-34-50.mp3 Gościem Martyny Podolskiej był Piotr Skotnicki (Spotkanie z .../Jedynka)

 

Piotr Skotnicki: barwa czy krajobraz?

W grudniu w siedzibie Teatru Polskiego Radia odbyła się po raz 34. Gala Splendorów. Piotr Skotnicki otrzymał wówczas nagrodę Amadeusza dla debiutanta w kategorii muzycznej. Kapituła wyróżnienia przyznała za "kolorowanie słów dźwiękami, za czułość, z jaką to czyni, za wszechstronność, która temu towarzyszy". A jednak sam artysta przekonuje, że tym, co przeważnie widzi, są nie barwy, ale krajobrazy. - To są też emocje, które się wytwarzają błyskawicznie, w podświadomości - wyjaśnia.

Piotr Skotnicki jest również historykiem. Odwołania do tej dziedziny odnajdziemy w realizowanych przez niego słuchowiskach i innych formach literackich. Przekonuje, że historia tworzy się nieustannie na naszych oczach i nie da się patrzyć na świat z pominięciem tej perspektywy. - Zdarza mi się odsłaniać historię rodzinną. Staram się przemycać prawdę, ale nie podawać jej wprost. W ten sposób może ona stać się bardziej uniwersalna - podsumowuje gość audycji.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Spotkanie z... 

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Piotr Skotnicki (kompozytor, producent muzyczny, klawiszowiec)

Data emisji: 9.01.2022

Godzina emisji: 23.34

mg

Czytaj także

95. urodziny Programu 1. Historia powieści radiowych

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 09:50
Z okazji 95. urodzin Programu 1 w "Kulturalnej Jedynce" przypomnieliśmy wybitne powieści radiowe. Po ich świecie oprowadzał reżyser dźwięku Andrzej Brzoska, który przez 40 lat tworzy dla Polskiego Radia wspaniałe dzieła. 
rozwiń zwiń