Od 1 lipca - leasing także dla Kowalskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 15:45
Nie tylko firmy, ale także osoby indywidualne będą mogły skorzystać z leasingu. Właśnie wchodzą w życie ułatwienia prawne do oferowania tego produktu.
Audio
Od 1 lipca - leasing także dla Kowalskiego
Foto: Wikimedia Commons

Nie tylko firmy, ale także osoby indywidualne będą mogły skorzystać z leasingu. Właśnie wchodzą w życie ułatwienia prawne do oferowania tego produktu. Leasing konsumencki nie jest całkowitą nowością. Mają go w ofercie nieliczne firmy w Polsce, jego udział w caym rynku jest jednak znikomy. 

Jak mówi Andrzej Sugajski dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu dotychczasowa mała popularność leasingu konsumenckiego wynikała z bariery mentalnej klientów indywidualnych. Dla wielu z nich najważniejsze jest poczucie, że samochód jest ich własnością, a nie jak w przypadku usługi leasingu - własnością firmy leasingowej. A jak mówi Mieczysław Groszek, jeśli branie samochodów w leasing przez osoby prywatne stanie się popularne będzie to miało również spory wpływ na rynek pojazdów używanych. Bo autem wziętym w leasing jeździ się najczęściej kilka lat. Szacuje się, że w ciągu 4 lat polski rynek leasingu konsumenckiego mógłby osiągnąć ok. 10 proc. rynku, co stanowiło by wartość ok. 4 mld zł


Zmiany dotyczące leasingu konsumenckiego zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w ramach ograniczania barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.
W świetle nowych przepisów, w przypadku umowy leasingu operacyjnego konsumenckiego nie wystąpi wymóg minimalnego okresu trwania umowy -  mówi Andrzej Sugajski

Z kolei w umowie leasingu finansowego nowe brzmienie ustawy wprowadza rezygnację z amortyzacji przez finansującego, a więc usuwają argument który wykorzystywały organy podatkowe twierdząc, iż leasing finansowy jest niemożliwy do zastosowania w przypadku konsumentów, albowiem nie mogą oni dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Ostatnią zmianą wprowadzoną jest możliwość oddania osobie prywatnej do dalszego używania przedmiotu leasingu po stawkach promocyjnych (nierynkowych), bez ryzyka narażenia się na zarzut zaniżania dochodu do opodatkowania.

Leasing konsumencki to również znacznie mniej formalności oraz krótszy czas oczekiwania na zawarcie umowy. A do tego użytkownik może co 3 lub 4 lata wymienić auto na nowy model. Nie musi wykupywać auta po zakończeniu umowy, ale na przykład zlecić jego sprzedaż, przedłużyć umowę i wziąć nowy samochód.

Czytaj także

Jak mieć nowe auto bez kredytu? Wziąć w leasing konsumencki

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 08:54
Od piątku wchodzi w życie ustawa o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Wprowadza ona leasing konsumencki, który daje możliwość korzystania z nowych aut czy drogiego sprzętu RTV AGD bez brania kredytu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szykują się zmiany na rynku leasingu

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 07:45
Nie tylko firmy, ale także osoby indywidualne będą mogły skorzystać z tego produktu. Jutro wchodzi w życie ustawa o leasingu konsumenckim.
rozwiń zwiń