Gospodarka Chin druga na świecie

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 07:30
Opublikowane wczoraj przez Japończyków dane ostatecznie potwierdziły – gospodarka Kraju Środka jest druga na świecie.
Audio

Opublikowane wczoraj przez Japończyków dane ostatecznie potwierdziły – gospodarka Kraju Środka jest druga na świecie,  za Amerykańską – czytamy w dzisiejszej Rzeczpospolitej. A Japonia nie dość, że straciła drugie miejsce, to jeszcze uwidoczniła rosnącą zależność wysp od olbrzymiego sąsiada, ocenia Jerzy Boćkowski z Rzeczpospolitej.  - Japończycy wyrazili przy okazji nadzieję, że szybki wzrost gospodarczy Chin, będzie im także na rękę, ponieważ już prawie jedna piąta japońskiego eksportu trafia do Państwa Środka.

Chiny muszą kupować i będą kupowały co raz więcej, zaspokajając już nie tylko potrzeby przemysłu, ale także wzrastającą zwykłą konsumpcję.  Świadczą o tym najlepiej niemal comiesięczne prognozy największych producentów samochodów, w tym również niemieckich samochodów luksusowych. Właśnie chińskim popytem uzasadniają oni stałe podnoszenie swojej produkcji i prognozy zysków, i przychodów. 

Czytaj także

Chiny hamują, ale i tak ciągną Azję

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 10:44
Według prognoz Banku Światowego opublikowanych w czwartek rozwój chińskiej gospodarki będzie wolniejszy w 2011 roku, ale to wciąż ona będzie napędzać wzrost Azji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny na piątym biegu i dają gazu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 09:52
Chińska lokomotywa gospodarcza nie zwalnia tempa. Według najnowszych danych wzrost gospodarczy Państwa Środka w ubiegłym roku wyniósł 10,3 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiński tygrys pokonał japońskiego tygrysa

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 15:30
Stało się to, co przepowiadano już od pół roku. Chiny gospodarczo wyprzedziły Japonię.
rozwiń zwiń