X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bezrobotni 50+

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2011 15:40
Od kwietnia w grupie wiekowej 50+ jest więcej bezrobotnych niż wśród osób najmłodszych, czyli tych, którzy nie ukończyli 25 lat.
Audio
Osoby po 50-tce stanowią 22 procent zarejestrowanych w biurach pośrednictwa pracy. Osobom dojrzałym trudno znaleźć pracę z kilku powodów, mówi Aleksandra Fandrejewska z Rzeczpospolitej: -"Po pierwsze dlatego, że przedsiębiorcy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w średnim wieku, a to są najczęściej osoby, które przyzwyczajone są, że już wiele lat pracowały, więc ich wynagrodzenia są często wyższe niż tych, którzy są na początku kariery zawodowej więc przedsiębiorcy mówią, jeśli mamy płacić więcej i wiemy, że jeszcze dodatkowo musimy nauczyć pracownika czegoś nowego, a on ma swoje przyzwyczajenia, no to trudno. Z drugiej strony, część tych osób jest bardzo zrezygnowana jeśli traci pracę i nie bardzo wierzą w to, że zmiana kwalifikacji, zmiana zawodu, do czegoś się przyda. No i trzecia grupa osób, które (...) nie szukają pracy." Zdaniem ekonomistki, Karoliny Sędzimir z banku PKO BP, wysokie bezrobocie w grupie osób w wieku 50+ to także wynik ochrony przed zwolnieniem osób w wieku emerytalnym, która wynosi 4 lata przed nabyciem praw do emerytury. "-Pracodawcy boją się zatrudniać osoby, których w razie gdyby taka osoba nie spełniała oczekiwań, nie będą mogli zwolnić. Jest też sprawa związana z kwalifikacjami. Pracodawcy zazwyczaj żadko szkolą takie osoby więc ich kwalifikacje z upływem czasu trochę ulegają deprecjacji (...) stąd te trochę słabsze kwalifikacje niż mają osoby młodsze, które są bardziej skłonne do szkoleń i w które pracodawcy bardziej inwestują, to też jest czynnik, który wpływa na tą sytuację." Aby sytuację na rynku zmienić i dać szansę osobom po 50-tce znaleźć pracę, powstał Program 50+. Jednak jest on bardzo rozproszony i uśpiony, zauważa Aleksandra Fandrejewska. "-To miała być solidarność pokoleń, to miały być różne programy, łącznie z kampanią edukacyjną, pokazujące jak pomóc osobom w średnim wieku na rynku pracy. Część firm z tych programów korzysta, ale nie ma jednego miejsca - powinno nim być Ministerstwo Pracy -które byłoby liderem i zarządzałoby tym programem."
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak